Produse curatare cada baie

Produse curatare cada baie | Autor: camellia

Link direct la acest mesaj

Am cada la baie emailata si de la un timp nu mai pot sa o curat cum trebuie .Voi ce produse mai folositi pentru curatare ?Un timp am curatat cu benn fatto dar nu-i mai prieste!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

Am descoperit de curand un cif special, profesional, pt baie (lichidul e roz). L-am cumparat de la Metro, in alta parte inca nu am vazut. Este EXCELENT. Curata chiar toata mizeria.
Zi buna,
Oana

audiatur et altera pars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Eu am folosit Cif super cream (in ambalaj albastru-mov) si sunt foarte multumita de felul in care curata.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

E un produs romanesc care pute de te lasa fara grai dar e supereficient. Se numeste "Nufarul" e intr/o sticla de plastic neagra, costa in jur de 6-7 lei. E foarte coroziv asa ca atentie la inox si plastic, si bineinteles maini, nas, ochi. Pentru zonele emailate e super. Eu il torn pe toata suprafata il intind cu o perie si dupa 5 minute limpezesc din belsug. Se foloseste cu geamul deschis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

quote:
Originally posted by enachescug

E un produs romanesc care pute de te lasa fara grai dar e supereficient. Se numeste "Nufarul" e intr/o sticla de plastic neagra, costa in jur de 6-7 lei. E foarte coroziv asa ca atentie la inox si plastic, si bineinteles maini, nas, ochi. Pentru zonele emailate e super. Eu il torn pe toata suprafata il intind cu o perie si dupa 5 minute limpezesc din belsug. Se foloseste cu geamul deschis.



Ceea ce spui tu despre Nufarul e perfect adevarat, e eficient.
Dar, in acelasi timp e foarte coroziv si foarte toxic !!!
Nu va recomand, tocmai pt ca foarte curand strica luciul cazii (eu am patit-o deja) si da senzatii neplacute pe aparatul respirator, chiar daca e geamul deschis.
De fapt, toate cele din aceeasi categorie sunt mult prea concentrate si omoara TOATE bacteriile (inclusiv ce nu ar trebui)...
Eu nu mai folosesc decat in cantitate mica si doar Cif-ul.
Iar pt spalat pe jos nu mai folosesc nici macar Domestos-ul clasic.
La noi nu monitorizeaza nimeni daca se respecta concentratiile corecte. Stiu asta pt ca maica-mea e chimist si a lucrat inclusiv pe asa ceva (verificari la cererea producatorilor de diverse produse de uz domestic si alimentare).
Parerea mea...

Ana

Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Optez pt. cif, depinde de care am in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

quote:
Originally posted by annablue


Ceea ce spui tu despre Nufarul e perfect adevarat, e eficient.
Dar, in acelasi timp e foarte coroziv si foarte toxic !!!
Nu va recomand, tocmai pt ca foarte curand strica luciul cazii (eu am patit-o deja) si da senzatii neplacute pe aparatul respirator, chiar daca e geamul deschis.
De fapt, toate cele din aceeasi categorie sunt mult prea concentrate si omoara TOATE bacteriile (inclusiv ce nu ar trebui)...
Eu nu mai folosesc decat in cantitate mica si doar Cif-ul.
Iar pt spalat pe jos nu mai folosesc nici macar Domestos-ul clasic.
La noi nu monitorizeaza nimeni daca se respecta concentratiile corecte. Stiu asta pt ca maica-mea e chimist si a lucrat inclusiv pe asa ceva (verificari la cererea producatorilor de diverse produse de uz domestic si alimentare).
Parerea mea...

Ana

Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."




Da, si io am patit-o rau... acum vreo 3 ani intrebam o colega "atotstiutoare" la serviciu cu ce as putea sa dau si io cada ca sa fie curata si sa nu trebuiasca sa muncesc prea mult... ea m-a sfatuit sa caut DETARTRANT (banuiesc ca si Nufarul e tot detartrant, numai ca se cheama Nufarul...). Foarte nerabdatoare sa vad "minunatele puteri" ale detartrantului, am luat chiar in acea zi si seara m-am si apucat de treaba... intr-adevar, munca a fost putina, rezultatele f vizibile, dar atunci nu mi-am dat seama de raul pe care il facusem... a doua zi la serviciu, povestesc cu alta colega care imi deschide si mie capul si-mi zice ca detartrantul e f bun... dar ca sa speli WC-ul, nu cada... intr-adevar, acasa cand am ajuns am verificat... WC-ul era intact... cada... nu mai avea luciu !!!
De atunnci ma chinui si acum, fara luciu e muuult mai greu de curatat si chiar si cand e curata nu are aspectul ala de "perfect curat"... dar mai am o speranta: o sa ne mutam in curand si voi avea cada noua!!!... si data viitoare voi sti ce sa fac si ce nu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefiuta spune:

fetelor, aveti perfecta dreptate si trebuie avuta mare grija, dar sa nu patiti ca mine, ca din prea mare grija a cazii, am alunecat si am cazut, noroc ca nu a fost f grav.
asta a fost o paranteza amuzanta, dar adevarata din pacate.
si eu tot cif cream folosesc si f rar domestos.

leuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Si eu am folosit detartrant, tot la indemnul unei colege. Spusesem odata ca am niste urme de rugina care nu se duc indiferent cat af freca si cu ce, si ea mi-a zis sa incerc detartrant. Intr-adevar rugina s-a dus, insa s-a dus si luciul, ba chiar cada a devenit abraziva intr-un fel in zona spalata cu detartrant.
Asa ca tot la Cif am ramas si eu.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

Cif-ul ala tip pistol e preferatul meu si la cada, si la chiuveta. De obicei, folosesc alb, dar mi-am luat o data si galben, si e la fel de bun. Si miros super! Dupa parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Cillit am gasit f bun. in Ro e o scticluta alba, in Irl e la butelca cu pulverizator Cillit de baie(lichid roz, f bun curata si depunerile de calcar). dar mirosul ma omoara.
asa ca mai rar cu ele, se poate f bine cu bicarbonat si otet distilat/lamaie, nu de maltz care miroase tare. sau cu sare de lamaie, apa si bicarbonat.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput