Este oare epilepsie?

Este oare epilepsie? | Autor: roxanaerhan

Link direct la acest mesaj

In anul 2001, l varsta de 14 ani am fost diagnosticata de un medic neurolog din TG. MURES cu Epilepsie Primar Generalizata.Eu nu am facut crize niciodata...pur si simplu tresar (o fractiune de secunda ) ca si cum as tresari prin somn.Eu nu cred ca e vorba despre epilepsie...consum cola, cafea, ciocolata si niciodata nu am acele tresariri de la ele...cel mai des mi se intampla cand tremur de frig sau cand sunt foarte nervoasa si avand n temperamt coleric ma implic foarte tare si ma enervez repede in orice discutie.Nu am cazut jos niciodata nu am facut crize repetate, nu simt nimic durere sau stres inainte de criza, doar niste emotii in stomac dupa.Eu nu cred ca asta este diagnosticul...si a zis ca in 5 ani daca ma tin de tratament imi trece...a zis sa iau depakine 300 2/zi, dar bineinteles ca nu am luat pentru ca nu cred in diagnosticul lor.Sa fac tratament sau sa merg la alt doctor?Ce spune docturl respectiv prea se bate cap in cap.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

E greu dupa simptomatologia pe care o descrii sa ne dam cu parerea. Decat sa te framanti mai bine mai consulti un doctor.
Din cate stiu eu , un astfel de diagnostic se pune nu doar dupa simptome, ci in urma unor investigatii etrem de serioase: electroencefalograma, RMN. Orice ar fi, important e sa ai o certitudine. Chiar daca e - nu trebuie sa te sperii, sunt f multi oameni care fac tratament si duc o viata absolut normala.

Multa sanatate!

APRIL
www.youtube.com/watch?v=l9KHHkEluv4" target="_blank">WALKING ON SUNSHINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Mai este un subiect despre epilespie ,la Parintii intreaba... (poate te poate directiona cineva).
Daca in urma analizelor ti s-a pus diagnosticul, atunci intradevar ai epilepsie.In 5 ani nu ai mai fost la doctor?Dar tu continui sa ia tresari?Nu stiu ,probabil ar trebui sa mergi din nou la doctor sa-ti faci un EEG si dupa aceea restul analizelor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

na,din descrierea ta separe ca nu este epilepsie cu crize generalizate dar poate fi vorba de alt tip de crize.Nu ai mentionat daca ai facut o electroencefalograma(EEG),daca ai facut analize de sange,daca aceste ,,tresariri'' apar ziua sau in somn...Te astept cu detalii.Consulta din nou medicul,poate isi reevalueaza diagnosticul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

Pai dupa 6 ani in care nu ai urmat tratamentul prescris ai nelinisti metafizice?.
Glumesc. Nu te supara dar mi se pare putin absurd; 6 ani ai ignorat niste indicatii iar acum te gandesti daca sa le urmezi sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu zic sa te duci la un alt dr, categoric.

Cred ca tresaririle de care spui sunt mioclonii, am avut si eu ani de zile. La mine au aparut inainte de o criza de epilepsie caracteristica pe care am facut-o la 14 ani, si s-au intetit dupa ea. Criza a fost insa una singura, si diagnosticul mi s-a pus dupa investigatii repetate, facute de ai mei care erau innebuniti, la mai multi dr. Cred ca am facut nu stiu cate EEG, ultima fiind prin facultate cred.
Cert e ca cu tratament corespunzator, urmat 3 ani de zile, nu s-a mai intamplat nimic, sunt sanatoasa, ramanand doar cu o sensibilitate mai mare la stimuli (depisatata la EEG).

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema10 spune:

Din pacate, parerea mea este ca medicii din Tg Mures sunt f buni. (Am fost si la Bucuresti la d-na doctor Magureanu si la Cluj, la d-na dr. Benga, am analizat si rasanalizat.) Stiu exact despre ce tip de epi vorbesti, pt ca baiatul meu are ceva asnator. Am citit multe tratate despre epi (cele mai bune sunt americane), fara sa fiu medic. Concluzia este ca diagnosticul nu are legatura cu crizele clasice, cunoscute in popor. Acestea sunt doar un caz particular la care ajungi daca nu te tratezi. Diagnosticul se da pe baza EEG-ului. Am acceptat cu greu realitatea. Am urmarit in jurul meu evolutia in timp a celor care au luat si celor care nu au luat medicamente. (Am avut acces la aceste inf, fiind profesoara in aceeasi scoala in care si mama mea a fost prof., iar epi e o boala care se declara de catre parintii copiilor cu probleme.) Inteleg ca nu vrei, dar trebuie sa te tratezi.
Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ema, de la ce varsta se poate pune diagnosticul de epilepsie ?

Multumesc,
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema10 spune:

Baiatului meu i s-a pus diagnosticul la 4 saptamani de la nastere (alaturi de alte doua diagnostice la fel de ingrozitoare). Dar a avut o evolutie fantastica. (Multumesc lui Dumnezeu!) In prezent are 7 ani, merge la scoala in lb. germana, e al doi-lea in clasa... e bine.



Mergi la inceput