retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Monica, daca vrei sa fiarba rpd, pui nautul de seara la inmuiat si a doua zi in max 3/4 ore la foc moale e fiert.
Azi am facut bame si orez basmati, miine vreau ceva fara carne-vreo idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor, am preparat "pasta" pentru falafel si mie nu mi-a iesit tare incat sa o pot modela cu mana(asa cum o modeleaza tanti in filmuletz)...desi am scurs bine nautul...mai degraba pasta asta a mea poate fi pusa in tigaie la prajit cu lingura...dar nu mai ies bilutele alea frumoase...
oare ce sa fac? am pus-o putin in frigider sa vedem poate se mai intareste putin...
dodo fara carne? pai ori vinete ori fate reteta de la Ortansa...eu am pastrat putin naut sa o fac

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hai ca pana la urma am reusit asa cum am spus le-am bagat la frigider si mi-am tot bagat mainile in faina la fiecare biluta ca sa le pot da forma...uitati ce-a iesit
Falafel

sincer nu este intre preferatele mele adica daca tot am naut prefer sa-l "vad" Fate



EDIT: ca intre timp a venit masa de seara si le-am facut piticilor niste mini sufleuri Kabbe batata dupa reteta Ortansei s-au lins pe botic...multumim...tare bun
monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Monica, tu ai fiert intii nautul si pe urma ai facut falafel? Ca asa pare din poza, pare f. fin, falafelul iese un pic grunjos..Nu am cont pe site de poze, ca-ti puneam o poza...Falafel se face din naut crud, inmuiat in prealabil de cu seara iar apa pe care o au boabele acumulata nu este asa multa, iti permite modelarea in palma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da dodo, asa am facut am fiert nautul si apoi am facut falafel fiindca am vazut ca tipa in filmuletz Aici folosea naut din conserva si m-am gandit ca ala este fiert...dar tu ai dreptate al meu acumulase f multa apa desi eu l-am stors klumea
cat despre finete...nu stiu ce sa zic fiindca acum este prima data cand am facut si mancat
multumesc de pont data viitoare asa am sa fac...
oricum am sa mai incerc fiindca sotului meu i-a placut f mult...mie mai putin...recunosc
azi am gasit si chimen si coriandru(altfel nu puteam sa fac falafel) am dat o caruta de bani pe ele...dar seminte de pin tot n-am gasit ...inca mai caut
va pup pe toate


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Ai dreptate, foloseste naut fiert, insa niciodata n-am auzit la falafel de naut fiert..O fi vreo varietate regionala, oricum merita incercat, insa asa inghite mult ulei, am eu o prob. cu uleiul, ce sa-i faci..
Azi fac shakshouka si cartofi prajiti, ca am pana de inspiratiune, vinetele le-am facut salata si tre sa iau altele, asa ca..la cartofi inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Monica,hai sa te linistesc.si eu am facut un falafel Asta acum vreun an.Tot asa,am fiert nautul!
Nici nu-mi inchipui cum ar putea iesi cu el crud,cuscra!Dar si cu el fiert a fost naspa!!
Ala de la mama lui (gata cumparat) e foarte bun!
Am si acum o punga de un kg de naut si nu stiu ce sa fac din el.
Azi am mincare pt. ca aseara ne-am umplut burtile cu sushi si ce-am gatit a ramas.Am supa,friptura de miel ,putin piept pane aaa,si doi pesti de curatat
Sper sa nu uit de ei si sa se strice.


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Am facut vinetele imam . Umplutura a iesit grozav insa vinetele nu s-au prea copt. Data viitoare o s-o fac sub forma de musaca.
Si la noi a avut succes kabbe batata. Nu am avut muguri de pin dar am folosit susan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

N-ai ce pierde, cuscra, asculta la mine si fa cum am zis mai sus reteta de falafel. Noi asa am facut intotdeauna, cu naut crud(inmuiat) dat prin masina de tocat si nu am avut niciodata surprize(ultima data a venit omu cu nasu'n vint, ca cica i-a mirosit pe sosea de la 100m de casa a falafel, putea sa vina si cu okii'nchisi)
Acum cercetez reteta de savarine, ma bate-un gind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Cuscra,ia pune reteta ta completa de falafel si poate ma risc si eu.Pun in seara asta la inmuiat nautul si maine il fac.
Daca-i vorba de savarine scoate prastia din dulap si stii ce ai de facut cu ea
Asaa,pestii mei erau curatati aseara cind i-a adus omul nu am vazut,cred ca de foame .
As vrea sa fac si eu shaksouka,doar zicea omul din ramadan ca ar vrea sa manince,numai ca mi-e ca iar se aduna multa mincare in frigider si eu nu ma simt bine daca nu gatesc zilnic.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput