Copiii din 2002! (38)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Ruxi daca tot vomita copilul inseamna ca nu va mai asimila hrana sau apa, si automat are nevoie de ceva saruri de rehidratare, daca dupa pauza de 2 ore de ultima voma si incercare de rehidratare cu saruri din 10 in 10 minute, nu isi revine, inseamna ca trebuie sa mergi la urgenta unde ii va pune o perfuzie si va putea fi hidratat fara sa mai stai tu cu grija administrarii de lichide.Am patit-o si noi saptamana trecuta de la un danonino.A inceput cu scaune moi pe care nu le-am luat in seama dar cand a aparut si prima voma mi s-a aprins beculetul. Au fost 6 scaune moi intr-o zi, o voma dupa care am aplicat procedeul de pauza digestiva de doua ore si apoi am inceput cu apa din 15 in 15 minute cate 5 ml iar seara dupa ce a mai rontait cateva uscaturi si s-a culcat a inceput cu trezit si vomat din jumate in jumate de ora. Era clar ca nu mai puteam controla problema acasa si ne-am dus la spital unde i s-a pus perfuzie si i s-a administrat antibiotic pt ca era o enterocolita infectioasa.Sanatate si numai bine si sa va refaceti rapid!


semnat de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Cristina ce fac ei la targuri este o jignire adusa la inteligenta oamenilor si chiar am ramas cu un gust amar. Cu toate astea lumea cumpara intr-o veselie ... zici ca nu au mai vazut haine pana acum. Dar asta a fost prima si ultima oara cand merg la o asa adunare.

Nicoleta sa nu exagerezi cu produsele FLP. In timp isi pierd efectul , asa ca mai mult de o luna sa nu dai gelul , green-ul si celelalte.

Gabi petrecere frumoasa si lui Bogdanel , sanatate si impliniri

Anina , la noi mai nou , Emma nu vrea sa scrie la Mos si nici nu vrea sa vina. Are ea o idee ca mai bine sa scrie la iepuras. A vazut in niste poze role si casca ... si vrea si ea , dar nu vrea sa scrie scrisoarea.

katty e super ideea ta cu stelutele , dar cum sa o fac sa il astepte pe Mos ...???

ruxij sa il controlezi sa nu se deshidrateze ... stii tu , pielea de pe burta.

Nicole sper ca sunteti bine ... cu focurile alea . Mie mi-ar fi tare frica.

Elena voi numarati zilele?

sanzi ce face David?

Karina nici eu nu suport sa ma dau cu sprayuri in nas sau in gat ... dar Emma are o placere deosebita sa-i fac chestiile astea sau sa ia pastile si taica-su se mira si a ramas o data socat ca cere ea singura si in gat si in nas ...

Sa vedeti cat e de figuranta matza asta a mea . Vede pe un raft Kitty pe o bluza , dar bluza era impachetata iar vanzatoarea habar nu avea ce spune Emma. Ii arat si atunci ne scoate si ne arata bluza. Emma alege deja culoarea si scot banii sa platesc , iar ea , in loc sa fie multumita incepe sa strige ca nu o vrea. "de ce ?"-o intreb
"Uite are si ursuleti in loc de albinutze , ce prostie mai e si asta?" Vanzatoarea nu mai stia ce sa faca , bluza era deja impachetata si in punguta. Zic:"Hai ca pana acasa o sa iti placa"
La care ea , se uita la mine si zice:"Tu nu intelegi ca mie cu ursi nu imi trebuie! Daca vrei poti sa o porti tu!"

Asa ca mi-am cerut scuze si am plecat

Multa sanatate la bolnaviori si sa auzim de bine!
la toate



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

aida, focurile nu au cum sa ajunga unde locuiesc eu, pe portiuni de 30 - 40 de mile sunt numai betoane, asfalturi,si cladiri... focurile ce le vedeti voi sunt pe dealuri, prin paduri... e ff la moda sa se construiasca case cat mai la marginea orajului, cat mai mult la padure, la loc retras...
din cauza la seceta, totul e uscat si imediat se extinde focul, pe noi cei din mijlocul orasului nu ne ataca focul, dar ne omoara fumul si cenusa care sunt aduse de vanturile Santa Ana "vanturi uscate si care bat in aceasta perioada"

dar totusi in orasul vecin unde avem casuta de vacanta focul a fost ff paroape de ea, al 2 mile, credeam ca o sa o pierdem.. brusc vantul si-a schimbat directia si casa e safe acuma... si focul e in proportie de 90% stins. Vom merge maine sa vedem ce s-a intamplat acolo.

pup si sanatate

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

39

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ruxij, multa sanatate lui Bogdan! Tot e bine ca n-are febra si diaree, pericolul de deshidratare ar fi fost mai mare. Asa, poate o scoateti la capat acasa cu apa si saruri de rehidratare in cantitati mici dar la intervale scurte. Grija mare sa nu devina apatic sau somnolent ca asta-i semn de deshidratare.

Pentru Bogdan al lui Dodo-pui - La multi ani pentru luni si petrecere frumoasa!

Elena, imi place ca numeri zilele ramase pana la Craciun. Si eu ma tot uit nerabdatoare in calendar.

Nina, foarte frumos si firesc i-ai explicat lui Kiki despre moarte prin intermediul povestii... Robert nu s-a confruntat direct cu moartea cuiva din familie, stie despre moarte ca este un somn din care nu te mai trezesti. Si stie ca oamenii mor ori cand sunt foarte, foarte batrani, ori cand nu sunt chiar atat de batrani dar se imbolnavesc grav sau au un accident (la intrebarea lui : de ce mor oamenii?") Valabil si pentru celelalte vietati. Stie ca fiecare are un inger pazitor si ca Dumnezeu este sus, in cer, si ne vede pe toti. Cred ca-i de-ajuns pentru varsta lui.

Cat despre noi, n-am vesti grozave, sotul si-a luxat genunchiul la fotbal aseara, deocamdata s-a dat cu un unguent anti-inflamator a pus un bandaj elastic dar i s-a cam umflat si calca greu cu el. Daca nu-i trece, o sa mearga la radiografie. Robert a racit, de 2 zile are febra intre 38 si 39, i-o scad cu paracetamol si nurofen dar, daca si in noaptea asta face, maine dimineata il duc la pediatrul de garda. Nu-l doare in gat, nici urechile, doar tuseste "semi-productiv" si-i dau Mucosolvan (din roprie initiativa). I s-a cam schimbat vocea, pare sa fie laringita... Vineri n-a fost la gradinita, iar de luni are oricum o saptamana de vacanta. Dupa asta o sa avem mai multe evenimente la gradinita: Sf. Martin, ziua de padure si 4 intalniri saptamanale cu un mester care vine la gradinita si face un mic atelier (cu 8 copii, printre care si Robert). Vor sa construiasca pentru fiecare un scaun, o casuta pentru pasarele si inca un obiect din lemn, nu mai stiu ce, si ii lasa sa lucreze cu unelte adevarate. Sper sa-i supravegheze cum trebuie.

Un sfarsit de saptamana placut va doresc si s-auzim numai de bine!








Mergi la inceput