*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (46)*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by jelimoni

BB bafta mare peste 4 zile, deja iti invidiez fericirea ce-o s-o simti sapt viitoare...nu mai am rabdare abia astept sa-mi tin si eu puiutul in brate,nastere si recuperare usoara (caci am auzit ca e mai greu dupa cezariana)
MULTA SANATATE PT TOATE MAMICILE SI BEBEII!!

poze nunta, burtica





multumesc frumos!!
in legatura cu cezariana nu e o regula sa te refaci mai greu, totul depinde de organism. stiu cazuri care si-au revenit foarte greu si dupa nastere naturala. eu prefer sa "trag" dupa decat sa ma chinui sa nasc....

sarcina usoara in continuare si tie si mai ai doar un pic si tu !!!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

37+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">
bubulina noastra

AMR maxim 4 zile!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Angeli' - ce vis ciudat ai putut avea!Si eu cred ca as fi fost la fel de ingrozita.
Honey - Ne-am uitat pe emblema si scrie: "SIMMONS BEAUTYREST EXCEPTIONALE MATTRESS".
Salteaua a fost cumparata de la: "Thomasville" insa sotul spune ca, poate fi gasita si in alte magazine.Trebuie doar sa intrebati daca o are.

I'm 30 weeks & 1 day pregnant.My Baby is due in 9 weeks & 6 days!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

BB_yasmi, multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


Buna zuzici,

va urmaresc mereu dar aveti o viteza la scris ca atunci cand recuperez deja ati trecut la alt capitol.

Vreau sa va intreb si eu ceva ca parca am mai vazut ca se vaita cineva pe aici, eu am cand si cand asa niste perioade cand respir mai greu cu dificultate parca asa de la inima, acum vad ca am si nasul infundat pe o nara si cred ca si de asta nu respir prea bine. Cand ma apuca parca imi vine si sa . Eu nu cred ca e de la bebelina, ce adica sa nu aiba ea loc de acuma la mine in burtik ?
Parca simt si un soi asa de neliniste, ce naiba sa fie asta?
Am intrebat doctora cand am fost la consult joi si a zis ca poate o fi de la schimbarile de fronturi admosferice.
Chestia e ca atunci cand fac treaba sau ma plimb nu simt asa ceva.

emilia cu si Alexandru Paul(16.08.2006)



poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Fetelor buna seara! si vreau sa va spun ca mi'ati lipsit.
Ieri am fost la eco (morfo II) si am vazut bblusa sau mai bine zic Pipetzica noastra, ca asa am botezat'o.
Mi'a zis doct ca totul e ok...dar din ce am citit de la voi mi se pare ca e mikutza.Are 600 de grame , a ramas tot fetitza, si o sa va scriu cateva date pe care mi le'a dat doc sa imi spuneti si mie ce si cum (inclusiv IR-urile) de care io nu am habar unde sa le caut.
Art. Uterina Dreapta: pi0=0,89
ri=0,55
sd=2,24
Art. Uterina Stanga: pi=0,86
ri=0,55
sd=2,23
Art. Ombilicala: pi=1,03
ri=0,65
sd=2,86
Frecventa cardiaca 134b/min

Guguleeee.....tu lamureste'ma te rog cum e cu placenta.
Am placenta fundica si posterolaterala dreapta, grad 0.
E bine grad 0 sau e rau??

Doct a zis ca e buna toata ecografia si bblusa. Am intrebat daca e prea slabutza si a zis ca e micutza pt ca si io's mica si slabutza si e si fetitza.

Mai tarziu fac un photo la eco si va arat pipetzica noastra.

all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

shose, gradul o e de bine.... la mine ca se pregateste de nastere e gradul 3 !!! cu cat e gradul mai ridicat (0 catre 3) cu atat e mai "batrana" placenta.
felicitari pt bebelina sanatoasa!!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

37+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 4 zile!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Sal'tare !
Acum am picat si eu pe-acasa dupa lafaieli pe la Mall prin magazine si prin restaurante...
Am reusit sa-mi cumpar cateva lucrusoare pt bagajul de spital : doua camasi de noapte cu nasturi pt alaptat , una cu maneca lunga si una cu maneca scurta , dragutele , in culori vii si doua halate asortate cu camasile , unul mai grosut si unul mai subtire , papuci , chiloti de mamaie , sutiene de alaptat.Bebelinei i-am luat doua salopetele flausate , frumusele.
BB Yasmi , nastere usoara si recuperare asemenea , sa-ti vina lapticul repede si bebelina sa fie mancacioasa.

Shose , daca dopplerul este bun si masuratorile sunt corecte , pot sa-ti zic ca IR-urile sunt mari ...dr. chiar nu ti-a zis nimic?Normalul ar fi undeva in jurul valorii de 0.5 pt uterine. Asta poate fi cauza ca bebelina este un pic mai mica . Nu vreau sa te sperii , din cate am inteles alte riscuri la nastere nu sunt decat sa se nasca bebele un pic mai mic . Mie mi-a dat Aspenter pt problema asta cu IR-urile , dar il iau din sapt 15 si la eco de 25 de sapt , IR-urile tot mari mi-au iesit .Despre placenta pot sa-ti zic ca e super OK , atat gradul 0 de maturitate ,cat si faptul ca este posterioara fundica.

28+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

quote:
Originally posted by Shose

Fetelor buna seara! si vreau sa va spun ca mi'ati lipsit.
Ieri am fost la eco (morfo II) si am vazut bblusa sau mai bine zic Pipetzica noastra, ca asa am botezat'o.
Mi'a zis doct ca totul e ok...dar din ce am citit de la voi mi se pare ca e mikutza.Are 600 de grame , a ramas tot fetitza, si o sa va scriu cateva date pe care mi le'a dat doc sa imi spuneti si mie ce si cum (inclusiv IR-urile) de care io nu am habar unde sa le caut.
Art. Uterina Dreapta: pi0=0,89
ri=0,55
sd=2,24
Art. Uterina Stanga: pi=0,86
ri=0,55
sd=2,23
Art. Ombilicala: pi=1,03
ri=0,65
sd=2,86
Frecventa cardiaca 134b/min

Guguleeee.....tu lamureste'ma te rog cum e cu placenta.
Am placenta fundica si posterolaterala dreapta, grad 0.
E bine grad 0 sau e rau??

Doct a zis ca e buna toata ecografia si bblusa. Am intrebat daca e prea slabutza si a zis ca e micutza pt ca si io's mica si slabutza si e si fetitza.

Mai tarziu fac un photo la eco si va arat pipetzica noastra.

all




Shose,chiar ma gandeam la tine,ca n-ai mai postat de mult.Ma bucur ca sunteti bine si tu si Pipetzica.Din cate stiu eu placenta ta este cum nu se poate mai bine(si a mea e la fel si dr mi-a zis ca e f bine sa fie asa)
Uite aici niste valori normale ale IR-urilor pt diferite saptamani de sarcina:
valori normale IR artere uterine:
sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

valori normale artera ombilicala:
sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)


Iulia 28+ IRIS MARIA

www.onetruemedia.com/shared?p=3ef64df15c161b4ada75f4&skin_id=406&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">BURTIK

www.onetruemedia.com/shared?p=3ef5293709d7f91d925348&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">lucrusoare pt bb Iris

uite cum crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Shose , mii de scuze ...IR-urile tale sunt f. bune....m-am uitat la "pi " in loc de "ri" si am vazut valorile alea de 0.89 si 0.86 . Ce chioara sunt !

28+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

BB Yasmi, Iulia,Gatta va multumesc din inima.
Ma bucur ca Ir urile sunt bine.
M'am pus pe mancat mai serios si la ore cat de cat fixe sa mai ingras Pipetzica.

BBYasmi nastere usoara si laptic gustos . Sa vi cat mai rpd cu poze si vesti despre marea intalnire.

all

24+

http://www.flickr.com/photos/10814074@N07/

http://image.lafemmebonita.com/c/p595247.png

Mergi la inceput