Piticodromul Festiv de Sept-Oct 2005 (189)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi, Maria si Iosua!

Ma inscriu si eu in clubul suspectilor de platfus; pe Miruna nu a mai vazut-o vreun dr de 6 luni, dar am observat eu singura ce picior plat are. Pediatra noastra zice ca nu se pune diagnostic de platfus pina la 2 ani, dar o sa o duc sa o vada, si daca e cazul sa ne dea trimitere la ortoped.

Irina Noeliei, succes, sa va fie bine!
catush, mersic. Vazut frumoasa care citeste Scufita Rosie.
kid, si sotul bonei e dragut, o sa aiba copii frumosi impreuna. Ea zice totusi ca nu e gravi, dar ca o sa fie la anu'. Nu stiu cum sa fac cu gradinitele, nu pot sa o dau de buna voie la o gradi de cartier pentru ca ma mustra constiinta ca nu o dau la Montessori (care are program doar pina la 5:30 pentru 1350 ron). Asa ca astept sa fiu constrinsa sa o dau la gradi.
Raluca, problema cu bona e cartea de munca; am reusit sa i-o plasez la o firma care nu vor sa i-o tina n ani cit o sa stea ea in CIC-uri (ca doar n-o sa faca doar un copil). Asa ca ma grabesc cu interviurile bonelor pentru ca e un proces anevoios, eu le supun la teste si perioade de proba. Pina a venit bona actuala am intervievat vreo 5, iar una a venit o saptamina jumatate in probe (dar a picat din cauza telenovelelor de pe Acasa).

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

La multi ani,Maria!Andreea,sa va traiasca fericita fata!

La multi ani,Iosua!Oana,sa va traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

La multi ani!!!!!!!!!!
deci, cu masina de facut paine, am vazut ca asta deLonghi face si gem ....Kid, cum merge moulinexul tau? Oare care e mai, si mai cea mai?

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Raluca, cum adica te-am botezat??? Uffff, nu zic nu, ca mi se mai intampla, sunt Dar iti aduc mielul, cum nu...ma duc sa citesc din urma sa vad cum ti-am spus, sper ca nu a fost de rau Nu te supara, uite o Sunt si la serviciu, mai suna si telefonul, mai scriu si pe forum, sunt imprastiata.

Codruta, si a mea (Moulinex) face gem, de fapt toate cred ca fac, ca nu e mare lucru. Pui fructele, pui zaharul (sau fructoza cum am facut eu gem dietetic) si pui pe programul de gem. Face si prajituri si gogosi. Cred ca si DeLonghi e foarte buna...cea mai mare incredere totusi (ca Moulinex si DeLonghi sunt una frantuzeasca, una italiana, si astia sunt buni la design dar la fiabilitate mai putin) este Panasonic, dar e si dubla la pret si face aceleasi lucruri.
Uite, eu am gasit moulinex pentru bunica mea pe www.electrofun.ro sper ca e tolerat acest site.
Sa iti zica Ruxi cum e cu DeLonghi si de unde l-a luat.

Ruxi, eu ii dau Ketof-ul de diseara. Ea are muci de o luna, ma gandesc ca e cam mult...si intr-adecar a fost racita acum o luna- trei saptamani dar de atunci pana acum nu mi se pare chiar ok sa ii curga atat nasul. Dr mi-a zis ca nu ii poate face teste de alergie acum, cand e asa lovita in freza de rinita asta, ca o sa iasa alergica la tot. Sper sa imi dea macar o hartie sa inchid gura parintilor. Eu ii inteleg si pe ei, dar Alex chiar nu e contagioasa...si sta acasa azi mititica, era cam trista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

kid, zi-mi te rog care masina o ai, OW3000 sau OW5000? Ma scuzi ca pun intrebari asa directe, dar nu ma pricep si nu vreau sa cumpar aiurea.

Sotul meu a remarcat chiar saptamina asta calitatea 'deosebita' a pinii pe care o mincam (piine de brutarie, umflata cu e-uri).

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi:
Maria de Andreeeea
Iosua de Oaana
Petrecere frumoasa!
Noi tot bolnaviori, cica o inflamatie a gatului e de vina pentru febra, ne-a dat antibiotic, augmentin, dar n-am reusit sa i-l dau, ca nu ii place, nu vrea sa-l ia, l-am fortat si a vomitat tot, asa ca dupa 2 incercari am renuntat la antibiotic, sper sa fie mai bine si fara.....
Azi noapte tot asa, febra toata noaptea, si am tras o spaima cumplita ca la un moment dat frisona si am crezut ca face convulsiimi-am dat seama apoi ca ii era frig si avea frisoane....
Si peste toate, m-am virusat si eu, facem febra impreuna
Uffff....
Bilantul la 2 ani - 14,6 kg si 93 cm., as fi vrut eu un control mai amanuntit, da era pe fuga pediatrul, ca era o aglomeratieee, toti copii cam aceleasi simptome,febra si muci, asa ca o sa revenim alta data.....
Aici cu decalotarea n-au nici o treaba, nici nu se uita la copil, s-a uitat de gura mea si cica e bine...

Mary si Andrei(29.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Hai ma Kiduletz, cum sa ma supar mah? Da mielul tot il vreau. Vorbeam de intalnirea din maternitate si mi-ai zis Karmenutza. Ai pomenit-o, ca tot era ziua ochioasei ei si nu a aparut si ea pe aici sa ne mai pove despre ea.

Raluca, mami de www.youngnutrition.net/member/tickers/87222/ticker2.png border= 0 > < /a> " target="_blank">Catalina-3.oct'05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ioana, cand am luat-o eu pe a mea nu erau astea doua. Dar ca si caracteristici (putere, capacitate la cuva) corespunde cu OW3000. OW 5000 e cu cuva de 1 kg jumatate de faina, a mea (ca si OW 3000) are doar 750 de g. Eu zic ca e ok pentru familia noastra painica pe care o face, oricum trebuie mancata cam intr-o zi, maxim doua ca dupa aia, neavand afanatori si emulgatori, se cam intareste.
Astea OW care au aparut arata mai sexos, cu afisaj digital etc... dar is multumita si cu "vechitura" mea (eu o am de aproape 2 ani si inca o folosesc de 3 ori pe saptamana).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Mary, sanatate multa multa lui Andrei! Grija mare cu frisoanele, pot fi de la febra mare.
Norina, mersi mult pt. sfaturi, am sa incerc diseara faza cu gadilatul in talpa, sa vad cum reactioneaza. Ufff, vad ca noi tot impreuna mergem cu problemele astea cu piciorusele......
Ioana, I see... Acuma inteleg de ce te agiti cu bona daca zici ca-i un proces asa anevoios.



Raluca, mami de www.youngnutrition.net/member/tickers/87222/ticker2.png border= 0 > < /a> " target="_blank">Catalina-3.oct'05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Ioana, bafta la medic, dar sper ca banuielile tale sa nu fie adevarate si sa te contrazica ortopedul.Kid, alergie zici, hmm...sa imi zici si mie ce faci cu alergologul. Eu i-am facut Teodorei testele alea si of course ca a iesit alergica la f multe, v-am zis atunci la vremea respectiva, dar ce-i drept nici nu am urmat tratamentul dat de dr. pt ca ar fi insemnat sa indop copilul aproape din ora in ora , ceea ce mi se parea mult prea mult pt un copil de 1 an si ceva.Alergica e, fara dubii, toata vara s-a umplut de fel de fel de bube, din aer, de la praf, de la tantari, etc. Iar cu muci e non stop, numai ca la noi e alt model , sunt uscati si nu poate se respire, asa ca tot timpul sunt cu serul si cu pompa-n nas ...vine chiar ea si mi le aduce cand are nevoie.Nu stiu daca e bine dar in nici un caz, claritine zilnic si ketof la greu nu-i pot da, sunt totusi niste copii in plina dezvoltare, iar medicamentele astea antialergice sunt chiar daunatoare pt ficatelul lor.Chiar as vrea sa ma tii si pe mine la curent cu evolutia si tratamentul care ti se pare a fi ok. Multa sanatate si pupici pt Alexof, of, of hai ca azi am scris numai de probleme,dar daca tot au fost printre pol-urile zilei, nu m-am putut abtine, mai ales ca ma confrunt si eu cu ele de ceva timp Teodora Sara (norina)www.flickr.com/photos/13809712@N05/sets/72157602086467503/" target="_blank">poze

Mergi la inceput