cum e sa locuiesti la etajul 4 din 4 ?

cum e sa locuiesti la etajul 4 din 4 ? | Autor: AYSHA 2

Link direct la acest mesaj

Pentru cei care locuiesc la etajul 4 din 4
Sunt in cautarea unei locuinte in Bucucresti si am vazut un apartament care imi convine din toate punctele de vedere, m-am indragostit de zona dar e o problema : etajul ultim .
Spuneti-mi, va rog, care sunt problemele care pot aparea in aceasta situatie ( caldura vara, frig iarna,nu urca agentul termic pana la ultimul etaj, infiltratii de apa )si daca exista solutii tehnice pentru a contraca aceste neajunsuri ?
Sanatate
Aysha

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Noi stam la etajul 4 din 4.

Ce nu-mi convine: urcatul scarilor. Daca uit sa iau ceva sau la masina trebuie s cobor de 2-3 ori... cind revin in casa sint lata de oboseala.

Avantaje: (din punctul meu de vedere)
- liniste - vecinii de la et. 3 nu prea se aud iar deasupra nu mai am nici un vecin sa-mi toace nervii;
- acoperisul a fost reparat acum 3 ani - nu am avut nici o problema in acest sens - nici inainte, nici dupa;
- caldura - noi am izolat peretii exteriori cind ne-am mutat si cind am inchis si balcoanele;
- instalatia am schimbat-o - am schimbat tevi si clorifere, fac aerisire in caz de ceva ... iar caldura la noi este.

Cred ca ar trrebui sa intrebi daca si cind a fost renovat acoperisul, s vezi cum int peretii exteriori (daca pot fi izolati sau poate sint deja), sa nu fie deja spori de mucegai in casa (daca a apucat sa se formeze e clar ca nu e bine facuta izolatia si aerisirea si vei avea probleme sa scapi).

Parerea mea...

eu - Ina

- puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by ina78


Ce nu-mi convine: urcatul scarilor. Daca uit sa iau ceva sau la masina trebuie s cobor de 2-3 ori... cind revin in casa sint lata de oboseala.



in loc sa zici "ce noroc pe capul meu" ...ca poti sa te antrenezi fara sa dai bani la sala de sport tu comentezi. peste 60 ani o sa vezi diferenta intre tine si vecina de la parter...tu zglobie si ea in baston.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu as sfatui pe nimeni sa aleaga et 4 sau parter. sunt probleme mai devreme sau mai tarziu. daca nu ai acoperis...
daca nu sunt izolati bine peretii o sa fie cald vara si frig iarna. asa e la noi.



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/" target="_blank">Bubulina www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

La fel ca la 10 din 10 . Iti trebuie acoperis bun si vara clar mori de cald (daca ai aer conditionat merge).

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

A, inca ceva, vara mori de cald fara aer conditionat. Eu am soare toata ziua, asa ca aerul e irespirabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Guestus a mai gasit un avantaj.

Eu nu spun ca e cea mai buna alegere... ci doar ca se poate locui in conditii acceptabile.

eu - Ina

- puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

io stau la 9/9...
mie imi place la ultimul etaj, n-am vecini sa-mi tropaie in cap, nu e praf, nu-s tantari (cred ca se plictisesc sa zboare pana la 9)...
cu caldura e simplu iti motezi supape de aerisire pe fiecare calorifer si scapi de stres
Am norocul ca stau cu fata la est asa ca nu-i cald vara..
In plus vad tot orasul ca blocul e pus cumva si pe o coama de deal, am o priveliste excelenta.
Singurul dezavantaj major este apa calda: dimineata incalzezc toata coloana sa fac si io un dus. MAi ales iarna e nenorocire!
Deh...win some, lose some!

Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)
www.flickr.com/photos/andrath/1202034620/" target="_blank">Stefan
"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Am stat 20 de ani la etajul 4.Avantajul e ca e liniste si ca nu iti scutura nimeni in cap nimic insa dezavantajele sunt multe.Urcatul scarilor, daca ai copil si trebuie sa cari si bagaje singura e goaznic, vara e sufocant si iarna mai rece decat la etajele inferioare, consumul de apa calda creste daca nu ai centrala proprie.
Daca iti place foarte mult zona si iti convine sa faci investitii in izolarea apartamentului e ok.Sfatul meu e sa dai un pret mai mic la apartament din cauza etajului.
Succes!



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tessie spune:

Eu stau la et.4 in bloc de 4 si pot sa zic ca sunt super multumita,nu-mi tropaie nimeni in cap,nu ma tem ca ma inunda cineva,privelistea e mai buna.Avem acoperis cu tigla,agentul termic ajunge pana la noi,la fel si apa.Singurul dezavantaj este asa cum s-a mai spus pe aici,urcatul scarilor cand ai nu stiu cate de carat...Oricum,la etaje intermediare eu una nu m-as duce!

Tessie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

Si eu stau la 4 din 4.
Avantaje: nu imi tropaie nimeni in cap, nu ma inunda decat Doamne-Doamne.
Dezavantaje: la noi, tevile de apa sunt colmatate si de 'n' ori m-am spalat pe dinti cu apa plata. Bineinteles, nu e o situatie pe care sa o intalnesc zilnic. Din pacate, atunci cand am cumparat apartamentul, vecinii de la etajele inferioare erau in concediu si apa avea presiune. Dupa ce s-au intors...s-a schimbat radical situatia.Fiica-mea a fost spalata pana la 3 luni mai mult cu apa plata decat cu apa de la robinet.
Dezavantaj nr.2: vara mor de cald (am pus aer conditionat), iar iarna consum o gramada de metri cubi de gaz. Avem acoperis din tigla, s-au spart vreo 10-15 bucati si a trebuit sa le inlocuiesc eu singura , pe banii mei. Vecinii mi-au comunicat ca pe ei nu-i deranjeaza cand ploua, fiindca nu li se uda lor peretii. Baia mea arata si acum groaznic, iar in sufragerie trebuie sa zugravesc cam o data la 2 ani, din cauza infiltratiilor.Sper ca macar acum, dupa ce am reparat tot acoperisul pe partea mea, sa nu imi mai ploua in casa.
Dezavantaj 3: mi-e urat sa duc gunoiul, numai la gandul ca am de coborat si de urcat atatea scari. Asta e reparabil, joc table cu sotul meu si cine pierde, duce gunoiul. Cand pierde el, adunam gunoiul in pungi si se strang vreo 4-5, asa ca vecinii sunt foarte invidiosi ce de chestii aruncam noi...Nu e misto, o vecina m-a intrebat odata ce naiba tot arunc la gunoi, de am atat de multe pungi...
Un super-avantaj: vecinilor de la parter le refuleaza periodic teava de canalizare in casa. Nu vreti sa stiti cum miroase... La mine, la 4, nu ajunge!!! Diferenta e ca eu am platit pentru reparatiile din subsol, pe cand ei au refuzat cand a fost vorba de acoperis. Aici, avantaj ei. "Noroc" cu meseriasii lu' peste care au facut reparatia in subsol. Dupa 2 luni, iar le-a refulat teava de canalizare in toalete...
Deci, asigura-te ca tevile sunt schimbate si ca nu ai igrasie, ca abia mai scapi dupa aia de ea. Si, bineinteles, cere un discount la pretul apartamentului.

Mergi la inceput