Mamici de septembrie-octombrie 2007 (100)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Nici nu imi vine sacred ca am ajuns la capitolul 100, la cat mai multe!

Sabina, ce dragut ca ninge la vioi, la noi ploua de azi-noapte incontinuu

Betty, ce mult a crescut bb Mario si ce frumusel e!
Sim, merci frumos.Tu te ocupi de listuta? Mai era o mamica care nascuse Ank83 si nu apare la mamici, e tot la gravidute.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Fetelor in primul rand va felicit ca va faceto timp sa mai scrieti pe aici si mai aflam si noi cate una alta.
Doresc si eu din suflet multa sanatate tuturor bebicilor de aici si celor cu mici probleme refacere rapida, rapida si curaj mamicilor.
Muci avem si noi si de 3 zile sunt speriata rau de tot si termometrul este prietenul meu.........nu a facut febra, mucii nu se vad dar se simt intre nas si gat cum spuneai si tu Roxana.
Maine mergem la pediatrul nostru de incredere sa vedem ce si cum pentru ca la urgente mi-a dat antibiotic pe care nu l-am luat.
bebe nu tuseste decat atunci cand se inneaca cu mucozitati si asta f rar.
Vreau sa va spun ca batista bebelusului mie mi-a fost de un mare folos, este f buna si eu o recomand cu caldura.
Fetitzei mele chiar ii place sa fie aspirata comparativ cu pompita de nas la care plangea pentru ca o chinuiam si nimic nu iesea.
Deci daca agreati ideea cu aspiratul nasucului cumparati pompita ca este buna.
Roxana cred ca te-ai edificat putin si din povestea mea cum sta treaba cu mucii. Mie pediatra mi-a spus sa ii pun apa de mare si de 20 de ori /zi si sa o aspir pentru ca nu face nici un rau, ba dimpotriva.
Cam asa stau lucrurile cu noi.
Inca o data sanatate multa, multa va doresc.



Madalina 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

V-ati dat seama ca la semnatura nu este corect.........am reparat greseala doar suntem fete mari acum.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Mamici si burtici, vin taras-grapish din urma cu cititul si numai de probleme aflu!
Multa-multa sanatate tuturor - ajung atatea probleme pe capul vostru! Sa dea DD numai sanatate si bucurii tuturor! ...imi imaginez prin ce griji trecetzi, cele ce va stitzi puiutzii cu probleme. Va mult.

Annisia, super botez, felicitari micului personaj principal & parintzilor. Sa va traiasca Yannisucul!

Multzumim tuturor pentru aprecieri. Adimercedes, stai linistita ca si eu sunt la faza Neanderthal, doar ca nu pun pozele pe net... deh, cenzura! Sa ma fi vazut dupa doua seri urlate si alaptat tot la 2 ore si noaptea... imi plangeam de mila.

termin dupa 2 ore acest lung mesaj - BB a trebuit spalat la popo, in drum spre baie a facut prin palma mea pe jos, a decis sa-i facem baitza - ii plaaaaceeee - si apoi urla de numa. nu de frig, ci de foame.
Puiul meu de zmeu face urat de tot la foame. In rest, prietena lui e masa de infasat si schimbatul ii face placere.

Am fugit sa mananc ceva.
Va pupam



Piciulika, mami de Michael (8.10.2007)
www.flickr.com/photos/10474507@N06/sets/72157602320321760/" target="_blank">Michael, iubirea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Gema, multa sanatate bebelinei. Nu m-am edificat foarte mult din povestirea ta, pe de o parte si Andrei are haraitul, insa nu inteleg unde sunt mucii aia. O sa ii pun batista bebelusului sa vad daca iese ceva. Daca ma duc iar cu el la Medicover o sa zica ca sunt nebuna. Voua pentru ce v-a dat antibiotic?

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu sunt disperata, BB plange neconsolat de o ora jumatate. Nu stiu ce are. A mancat, i-am dat si Espumisan si Gripe, l-am schimbat. Plange si in brate, atipeste si iar plange. Si cateodata sunt tipete nu plans. Off, ma duc iar sa il iau din patut.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Annisia, sa va traiasca micutul crestin!
Fetele cu bebei bolnaviori, multa sanatate lor si voua putere, rabdare si nervi de otel. Offf, eu inca vorbesc numai din amintirile de la fetitza mea. Cat am tras-o si noi cu colici, apoi cu dinti. Cand vad ce probleme au altii cu racelile....eu zic ca am scapat usurel. Prima fu la 4 luni, luata de la cineva si nu foarte serioasa. Acum mi-e cam frica, fiindca voi avea bebe mic mic in casa si un rezervor de virusi in fii-mea.
Eu una n-am nici o sansa la "mamica 100". Am ratat toate evenimentele de pana acum. Termenul era pe 17 ziua socrului. Cand imi spunea cineva ca voi naste "tocmai" atunci, ziceam ca ma injura! Apoi am sperat ca o fi 19, ziua unchiului. Vineri, eu in optimismul meu am zis "Hai sa fie DUminica sa fie bebe un norocos". Dar bebe, n-are nici un gand! El vrea sa fie Scorpion! . Un lucru stiu sigur, miercuri, la fix 41 facem declansare. MA prezint la spital, ma interneaza, ma perfuzeaza sau ce-mi mai face, macar sa-mi inmoaie putin colul sa-l dilate o idee, sa n-am probleme. Abia apoi ma taie! CA tot la cutitul de la cezariana voi ajunge. Deci in ultima instanta, miercuri. Ca tot pleaca sotul meu la Bran! . Ca doar avea o delegatie planificata de luni de zile, cine se gandea ca nu nasc pana atunci?
Intre timp la toate si multa sanatate!
Bee 40++


si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bee, , hai ca mai e timp sa nasti azi. Ziua nu e trecuta. Imi pare rau ca esti asa necajta, stiu cum e cu asteptarea. Legat de vrusi, si eu ma tem de Alex. Ea a racit numai la 11 luni si apoi dupa 1 jumate cand a mers la gradi. Acum mor de frica cu Andrei, o infund pe Alex cu imunostimulatoare.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bee mai esti pe aici?
Si fetele care ati zis ca ati mai avut experienta cu piciorusele sau care ati mai vazut, please help. Am pus 2 poze de dinainte de gipsuri, insa trebuie sa le vedeti pe ambele. In prima e din lterala si piciorul pare mai stramb, in cea dreapta sa vede mai bine.

http://good-times.webshots.com/photo/2043193320100533949XAmPDf
http://good-times.webshots.com/photo/2119630340100533949nGIOQi

Eu imi pastrez parerea ca nu era nevoie de gips...dar vom vedea.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Roxana scuze ca nu ti-am raspuns mai repede insa am fost ocupata.
Totul a inceput cu stranut mai des decat de obicei si diminuarea poftei de mancare.era mai agitat decat de obicei.

temperatura tot 37,4 a avut insa se scad 4 linii si era deci 37.i-am dat ceai la sfatul medicului si am realizat ca era si putin dezhidratat.

al meu fiind pe formula exclusiv are nevoie obligatoriu de ceai.

supozitor ii pun unu pe zi preventiv pt febra si ii dau in continuare eurespal de 2 ori pe zi cate 2,5ml.

si el avea secretii intre nas si gat.care mai apoi se auzeau si chiar le simteam haraind pe piept cand il tineam in brate.

legat de laringe--el fornaie in continuare.cica , cartilagiul nu e strong si din lipsa calciului el vibreaza scotind acest fornait.

neadministrandu-i calciu 10 zile pe luna--la 2, 4, 6.luni-- poate duce la astm bronsic pe la varsta de 2,3 anisori.

pana atunci se poate si ineca si trebuie urmarit pt ca cei care sufera de acest laringe `nematurizat` fornaie indeosebi intimpul noptii si mai putin in timpul zilei sau unii chiar deloc pe timpul zilei.

eu o sa merg cu el pe sapt viitoare la cluj sa-i faca schema de calciu si sa vedem ce tratament va primi.



AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput