Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

neata
sunt cam turmentata ca am dormit pe unde scurte.aseara am avut un avant croitoristic si mi-am croit rochie pt nunta la care ma duc pe 27.ieri am aratat materialul croitoresei si i=-am zis....vreau si eu rochie!!!!si a ramas sa vorbim azi.,azi am sunat-o si i-am zis ...sa vii sa imi probezi rochia.....ca am facut=o
guguluff nu e aici,dar sa va zic cum imi fac eu corset
fac si o poza la sfarsit si va arat
eu croiesc toate bucatile si le surfilez .le insailez si probez pe dos ca sa nu mai umblu cu ace...semne...pun pe clienta si insailez pe ea alte cusaturi.si descalc cusaturile si mai trag o cusatura si bag balenele...ati inteles ceva?
ma duc sa imi fac un capuccino ca nu m-am trezit desi am dus fetele la gradi in frig....
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Mai fetelor cand deschideti un nou capitol inchideti-l pe ala vechi ca sa priceapa si de'alde mine ca daca s-a deschis capitol nou acolo se continua si nu la ala vechiul pana se fac 20 pag.
In rest eu fac semibine. Pupici.

Edit: shmily merci ca mi-ai zis de noul capitol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Dana sunt super creatiile.
Elena poti sa faci o pozica la piciorusul ala? sa vad cum arata? pls.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Aura, imi pare rau, ne pierdusesi, asa am patit si eu, chiar ma miram ca nu a mai postat nimeni! Hai ca te impac imediat cu piciorusul pentru butoniere.

Pupici si iarta-ne ca nu te-am anuntat de mutare!

pup toate furnicutele, eu saptamana asta sunt foarte aglomerata si nu croitoresc nimic, desi mi-e tare dor! Oricum sunt cu ochii pe voi cand am un minut liber!

pa, pa, spor la croitorit

Elena 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

iulyp saru mana !
buna fetelor!am intrat doar sa va salut ca mi-e frig de mor,e cancer in casa,am fost la gimnastica si am ajuns la 8 jumate,in casa frigider...si stau aici si cos margelute pe o bretea de rochie dar mi-au inghetat mainile.nu imi place frigul deloc!brrrrr!!!!!
noapte buna
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

neata fetelor. Uite de la mine un pupic cald pt. toate fetele ca sa se incalzeasca.
Elena merci pt. poza dar eu n-aaaaaaam. S-o gasi pe la mercerii?
Eu ieri i-am facut o caciulita grosuta fetii si am uitat sa ii pun cozorocul si la cat i-am intarit fata nu imi vine sa o mai descos sa il pun si fara nu ii acopera fruntea caciula asta. Asa ma oftic ca nu am fost atenta. mi-am prpus sa nu ma mai grabesc sa vedem cat mo tine ca eu sunt taifun in general.

Spor la croitoricit fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele dragele,

Nu stiu daca s-o gasi in mercerii, mai poti incerca si la atelierele de reparat poate au de la alte masini, la mine a avut masina, uite o sa pun o poza cu toate piciorusele pe care le are in dotare, oricum asta de butoniere este foarte util, pentru ca are si notat cm pe el cum ar veni, si te ajuta foarte mult, plus ca nici nu ridici sa intorci materialul dedesubt, daca vrei iti fac si o demonstratie

Dana, ai grija sa nu raciti! nici la mine nu se incalzeste de la calorifere, completam cu aerul conditionat

Va pupic, spor in toate!

Elena 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Elena merci. Poti sa pui un filmulet si sa-l numesti butoniera. Si cand mai am neclaritati eu sau celelalte fete asa ar fi cel mai misto sa se faca un filmulet cu explicatie in timpul demonstratiei si in felul asta intelegerea e garantata. Dar oare nu cer prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Buna fetelor, ce mai faceti? ...si la noi e frig in apartament, ca inca n-au bagt caldura in calorifere... chiar ma gandeam ca daca nu ne dau caldura mai repede o sa incep sa bag macar noaptea aeroterma... ca toata noaptea stau cu stresul sa nu se dezveleasca pitica si sa inghete de frig...
Voiam sa va dau o veste, ca sunt asa bucuroasa ca tre sa spun cuiva: aseara vorbeam cu o prietena din SUA si i-am zis despre planurile mele de a ma apuca de croitorie si i-am aratat si cele 2 rochite pe care le-am facut la pitica si ea ma incuraja... dupa care i se aprinde beculetul si-mi zice ca sa-i fac 2 rochite pt finele ei de 2 si 4 ani... ca sa i le dea cadou de Craciun... va dati seama? o sa fie prima mea clienta...nu va zic, am niste emotii de nu stiu de mine...sper doar sa le ia bine masuratorile fetitelor, ca sa iasa si rochitele bine... chiar ma gandeam ca dupa ce-mi da masurile o sa ma apuc sa iau materialele si sa croiesc rochitele iar pana termin tocmai bine imi vine si masina de cusut si le pot coase...
Aura, tu ai mai gasit ceva magazine de materiale bune la pret si calitate prin constanta? sau nici n-ai avut timp sa cauti?... ieri am fost prin merceriile alea de pe Cuza-Voda si am vazut o gramada de accesorii faine... si am vrut sa mai fac "inventar" si la magazinul ala de tesaturi la kg... dar era inchis ptr renovare... sper sa-l deschida cat mai repede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Buna dragutelor!
Imi pare rau de voi ca tremurati de frig!Eu nu ma pot plange,orasul are retea de gaze,iar noi avem centrala proprie.Cum simt ca e frig in casa, ii dau drumul!
Am terminat fusta fiica-mii de ieri dar nu i-am facut inca poze. Am sa-i fac mai tarziu si le postez in seara asta. V-am spus ca i-am facut (de fapt modificat) o fusta de blugi. Mai aveam putin la ea,dar fetei mele nu i-a placut cum iese. Dupa ce m-am muncit la ea o jum. de zi(tot intreband-o daca ii place) aporape de final mi-a trantit-o in nas ca nu-i place.Asa m-a suparat!Acum sa vad daca pe asta o va purta ca spune ca ii place. Va cer si voua o parere,dar va roooooog fiti f.sincere ,cum iesea?
astia sunt blugii care i-am taiat;
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0021.jpg
aici e fata:
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0023.jpg
iar aici e spatele:
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0022.jpg
Orice critica e binevenita,poate imi da vreo idee. Tot nu renunt la ea!
Voi n-ati creat nimic?
OK,fetele! Revin mai tarziu!
ceau!

Mergi la inceput