Problema Teme clasa I

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

subscriu lui april! pentru ieri a avut o pagina de facut bastonase de alea duble si de colorat in nush ce carte vreo 6 desene de ne-a prins noua seara... si inca ceva, are de-a carti si caiete speciale de m-a zapacit, nu mai stiu nici io care tre` sa`l bage in ghiozdan si care nu...

...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Stiu. Aveti mare dreptate. In mare masura, faptul ca nu este respectata indicatia ministerului este si vina parintelui. Parintele de cele mai multe ori cere teme. "Dati-le, doamna, mai mult de scris...ca sta toata ziua si se joaca si daca nu ii dati dvs. suplimentar nu vrea sa lucreze!" Cunoasteti?!

Si daca ati avea de ales intre o invatatoare care da mult de lucru acasa copiilor si alta despre care ati auzit ca trateaza temele intr-o maniera permisiva si lejera...sincer, pe care ati alege-o? Nu vorbesc de alte criterii ci strict de acesta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by claujro

Stiu. Aveti mare dreptate. In mare masura, faptul ca nu este respectata indicatia ministerului este si vina parintelui. Parintele de cele mai multe ori cere teme. "Dati-le, doamna, mai mult de scris...ca sta toata ziua si se joaca si daca nu ii dati dvs. suplimentar nu vrea sa lucreze!" Cunoasteti?!

Si daca ati avea de ales intre o invatatoare care da mult de lucru acasa copiilor si alta despre care ati auzit ca trateaza temele intr-o maniera permisiva si lejera...sincer, pe care ati alege-o? Nu vorbesc de alte criterii ci strict de acesta...



Strict legat de criteriul acesta eu ca un parinte nebun ce sunt am ales temele
Dupa un an de scoala nu imi pare rau , i-au prins bine

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Claujuro, nu ai cum sa alegi un invatator strict pe acest criteriu.
Eu insa m-am bucurat ca nu au teme foarte multe, mi-am dorit sa nu aiba. Sunt de parere ca nu trebuie exagerat. Este adevarat ca am un copil care se adapteaza usor, prinde usor, invata usor. Si atunci nu-i sunt necesare nu stiu cate exercitii.
Pe de alta parte nu sunt de acord cu desenele prea multe. Nu toti sunt talentati la desen si stiu ce vorbesc ca eu am avut probleme la desen si fiimiu la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Stiu ca nu ai cum sa alegi strict pe acest criteriu si nici nu am spus asta.

Dar unii se plang de temele multe, unii nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

si noi avem teme, dar usurele, asa cum spunea cineva mai devreme, un rand, sau sa termine ce a inceput in clasa si d-na invatatoare spune ca nic nu are de gand sa-i puna sa faca mai multe teme, ci doar ff putin..ptr puterile lor..
parerea mea este ca ea se poate simti putin frustrata, programul nu mai este nici pe departe acelasi..daca nu-t place "gasca" in care a intrat, incearca sa-i organizezi altfel programul, sa nu mai aiba contact cu acea "gasca"..incearca sa ai mai multa rabdare, desi stiu foarte bine ce inseamna asta..sa sti ca si Mariei tb sa-i spun de 7 ori inainte sa faca ceva, si eu ma enervez pe ea dar...imi dau seama ca si ea este putin debusolata si ca tb sa am rabdare cu ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

In prima saptamana nu li s-au dat teme. Apoi au inceput cu ceva mai mult de 1/2 pagina, azi au avut o pagina, la abecedar. La matematica doar jumatate. Azi a luat primul FB din viata ei - nu stiu daca se trece in catalog, dar nici nu conteaza - si inca unul la despartirea in silabe,la Abecedar.
Am aflat si motivul nervilor ei: nu putea face la matematica = si ii era teama ca o sa o cert. A facut cu sotul in final, in seara aceea.

Si legat de lectiile suplimentare: asa am auzit parinti ca trebuie facut. Acum exerseaza putin pe un maculator, ca pe cel de teme nu le permite doamna stersaturi (sau pic).

Nu mai insist cu nimic. Oricum e destul de obositoare scoala asta.
Pacat ca nu doarme la pranz, ca ar fi mai simplu cred eu.



Mihaela, mama Karlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

salutare!
si noi suntem bobocei... bogdan merge la o clasa step-by-step, sta la scoala pana la ora 16 (cu pauza de masa intre 12 si 13).
e un caz fericit, pt ca temele - sau mai bine zis consolidarea a ceea ce au invatat in ziua respectiva - o fac tot la scoala.

pt acasa nu are teme deloc. doar 1 data a avut ceva de colorat... dar asta ii face placere, de cum a venit acasa s-a apucat si in catyeva minute era gata!

despre lucru suplimentar, eu am cu el urmatoarea intelegere: daca are note bune pt ce a lucrat la scoala, in ziua respectiva, are program de voie acasa. daca ia note proaste, mai face acasa 1/2 sau 1 pagina in caietul de acasa.

cat despre schimbari de personalitate, cred ca sunt si ei in perioada de adaptare. n-as putea spune ca el s-a schimbat semnificativ, dar il vad ceva mai obosit, seara adoarme mult mai devreme.

cat despre propria initiativa vis-a-vis de spalat/ imbracat/ etc... ce-i aia???

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput