Copiii din 2002! (38)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

wow mira cata severitate din partea lor la gradi...sper si eu sa nu ajungeti la amenda..daca ar fi asa ceva si la mine la scoala saracii parinti nu stiu ce ar face...la noi problema e alta ...se chiuleste foarte mult.
si acum depre incapatanare ..citez"doar eu stiu cum sa rezolv ca tu la scoala nu inveti ce fac eu la gradi"sau"nu asta trebuie sa incercuiesc, fetita cea mare a incercuit alta cifra(care gresise desigur)si muuulte alte exemple pot confirma cat de neintelegatoare e mami of course nu Mariuca.Asa ca spun rabdare mami si mergem mai departe.Sunt sigura ca mai incolo va fi si mai si.Ieri a fost tare comica cand in loc de mincinos i-a iesit cuvantul pacalos..hihi.
Nicoleta si Mariuca e racita.are cateva zile de cand tuseste bine de tot.sanatate lui Stefan si ma bucur pentru tine ca bebe din burtica e ok.
Elena mai da -ne un semn.
eu ma chinui in acest moment cu Mariuca sa spuna gospodina ..ii iese numai goscodinaavem o poezie de studiat.maine trebuie sa duca legume sau fructe la gradi.ea vrea sa duca o para..hihi.
la capitolul comp&tv stam asa: sta mai mult la comp decat la tv ca la tv nu are decat foarte putine de vazut.la comp sincer nu am cronometrat dar cu toate ca ii place nu exagereaza inca. joaca un joc apoi se mai joaca cu papusile , mai face niste cumparaturi apoi o lectie de dans iar la comp,apoi mai spala niste haine pana se face ora de culcare...dupa care eu incep sa strang dupa ea
pupici!

Mariuca la 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mira, nici eu nu sunt de acord sa fortzezi copilul sa scrie cu dreapta daca e stangaci (si pe mine m-au obligat sa scriu cu dreapta, cu stanga scriam "urat")...
Dar pana la 6-7 ani, copilul isi poate schimba optiunea de a scrie cu stanga in functie de cum ii se pare lui mai usor...Daca, din cand in cand, il observi cum scrie cu dreapta si ca un "exercitiu" ii mai pui creionul in dreapta s-ar putea sa ii se para mai la indemana dreapta si sa renunte de buna voie la a scrie cu stanga...
Noi avem multi copii la gradi care incep sa scrie cu stanga, ca apoi sa se schimbe pentru ca este intradevar mai usor sa scrii cu dreapta (sunt foarte putini copii stangaci, care chiar daca tu le pui creionul in dreapta, ei il trec in cealalta mana, pentru ca asa simt, asa le este mai usor...atunci ii lasam sa scrie cu stanga)





It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Sanzi am facut asta-seara proba. L-am rugat sa mute creionul in dreapta. L-a luat dar il tinea ca pe un topor........nici o sansa. Daria care era langa el, l-a mutat si ea in stanga, l-a apucat si ea exact ca el, dar cu stanga.....cica "nu bun". Deci asta e, cumva s-or invata ei si sa scrie frumos. cel putin cand ii va veni randul la Selin voi avea experienta.

v-am pupat noapte buna!

Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)


Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Indiferent cu ce mana scrie si cat de frumos / urat scrie, important este sa se simta confortabil!!!!
De asta, si eu uneori ii mai spun lui David sa incerce sa scrie si cu dreapta, si sa aleaga ce ii e mai usor!!!!
Dupa 6-7 ani, insa trebuie sa scrie doar cu mana pe care o alege...


Artistu' lu mama si primul cantec invatat la orele de pian:

http://good-times.webshots.com/video/3053162040087737923QLRfeg



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamyra spune:

Buna dimineata dragi mamici
Nu am mai fost pe aici de foarte mult timp...am mai citit din 2 in 2...
Am mult de recuperat...
Nicoleta te felicit pentru bebica din burtica...si sanatate lui Stefan dar si celorlalti copilasi raciti...
Miraai niste copii minunati!!
Sanzi ti-am admirat artistul...FELICITARI!
Cristina felicitari micului tenismen
Despre noi ....nu stiu de unde sa incep...
Am inceput gradinita de ceva timp si ne-am acomodat fara probleme(grupa mica am facut-o la camin , mijlocie la o gradi crestina si acum am gasit in sfarsit locuri la gradinita dorita)E mare diferenta .....si sunt tare incantata de ceea ce fac aici...Pentru a putea stii ce au facut in aceea zi la gradi le dau cate o "tema" pentru acasa(de ex. cand au facut multimi au avut de desenat acasa o multime cu 2 frunze si una cu 1 frunza , sau la fructele de toamna au avut de desenat ...un fruct)
Mai nou a inceput o mare concurenta intre ai mei spiridusi....Mai tot timpul Robert vine cu cate o bulina in plus ceea ce lui Daria nu ii prea surade...Ieri stiti cum a explicat faptul ca Robert are bulina si ea nu???? "....pai am raspuns ...dar daca doamna nu e atenta"
Sunt atat de diferiti...Robert e atent si cuminte este extrem de activ la gradi...dar Daria..e atat de ...ametita, nepasatoare...si incapatanata cat se poate....Cred ca atunci cand vor incepe scoala imi voi lua concediuca am impresia ca vom avea de munca nu gluma ...In rest sunt sanatosi ...si sotiosi.
Am fost la munte , la bureti...acolo Daria se simte in largul ei....la munte...
Mergem in continuare la bazin la Suceava....si tare le mai place...inca nu inoata fara aripioare...dar important e ca se simt bine acolo
Noi de cateva luni tot suntem in santier....sper sa se termine toata nebunia ...ca tot cautam ba mobila , ba var , glet...bleh
Sper sa reusesc sa va pun niste poze azi , maine...
In rest toate cele bune va doresc si sa aveti o zi minunata!

mamy de gemeny : ROBERT ARMIN SI DARIA REBECA (26 IUNIE 2002)
http://new.photos.yahoo.com/tamyrarotaru/album/576460762404766830
http://www.flickr.com/photos/10568887@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Nici eu n-am mai intrat de mult. Am fost plecata la niste cursuri, nu tu calculator, nu internet , nu timp liber...
Acasa tot cu santierul, dar sper ca saptamana asta sa se incheie ca am ajuns la capatul puterilor.
Rares a inceput gradinita pe 1 septembrie, pe 20 deja a inceput "sa muceasca" si desi situatia e sub control- zic eu- tot muceste si tuseste, nu prea tare, dar nici nu trece. Luam Eurespal si Prospan, seara Ketotifen, ne imunizam cu Echinaceea si Propolis si...

Am vazut ca vorbiti despre scris, cu sstanga sa cu dreapa. Rares nu vrea sa scrie nici cu una nici cu alta si cu mari eforturi am reusit sa facem un a mic de mana, chinuindu-ne tot weekendul pentru ca aveam fisa de la gradinita pe care nu a vrut sa lucreze la timpul potrivit, pentu ca el nu poate, ceea ce nu este in totalitate adevarat, pentru ca daca se straduieste, reuseste nu prea frumos, dar... acceptabil.
Nici nu are o prea mare indemanare, nici nu are vointa, e lenes si dezinteresat, incapatanat si obraznic. Nu stiu ce sa ma mai fac cu baiatul meu... Mi s-a parut ca seamana cu Daria Tamyrei, doar ca e baiat si e ceva mai rau.
Am vazut prietenii lui ca sunt ambitiosi, doresc sa dovedeasca ca stiu, ca pot, ca sunt buni. Rares nu vrea sa dovedeasca nimic la nimeni. E mult mai usor sa spuna "eu nu pot!"
Spuneti-mi ca aveti si voi astfel de specimene, caci deja imi fac probleme.
Pe de alta [parte imi amintesc cat de greu am reusit sa scapam de pampers, dar cand a vrut el, totul s-a intamplat foarte normal si gata. Poate ca are ritmul lui si nu vrea sa mearga cu turma la nimic.
Dupa mine e cam devreme sa invete sa scrie litere la 5 ani, dar intrucat toti colegii lui scriu si chiar frumos, ma simt frustrata si ma tem ca ceva nu e in regula cu Rares.
Ma scuzati ca v-am umplut capul cu problemele mele, am sa recuperez din urma sa vad voi cu ce va mai confruntati.
Va pup si va doresc o zi buna,


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Cornelia-ai baiat temperamental!!! Ce, mai!? Cand va vrea , va scrie!!
Si nu-l obliga!!
Andrei nu face nimic, daca i se impune!!
Sunt convinsa ca la gradinita, scrie si se descurca taurasul tau!

Tamira-pupam frumuseii cumintei!

Elena, scumpa, te asteptam la povesti! SANATATE PUILOR MICI!!

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Am sarbatorit si noi, ieri, cu fructe si legume, ziua recoltei, la gradi. Din povestea educatoarei, am aflat ce secret ascund merele, la mijloc, daca le tai pe rotunjimea lor si nu pe lungime. O stea !
Copiii erau foarte incantati de steaua din marul fiecaruia.
Nedumerirea mea este ca la aceasta grupa Waldorf, nu se face nici o pregatire pentru scoala. Atunci, de ce mai este obligatorie grupa pregatitoare ?
Nu ne ramane decat sa cumparam noi, caiete speciale si sa lucram acasa cu Cristina. Ceea ce faceam si pana acum, la cererea ei, doar ca, nu cu program.
Apropo, de grupa Waldorf, Sinzi ! Am vazut pe perete, un citat al Mariei Montessori. Banuiesc ca acest sistem Waldorf, este inspirat din cel al Mariei Montessori.
Incapatanata este si ea, mai ales in privinta hainelor, cand trebuie sa se imbrace, sa iesim afara. Are impresia ca afara este cald, daca bate soarele si nu acceapta ceva mai gros pe ea. Cum se incalzeste timpul, primavara, asa face si la fel, acum, in toamna, cand nu vrea prea multe pe ea.
Iar de strans dupa ea....greu strange(cu ajutor de la cineva) sau deloc.
De mancat(intreba ruxij) ciorbita, nu, dar supa de pui cu taitei sau paste marunte, da.
La tv nu prea sta. Rareori isi pune un filmulet sau la culcare se mai uita la Scooby Doo, ca este chiar inainte de culcare. Prefera sa se joace cu poneii, papusile, casutele sau masinutele, ce le are.
Iar la computer, ii place sa scrie litere, sa picteze sau sa joace jocuri pt. varsta ei, care implica o poveste, un desen sau o pictura.
Cam asta ar fi.
katty, multumesc ! Pozele sunt facute la marginea orasului, la 20-30 de minute de mers pe jos. Acolo este, de fapt a fost, si lacul Suta, un lac artificial, de agrement. Care, dupa '89 ajunsese o balta imensa, pentru pescari.
Acum, cineva a luat in chirie acel teren si vrea sa faca o baza de agrement, cu barci si hidrobiciclete, cum era candva.
Sa vedem ce va iesi !
Ce face, Andrei ? Tu, la serviciu, aglomerata ? Se apropie incheierea de trim.
Cornelia, probabil ca lui Rares nu-i place sa faca ceva cand i se impune, cum scrie si Cristina22. La gradi, intre copii, e altfel, nu ?
Cristina22, tu, cu ce te ocupi, lucrezi in invatamant ?
Tamyra, cred ca e normal sa existe competitie intre gemeni. Competitia e buna, zic eu, ambitioneaza.
Elena, e super ocupata cu Gabitza si George, care e bolnavior, din pacate. Are oreion. Va va scrie ea mai multe, cand ii va permite timpul.
Insanatosire grabnica si usoara lui George, fratiorul cel dragastos !
Mira, te salut si aici, si va pup pe toti !
O zi cat mai frumoasa, va doresc, in continuare !






Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Anina- nu lucrez in invatamant, nici pe departe

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ma bucur ca ati mai scris despre voi si copilasi. Despre copii care refuza sa scrie sau sa faca in general ce li se cere, inteleg f. bine ce frustrant este. Eu, spre deosebire de alte mamici, cred ca trebuie obligati, trebuie sa invete ca nu intotdeauna faci numai ce vrei in viata. Ma rog, cointeresati sa faca anumite lucruri.
Bogdan al meu a facut progrese, dar e clar ca trebuie sa fiu foarte stricta si mai ales consecventa cu el. A inceput sa vina in fiecare zi cu foile de la scoala completate, colorate. Nu am mai primit scrisorici cum ca n-a ascultat. Saptamana trecuta am primit o singura scrisorica si aia pozitiva. Acum inteleg ca nu mai trimite decat dc. e ceva negativ. Bogdan a zis ca el ii cere si ea ii spune sa le spuna el parintilor ca a ascultat. Dar dc. vad ca vine cu foi albe sau ma prind ca nu a ascultat are probleme, este pedepsit. Si dc. e bine e recompensat. Ma cam obosesc aceste recompense, nu cred ca e foarte bine, incep sa le reduc odata ce vad ca isi intra copilul intr-un ritm. Acum parca i-a intrat in cap sa fie "bun" la scoala. Ii spun in fiecare zi ca astept sa fie cel mai bun, sa termine primul lucrarea si sa asculte cel mai bine. Mi se pare ca si invatatoarea asta nu prea ii lauda, ar tb sa ii laude mai mult cand fac bine, ca sa aiba pt. ce se stradui. Saptamana viitoare, miercuri, e sedinta cu parintii. Sa vedem ce mi-o spune si atunci, poate voi avea surprize neplacute.Fata de anul trecut la gradinita la care am fost, cand am avut supriza placuta sa imi spuna la sedinta ca e primul din clasa si ca e f. avansat (nu ma gandeam), acum ma astept sa imi spuna ce e mai rau. :( Sper sa fie macar neutru.

Altfel, a descoperit scaderile saptamana trecuta si i-au placut f.f. mult, dupa ce a facut o pagina a zis "ce imi place! Vreau sa mai fac!". Pana la urma a terminat toate paginile cu scaderi din cartea de matematica pe care am cumparat-o. Dar inca nu le stie pe de rost, foloseste o ciorna pe care deseneaza liniute ca sa poata rezolva. Adunarile pana la 10 a inceput sa le stie pe de rost, desi mai uita unele si atunci foloseste degetele. Ma intreb cum sa trecem la adunari peste 10, nu am nici o idee cum sa fac. De citit am citit cartea de la biblioteca, aseara, despre Uranus. I-am citit-o eu, ca era vremea de culcare, era lunga si ar fi durat 1 ora sa o citeasca el. Acum era f. mirat cum de nu e viata pe alte planete si a pus o gramada de intrebari care m-au incuiat. In plus, nu crede ca nu e viata pe alte planete ca a vazut el martienii aia la Tom si Jerry. A tb sa ii spun ca asa a decis Dumnezeu, da' nu s-a terminat aici pt. ca cica: "dar de ce a decis asa Dzeu?".

De mancat a mancat mai bine. Dar la scoala nu prea mananca ce ii dau. IMi pare tare rau ca nu vrea deloc sa manance rosii sau salata verde. In weekend am reusit sa il facem sa manance o rosie din aia mica "cherry", dar atat. De salata verde insa sa nu auda. Cu ciorbele si mancaricile stam bine, le mananca. Ai vostri mananca vegetale?

Mergi la inceput