Gasca de Constanta (93)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
la multi ani sarbatoritilor de azi, Bianca, Teodora, Dinu!! sa aveti o viata plina de bucurii si noroc!! la multi ani July pentru onomastica!
Sanzi asa deci....papusi cu pampers? mistooo....vad ca ai inceput sa inveti cand veniti incoace? mai n-am facut nici un tort....v-am zis ca am aflat si eu din intamplare de sfantul asta. va multumesc mult de tot tuturor pentru urari!
Cristinel a fost fericit Ionut sambata? Patrick tot intreba cand vine Mariuca de la dans....
Gabi nu mai stiu ce prajituri am facut...o negresa si un pandispan cu ananas? iti trimit retetele ca sunt super usoare!
o zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

LAaaaa muuuuulti aaaani! sarbatoritilor Bianca, Teodora si Dinu, sa fiti sanatosi ca frumosi sunteti deja.
La multi ani si pt. july dar nuinteleg ca nu se vede pe nicaieri de ce? Te cheama Paraschiva si nu esti trecuta pe lista cu numele asta?
Scuze daca deranjeaza intrebarea.

Urez la toata gasca o zi frumoasa si o saptamana super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna dimineata tuturor,
LA MULTI ANI!multa santate si mult,mult noroc sarbatoritilor zilei:
BIANCA,TEODORAsiDINU.

Invata de la toate ca toate-ti sunt surori
Cum treci frumos prin viata,cum poti frumos sa mori.(R Kipling)
Gabi mami de Bogdanel(29.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Roxa erau si cornulete bicolore.

Invata de la toate ca toate-ti sunt surori
Cum treci frumos prin viata,cum poti frumos sa mori.(R Kipling)
Gabi mami de Bogdanel(29.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamsadamy spune:

LA MULTI ANI !!!!!sarbatoritilor si multa sanatate.

Roxana, pune retetele ptr toata lumea, suna super bine pendispan cu ananas... yam yam yam.

Multe probleme cu Andrei care nu a obositr sa ne ceara la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

aha, mersi Gabi, le scriu deci:

1.Pandispan cu fructe (puteti folosi absolut orice fel de fructe, daca sunt moi scurgeti-le bine de zeama - in cazul fructelor de padure de exemplu, altfel intra mult sucul in pandispan si coloreaza )
Ingrediente: pentru o tava medie de 20x30cm dreptunghiulara. (mare atentie, daca tava e mai mare sau ouale mai mici cresteti cantitatile proportional!)
6 oua, 6 linguri de zahar, 6 linguri de faina pline, 6 linguri de apa clocotita, 1/2 plic praf de copt, 2 pliculete zahar vanilat.
Se despart albusurile de galbenusuri. Galbenusurile se freaca spuma alba cu zaharul si cu un praf de sare. cand arata ca o crema si si-au dublat volumul se adauga pe rand alternativ faina amestecata cu praful de copt si apa clocotita (cate o lingura din fiecare batand bine intre aditii). cand este totul incorporat se bat spuma tare albusurile cu zaharul vanilat si se incorporeaza usor in amestecul cu galbenusuri. se toarna in tava si deasupra se pune fructele surse bine de zeama. se pune la cuptorul incins la 170 grade (160 electric ventilat) pentru 25-30 de minute.
se scoate din cuptor si cand este racita se pudreaza cu zahar.
La cel din aprilie am inlocuit 3 dintre lingurile de apa cu sucul de la ananas si doua dintre lingurile de faina cu nuca de cocos. va puteti juca asa cu aromele in functie de fructele folosite....ca sa ziceti ca ati facut alta prajitura

2. Cornulete in doua culori
pentru 64 de bucati - daca nu aveti musafiri faceti jumatate de reteta..e mai mult decat suficient!
1kg.faina, 4 oua, 300 ml lapte, 200 ml ulei, 1 praf de copt, drojdie, 5 linguri de zahar, un strop de sare, 3 linguri cacao si 2 linguri ulei
pt.sirop avem nevoie de 225 ml apa si 450 g zahar
Se pune la dospit drojdia cu putin zahar, lapte caldut si o lingura de faina,se amesteca bine si se lasa 10 min sa dospeasca, intre timp amestecam ouale cu sarea laptele si uleiul,adaugam praful de copt si zaharul punem drojdia si incepem sa adaugam faina, avem nevoie de un aluat asemanator celui de cozonac,asa ca daca nu trebuie nu punem toata faina, lasam aluatul sa dospeasca dupa ce l-am framantat nitel,dupa care il impartim in doua parti egale, in una punem putina coaja de lamiie iar in cealalta punem cele 3 linguri de cacao amestecate cu cele 2 linguri de ulei, framantam ca sa se amestece totul bine si le lasam din nou la dospit 30 min. Fiecare parte se imparte din nou in 8 parti egale, avand la sfarsit 8 bucati de aluat negre si 8 albe, se ia o bucata de aluat alba se intinde rotunda se lasa de o parte se ia o bucata neagra se intinde de aceasi dimensiune ca cea alba se pun una peste alta cele 2 placinte si se taie pt. a forma cornuletele. se pot umple cu dulceata, nuci, rahat, ciocolata, odata facute cornuletele se pun in cuptor la 200 grade si in maxim 15 minute sunt gata.
In timp ce dospeste aluatul se fierbe apa cu zaharul se lasa la racit, iar cand scotem cornuletele calde din cuptor se trec prin sirop si se lasa putin la scurs pe un gratar.

negresa trebuie sa o scriu de acasa ca nu tin minte o proportie de ingredient exact...si nu vreau sa induc lumea in eroare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Buna!
La multi ani sarbatoritilor zilei Bianca(loreen),Teodora(july), Dinu (caty), sa cresteti mari si frumosi!
July la multi ani si pentru tine, multa santate si tot ceea ce iti doresti sa se implineasca.
OVa doresc o saptamana super!

poze si www.dropshots.com/day.php?userid=173213&cdate=20070416" target="_blank">filme cu noi



Camelia cu Alexandra -Elena (27 feb 2004) & Tedora Lucia (5 aug 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Roxanamultam fain acum ma apuc de treaba.

Invata de la toate ca toate-ti sunt surori
Cum treci frumos prin viata,cum poti frumos sa mori.(R Kipling)
Gabi mami de Bogdanel(29.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

adriana....cum fu' la nunta?

pupici

jo si alexandra
recomandari,
***************
home sweet home!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

http://s124.photobucket.com/albums/p28/nastasie_adriana/nasi%20cununie/aici cateva poze de la prieteni.

adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput