Mamici de septembrie-octombrie 2007 (93)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Andries, ma urmaresti ce citesc? Ai dreptate cu tinutul acasa, insa nu inseamna ca nu iubesti copilul, nu mi-a placut cum s-a pus problema. Vezi ce pacifista sunt azi.

Mai sunt 2 subiecte interesante la scoli bone si altele. Cel despre salariul bonei si cel cu controlul la gradi. Si tot asa aprinse.

Va pup ca se trezesc copiii. M-am belferit destul

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
Insa uite-l ca a reusit si tot ce avem acum ca realizari financiare le avem datorita efortului lui, ca eu nu am pus deoparte nici un leu.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze



Uite cu asta nu sunt eu de acord. Nu exista intr-o familie efort doar din partea unuia dintre soti!! Chiar daca unul castiga foarte bine, premisele pentru ca el sa-si asigure acel castig sunt create si de partener. Nu cred ca poti fi creativ, eficient, prosper daca esti nefericit in viata personala sau daca nu ai o motivatie. Vorbesc aici de oameni normali, obisnuiti, nu de nea' Becali. Si sotul meu castiga foarte bine, dar nu ar fi ajuns aici fara cei sapte ani in care i-am spus zilnic sa-i dea bataie ca o sa reuseasca!! Si nu ar fi ajuns aici daca nu-l luam cu forta in concedii in momentul in care vedeam ca mai are un pic si cade lat, daca nu stateam ore in sir sa vorbim despre probleme si solutii si variante si etc. Si simplul fapt ca stie ca undeva in Bucurestiul asta e o casa in care e asteptat cu mancare calda si cu un zambet (sau o droaie de reprosuri dupa caz ) pentru orice barbat normal reprezinta un sens in viata. Si sunt convinsa ca fara tine nici sotul tau nu era mai fericit sau mai realizat, doar ca asa sunt barbatii astia... le cam place sa faca pe cocosii!!

hai ca pe la primavara o punem de-un business, vedem noi ce, vindem aer!! sanatosi sa fim.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Va pup si ma duc sa ma intind si eu juma de ora. Rox, nu te urmaresc, doar din intamplare am dat peste aceleasi subiecte, ca ma intereseaza si pe mine in mare masura "trebile" de la gradinite.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

piciulika

lia




Danielle de Ebonee (02/10/2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Sim merci frumos pentru reteta de ceai. Am inceput deja sa o prepar si sper sa am rezultate.

Roxana asa este 130 ml ar trebui sa ii fie suficienti, dar se pare ca nu ii ajung...efectiv nu stiu ce sa mai zic. Merci pentru intentie...adevarul este ca nu prea imi pace sa ma plimb singura cu bebe prin parc.

Piciulika merci frumos...eu deja bausem, dar l-am inlocuit repede cu smecta..asa ca sper sa nu am probleme.

Eu nu am mai putut sa intru pentru ca am avut parte de musafiri pentru o saptamana, avem si probleme cu burtica...iar pe deasupra si cu lapticul. Se pare ca intradevar laptele nu imi ajunge pentru bebe, noroc ca noaptea doarme 6 - 7 ore si atunci ma scol, ma muulg si il am ca si completare pentru restul zilei. Sanii in schimb imi curg la jumatate de ora dupa ce a mancat bebe, dar daca bag atuci pompa, nu scot mare lucru, dar dupa 3 ore am cam 130-150ml, care se pare ca nu-i ajung. Problema este ca nu prea am rabdare sa ii dau la linguritza si spre norocul meu dupa ce ii dau la biberon, mai vrea la tzitzi si asa se calmeaza iar apoi il culc.



Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
poze noi cu mine gravidutza si bebe Mario-Alexandru
poze noi cu bebe Mario-Alexandru
bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

offff! abia am reusit sa-l adorm pe andrei (dupa chinuri indelungi) si n-am putut eu dormi din cauza tantalailor de deasupra care n-au nici un Dumnezeu. m-am saturat de ei! (si sunt nedormita de azi noapte)

emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

quote:
Originally posted by tzuc

Fetelor am o problema cu fetita ref. la papt..de la san...a supt bine pana acum 3 zile cand am inceput sa-i dau Baby dink ceai la biberon..de atunci se stramba la san si il da afara, suge fff putin, cel putin noaptea abia trage de cateva ori si adoarme, incerc sa o trezesc fara nici o sansa..ce ma fac?
uff.si doarme mult. dupa baita de seara de la 9..doarme pana la 12-1 ..papa putin, se mai trezeste pe la 2-3..si apoi pe la 7-8 dimineata se mai trezeste.

are reprize de somn destul de lungi..intre 2 si 6 ore...oare este bine?




nu am reusit nici medicul sa-l aduc la ea...abia ne-am mutat in Pantelimon si nu cunosc medicii...am sunat si mi-a promis ca vine vineri si nu a venit...uffff
cunoasteti vre-un medic pediatru..de bbi in apropiere de com/ oras Pantelimon sa-mi recomandati?

tzuc suparata:-(
sunt disperata ca doarme si nu mananca...de azi o bag pe Milumil...:-( macar stiu cat papa...:-(







25.09.2007 Maria Diana

"Fiecare om se afla in inchisoarea sa, dar fiecare poate obtine dreptul de a se elibera. Sa nu te opresti niciodata sa te zbati" Buddha




are cumva somnul agitat? ca eu nu stiu ce sa-i fac lui andrei. ma sperie cateodata ce agitat e in somn: ba plange, ba se strange de burtica, ba se intinde, ba se mataie, deloc linistit nu e. e normal asa?

emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Betty, sincer, tu iti supraalimentezi copilul.
Eu sunt 99% sigura ca el plange din cu totul alte cauze(burtica, sensibilitate,etc).Un copil care doarme noaptea 6, 7 ore, nu e subalimentat! si care creste cum a crescut al tau!!! Daca iti curg sanii dupa juma de ora tu ai supraporductyie de lapte, mamico! Asa aveam si eu la Sofia, iar la muls scoteam doar 60 de ml.
ar trebuie doamna soacra sa il ia la plimbare si tu sa dormi nitel ziua, si sa se mai abtina de la comentarii

iarta-ma daca par cam dura, dar nu imi place sa vad cum iti faci probleme degeaba, si nu folosesti alea 6 ore noaptea ca sa dormi.Deja bebe bate spre 2 luni, nu iti mai scade laptele dramatic daca dorm si tu calumea! dimpotriva, e timpul ca organismul tau sa se obisnuiasca cu ritmul de pauza noaptea.
Uite,. eu acuma nu am deloc mai mult decat trebuie.Nu imi curge nimica din sani, abia ca se umfla intre supturi.Si gheo a crescut un kil luna asta! De unde crestea daca nu aveam lapte? cred ca majoritatea in locul meu dadeau lapte praf.Eu insa il pun la san si cand e sanul flescait, si iese lapte, il vad dupa cum suge!!! Cand nu mai curge, devine nervos, il simt imediat, si il mut la sanul celalalt.

Deci, repet, daca nu treceam prin aceeasi situatie cu Sofia, nu dadeam acuma din taste. Eu cred catrebuie sa bagi casti in urechi macar o ora intre mese.
Hai, curaj.


Am sms-uit cu Piciulika, abia incepe sa simta efectele pastilutei.I-am scris sa puna ceva Doors la ascultat, in clinica Ecsatsy!! iar dansa cica...C'mon BABY, light ,my fire:)))
numa de glume ii arde duamnei:)))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Tzucule, cred ca icterul e de vina. O sa-i treaca si va fi din nou mai v ioaie.Sofia a avut icter 7 saptamani, deh, Rh-ul diferit.
Nu ii mai da atata ceai, pune--o la san catv de des se poate si se va rezolva.Nici sa nu te gandesti la formula, vei regreta dupa aia.
Pampers greu inseamna muuulti pipiloi inauntru.Deci se hidrateaza, ai lapte!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Emma, in primul rand o tigaie de la mine pt vecinii tai

e normal sa se scartaie in somn bebelusii.Ei nu au somnul profund al copiilor mai mari, stai calma ca nu are nimica. E insa greu pt mame la primu bebe , ca tresar la orice zgomotel.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput