Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Flori de ciresc ce sa-ti spun, adrian e mai calm decat o descrii tu pe maria, poate si pt ca-i baiat, paote si pt ca asta e felul lui, el intotdeauna, din burtica chiar, nu mi-a facut spectacolul pe care mi l-a oferit mie alex. Deci e mai potolit ca energie decat alex.
Da, curiozitatea e specifica varstei lor, insa tot ce e posibil ca tu sa ai dreptate cu aceasta supraexcitare, mai ales daca ea nu doarme decat asa de putin. adrian doarme in medie 2,5h la pranz, are u nsingur somn de pe la 1 an de zile cand i-am unit somnurile ca incepuse sa nu ma idoarma la al doilea somn. Cand avea doua somnuri dormea cam 1,5h/somn. Iar noaptea doarme continuu de la 9 seara la 8 dimineata, deci 11 ore.
El insa are un soi de energie mai pasnica decat alex. Are si el nervisori si sa vezi ce se mai otzaraste cateodata, dar in general e mai linistit ca alex. Deci e greu sa faci o comparatie intre copii.
Nu stiu efectiv cum o poti culca, dar mie mi se pare f putin 30 minute/zi. Noi am tinut foarte mult la ritual, de fapt asa i-am invatat eu pe-amandoi copiii mei sa adoarma singuri. Cu un ritual respectat cu strictete si putin plans la inceput care incet incet s-a transformat in liniste si acum daca-l vezi cu cata calmitate isi accepta mersul la nani, nici un fel de impotrivire, chiar citesc pe fatza lui ca isi doreste acel moment de respiro, de odihna. Oricum, daca e ora 1 si el inca nu e dus la nani ori adoarme la tv, ori te cauta si se urca la tine-n brate si in final adoarme el cumva. Dar probabi lca asa e felul lui. Alex in schimb imi doarme cate 3-4 ore ziua, e tipu lde copil caruia ii iplace sa doarma, chiar daca acum la 3 ani a inceput sa mai faca nazuri cand e dus la nani caci simte ca pierde din timpul de joaca, dar odata ce l-ai culcat la 1, se mai trezeste pe la 4-5 seara. Iar noapta doarme la fel a adrian, doar ca alex se trezeste la 7:30.

Ignatica, multumim de intrebare.
Sa stiti ca am observat ca foarte multi bebelusi trec ma idevreme sai mai tarziu (dar de regula pana in 6 luni) prin faza aia de somnicuri de 30 de minute. Ambii mei baieti au trecut prin faza asta, dar usor usor somnul s-a stabilizat si au inceput sa doarma mai mult, dar doar cate 2 somnuri.

Dupa cate vezi Floridecires, baietii me isunt diferiti in privinta asta a somnului, dar si a energiei, deci nu stiu daca ai ce invata din experienta noastra, dar ti-am relatat-o aici ca sa ai un termen de comparatie, ceva.
Ma gandesc ca chiar daca n ureusesti s-o faci sa doarma, macar sai creezi acele momente de odihna, de incetinire a ritmului ei alert de a trai. Adica atucni cand o vezi superexcitata, atunc iciteste-i dintr-o carte sau vorbeste cu ea, mangai-o, vorbeste-i usor, calm ... o voce potrivita pt somn. Nu-i citi peste zi cand vrei doar sa ma ischimbi activitatea, ci citeste-i doar cand crezi tu ca ar fi momentul sa doarma, dar.. .bine-nteles nu o poti culca. Ca daca ii citesti si la 9 dimineata si la 1, apoi posibil la 4 dupa-amiaza sa nu ma ifie interesta de citit cand tu o vezi ca da mai mutle semne de oboseala. Nu astepta sa-ti dea ea primele semen evidente de oboseala, ci anticipeaza acest moment. Pt ca daca ea e f. obosita, la stilu lei de-a fi, posibil sa nu ai nici o sansa sa o tii linistita langa tine o juam de ora si sa-i citesti sau sa-i explici ceva. La mine adrian priveste filme de desene. Stiu ca e prea mic pt asa ceva, dar e atat de atras incat mi-e imposibil sa-i pun lui alex desene si el sa nu vada. E tinta la tv, nu-l pot tine separat de alex, mai ales daca stie ca am pus desene. O ora pe zi se uita la desene, iar asta e un moment pe zi in care el sta linistit (fizic). Acuma, e posibil ca pe Maria desenele s-o excite/oboseasca si mai tare, depinde cred ca de felul fiecarui copilas pana la urma.

Oricum, te vad mai linistita pe tine si mai increzatoare. Mi-ai parut tare speriata la primul mesaj.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Flori de cires, ce face mariuca? Sunteti bine? Cum a fost la Tg. Mures la control?

Ma ingrijorezi ca n-ai mai postat nimic dupa miercuri.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by try

Flori de cires, ce face mariuca? Sunteti bine? Cum a fost la Tg. Mures la control?

Ma ingrijorezi ca n-ai mai postat nimic dupa miercuri.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II




Cred ca s-a internat cu Maria pentru a-i putea face toate analizele necesare.
Si eu ma rog sa fie bine cu minunata Marie.
Domnul sa o ocroteasca!

Try, daca ai stii, in fiecare zi ma gandesc ce minune ca baietii mei sunt sanatosi.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Home.Intorsi din...infern.Suna sinistru dar din nefericire experientele prin care am trecut au fost terifiante.Trecand de ele, iata un rezumat al investigatiilor din Tg Mures:
EEG-ul Mariei este bun,o veste pt care am multumit cerului.
Ecografia transfontanelara este si aceasta buna.
Examinarea fundului de ochi a adus exclamatia medicului"daca nu mi-ati fi spus ca a avut retinopatie nici nu as fi stiut"
Concluziile neurologului au fost asa: nu este epilepsie, dar EEG-ul arata totusi usoare modificari care insa nu pot fi incadrate in tabloul clinic al bolii.Insa,aceste spasme pot fi considerate un semnal de alarma in ceea ce priveste activitatea creierului foarte intensa.Fapt perfect explicabil avand in vedere ca Maria a avut nevoie de multe zile de oxigen, ca a trecut prin toate acele boli cumplite, ca sistemului ei nervos,respectiv creierul nu a fost bine maturizat la nastere. Prin urmare medicul si-a aratat surprinderea ca Mariei nu i s-a instituit de catre neurologii care au vazut-o un tratament de sustinere a activitatii ei cerebrale, explicanduni-se ca un prematur face eforturi uriase de a recupera cu pasi repezi ceea ce au deja copiii nascuti la termen.Ca atare acest efort o suprasolicita nervos, activitatea ei cerebrala devenind atat de intensa incat pe acest fond pot interveni convulsiile epileptice. De asemenea, odata aparute aceste convulsii tot ceea ce a acumulat in aceasta perioada foarte dificila se pierde si practic reprezinta pasi inapoi in dezvoltarea ei.
Prin urmare, am primit un tratament care sa hraneasca celulele nervoase si care sa o linisteasca si sa determine o ponderare in activitatea cerebrala.Medicatia consta in principal din nitrazepam..uf..glicerol, acid folic, vit B6.
Ei, tratamentul acesta cu nitrazepam care este un sedativ usor, asa mi s-a spus, trebuie sa se mentina o perioada de cca 3 luni dupa care vom repeta EEG-ul.Dozele pe care i le-a recomandat sunt mici dar o oarecare somnolenta tot ii da.Apoi, am citit ca ele dau dependenta desi medicul nu a precizat nimic in acest sens..in fine, deocamdata i-am dat acest medicament si azi a reusit sa doarma 40 min la pranz.Spasmele s-au rarit si asteptam sa o vedem regasindu-si ritmul ei de masa, joaca, cu perioada de somn necesara linistirii ei.
Sigur ca intrebari mai am inca, pt ca in nebunia in care am fost, nu am reusit sa cuprind toate nelamuririle pe care le aveam.
In concluzie, important este ca am ajuns la timp, ca evolutia ei de pana acum a fost apreciata ca fiind super buna si surprinzatoare pt un prematur ca ea iar pe ultima suta de metri ne-a recomandat sa fim atenti sa nu ajunga la stari mari de stres si oboseala si sa nu o expunem la soare pt ca sunt factori favorizanti ce pot duce la declansarea crizelor epileptice.Pe ansamblu am trecut cu bine.

Bun, dar eu tot nu sunt complet linistita si chiar daca dr care a vazut-o mi s-a parut ca stapan pe diagnostic si tratament, imi doresc inca o analiza, de data aceasta peste granita intr-un timp relativ apropiat.De ce? Pt ca este foarte delicat sa te joci cu creierul unui copil, fapt care l-am constatat in clinica de neurologie psihiatrie pediatrica din Tg Mures, unde va recomanda categoric sa NU va internati vreodata.
Este inuman cum am fost tratati, ca fiind bolnavi psihici din capul locului, ca niste trupuri fara identitate, unde este o bataie de joc imensa fata de om si mai grav fata de copii. Nu pot sa nu spun ca nici macar regulile elementare ale unei igiene medicale nu sunt respectate daramite alte aspecte legate de sterilizare, protectie s.a.md.De exemplu Mariei au trebuit sa o intepe de trei ori ca sa ii scoata sange: prima oara nu i-a gasit vena, a doua oara au scapat eprubeta cu sangele ei pe jos, pe mine, a treia oara dupa ce a fost mai atenta la recoltat cand sa-i puna vata pe intepatura, o scapat-o si pe aceasta pe jos dupa care i-au pus-o pe mana Mariei.Ce sa mai zic ca se striga la noi daca nu "stiam" ce dotari trebuia sa avem pt a ne lua tratamentul, ca usa se incuia si se descuia numai de catre asistente care nu ne permiteau sa coboram nici pana la poarta sau la sala de gimnastica.Ca mancam numai in sala de mese cu doar trei scaune unde fiecare mamica isi aducea copilul in brate,cei mai multi cu deficiente, incercand sa-i alimenteze cum puteau.Unei mamici i-au sedat copilul de trei ori pt EEG pt ca se facea sedarea asa la "turma" si pana stateai cu copilul in frig pe hol, asteptand sa intri la EEG, acesta se trezea si analiza nu mai putea fi facuta. Uitam de faptul ca nici macar cearceaf nu mi-au dat pt patutul Mariei, ca nu le pasau ca eram la gramada copii sanatosi cu copii bolnavi psihic periculosi..s.a.m.d.Ni s-au intamplat si noua multe, nu le mai povestesc ca mi-e scarba, cert este ca am cerut externarea a doua zi si spre fericirea mea medicul pt care am toata aprecierea ne-a inteles si ne-a lasat sa iesim, cazandu-ne peste noapte la o pensiune in Tg Mures.Nici pana in prezent nu suntem externate oficial, pt ca nici acum analizele de sange nu sunt venite, deci pesemne ca pe miercurea viitoare vom sti si noi un rezultat complet al investigatiilor efectuate acolo.

E trist pt ca poate medici competenti sunt nevoiti sa lucreze cu cadre deloc pregatite (asistentele uitau sa scrie ce tratament a prescris medicul si isi dadeau cu parerea ce fel de diagnostic ai - dupa cum ne-a spus noua ca vom veni de cel putin 10 ori in acel spital asa ca sa tac si sa ma obisnuiesc cu situatia ca "uita ce craniu are Maria, de copil epileptic"). :( :( :(

In esenta, eu continui sa o observ pe Maria, ii dau doze mici de nitrazepam si restul de medicatie primita (a si racit acolo, e pe antibiotic) si vom consulta inca un medic dupa ce vom primi externarea ptr a fi sigura ca ceea ce fac este bine pt ea.

Multumesc fetelor pt sustinere si incurajari si imi permit sa va sfatuiesc sa mergeti la neurolog, ales cu grija, pt ca mie una mi s-a parut foarte logic ca unui prematur sa i se sustina activitatea cerebrala in primii ani de viata, nu cu sedative daca nu sunt necesare, avand in vedere ca eforturile lor sunt uriase iar sistemul lor nervos, cerebral este foarte delicat si foarte solicitat in aceasta etapa a vietii lor.

Multa sanatate la esnte, va imbratisam cu drag.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Flori de cires m-a impresionat inca o data povestea voastra! Ma gandes ca DD face minuni si o va ocroti intotdeauna pe fetita asta minunata!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png [Dragos]
http://md.lilypie.com/9G2lp2.png [Asteptand pe bebe 2]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

quote:
Originally posted by try

Flori de cires, ce face mariuca? Sunteti bine? Cum a fost la Tg. Mures la control?

Ma ingrijorezi ca n-ai mai postat nimic dupa miercuri.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II




Cred ca s-a internat cu Maria pentru a-i putea face toate analizele necesare.
Si eu ma rog sa fie bine cu minunata Marie.
Domnul sa o ocroteasca!

Try, daca ai stii, in fiecare zi ma gandesc ce minune ca baietii mei sunt sanatosi.....




Nu-mi spune ca ieri am vizionat pana la 1:30 noaptea casete din urma inregistrate cu copii mei si am avut asa ca o revelatie a trecerii timpului si a minunatiii care ne-a fost data sa fim parintii acestor copialsi.
Si mi-am dat seama ce valoroase sunt aceste casete pt noi parintii.
Uitati aici ultimele pozite cu esentele mele.
http://picasaweb.google.com/andramarinescuro/Februarie2008/photo#5165457133132259554

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Flori de cires, ma bcuur ca sunteti oarecum bine si ca nu e ceva ma igrav si ca totul a fost adus in discutie de timpuriu.

Mi-e tare greu sa comentez ceva pe marginea experientei tale acol ola Tg. Mures, dar ma bucur nespus ca ai gasit un raspuns, o explciatie care sa te poata face sa iei decizii in cunostinta de cauza de acum incolo pt maria.

Pupam neobosita mariutza care vrea sa recupereze cu pasi repezi totul

Eu sunt la polul opus prin comparatie, mi se pare ca adrian e prea "lenes" si uneori ma intreb daca lenea asta e o caracteristica a firii si personalitatii lui sau e un rezultat al multelor cate le-a mai trecut si el. Chair ieri vazandu-l pe casete vechi pe alex la 1 an de zile, am realizat ca adrian la 1,5 ani nu face multe din lucrurile pe care alex le facea si uneori ma tem sa nu intrun intr-uin fel de "nesimtire" datorate obisnuintei si rutinei zilnice si sa nu observ cand si daca ceva e anormal cu adrian. Cateodata simt ca ma bazez poate prea tare pe profesionalismul celor de aici si astfel vigilenta mea sa adoarma.

In aprilie mergem iar si noi la 2 evaluari de dezvoltare si sa vedem cum ne prezentam atunci.

Va doresc numai bine si tine-ne la curent cu viata voastra.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Multumesc Sanziana, multumesc Try pt incurajari.

Uite ca medicatia isi face efectul.Ieri, Maria a dormit 3 ore la pranz, azi cam la fel in doua reprize.Ba mai mult in aceste doua zile a facut si un progres important: a reusit sa se ridice in picioare fara sprijin, eliminind complet tinutul de manuta.E drept ca face asta deocamdata numai prin casa, dar pana acum nu reusea sa se ridice singura fara sa se agate de ceva sau cineva.
In plus nu mai este atat de incordata si azi n-am mai vazut nici spasme.
In schimb, m-a prins smecheruta cu plansul isteric daca fac vreun pas fara ea.In spital am fost nevoita sa o tin mai tot timpul in brate din cauza ca se misca continuu si cum nu aveam voie sa ne plimbam pe coridoare si in pat nu statea mai mult de 5 minute locului, mereu eram nevoita sa o iau in brate.

Dar atata bai sa fie, nu?!

sanatate la esente si pupici din partea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

multa sanatate multa bafta in continuare sunt sigura ca veti depasi cu bine momentul, iar Maria va evoula frumos ca si pana acum!


cat despre dependenta nu iti face griji ca nu da asa de usor nu se ajunge usor la dependenta.

imi amintesc ca eram copil si pe fondul unei sperieturi mediucul neurolog i-a spus mamei sa imi dea diazepam picaturi, si cred ca am luat destul de mult timp dar nu am ajuns la dependenta, apoi insarcinata fiind am facut diazepam injectabil pentru relaxare sarcina timp de 3 luni si nu am ajuns la dependenta.

Inca o data multa sanatate si sa auzim numai de bine!

Cat despre spital ce sa spun..........

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ma bucura starea buna de acum a mariei si ma bucur ca ati dat de cap problemei. Sa speram ca totul o sa fie nuami bine de acum incolo. Bine ca ai depistat la timp totul.

Pupici Mariei

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput