ocluzie intestinala prin bride

ocluzie intestinala prin bride | Autor: vali02

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 4 ani si 6 luni a avut ghinionul sa faca asa ceva.
Acum 4 luni a fost operata de apendicita (apendice plin de puroi, dar nu s-a perforat), s-a refacut f.repede si am crezut ca a scapat de probleme. Din pacate NU. In urma operatiei s-au format aderente si bride si din cauza lor a facut ocluzie intestinala. Dupa 3 nopti si 2 zile in care a vomat si a plans de durere de burtica, descopera medicii ce are si in final a fost operata iarasi, au fost indepartate bridele, fara sa se intervina in interiorul intestinului.
Maine sunt 2 saptamani de la operatie si acum e bine, adica aremare pofta de mancare, are tranzit intestinal bun, e vesela, nu o mai doare operatia, dr. spune ca e ok (doar ca e tare slabuta, numai oscioare).
Si totusi...mi-a intrat o frica in mine de care nu pot scapa. Ma gandesc mereu ca afurisitele alea de aderente se pot reface, chiar daca medicul mi-a spus ca ar fi "extraordinar" (deci nu imposibil) sa mai aiba inca o data probleme din cauza asta.

Asa ca va intreb si pe voi ce stiti despre subiectul acesta, poate s-a mai intalnit cineva cu asa problema. Pe medicii de pe site ii rog sa i-si exprime si ei parerea si daca imi puteti da niste link-uri de unde sa ma informez v-as fi recunoscatoare.

Peste o saptamana aveam programata o minivacanta la Viena (rezervat si platit deja avionuil si hotelul)si sunt in mare cumpana: nu vreau sa traiesc cu drobul de sare deasupra capului, incerc sa revin la normal dar inima de mama imi spune sa nu-mi las puiul. Voi ce credeti?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Imi pare rau ca ati trecut prin toate astea. Eu cred ca trebuie sa ti vezi de viata, nu face o psihoza acum. Pleaca in concediul stabilit, inainte du copilul la control, lasa indicatii persoanei cu care lasi copilul, spune i care sunt semnele-simptomele la care sa fie atenta, nr de tel al dr, bani pregatiti, si pleaca.
Sunt prea recente amintirile de aia ti e frica , dar va trece daca si tu vei face efortul de a nu trai, asa cum spui si tu-cu drobul de sare...NU SE VA INTAMPLA NIMIC!!!!

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Multumesc Lalilu, fetele le las cu bona+2 bunici, dar e prima data cand vrem sa lipsim 6 zile si mai ales in conditile de acum...Alexandra e slabuta tare, chiar si o banala raceala ma sperie rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Eu tot zic sa pleci in concediu ca ti va face bine dupa stresul acumulat.Mai ales ca fetita e mare, vorbeste, va spune bunicilor daca simte cel mai mic discomfort. Si oricum aderente nu se formeaza in 6 zile cat esti tu plecata, eu cred ca nu se vor forma deloc, pleaca linistita. Are cine sa se ocupe de ele.
Concediu placut!

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Eu am avut ocluzie intestinala, a urmare a unei cezariene. Dupa operatie, nu am mai avut nici un fel de complicatii. Deci cred ca poti pleca linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Rog un moderator sa mute subiectul la "Clinica virtuala DC", poate il vede si un medic

Mergi la inceput