Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

pussilici si Tuste, bine v-ati intors la casuta voastra
Pentru colici, eu i-am dat Alexiei Sab simplex si nu am avut nici o problema in privinta lor, caci de ceai nici nu a vrut sa auda

Cu trezitul din somn pentru papa, eu am facut cam asa: cand treceau cele 3 ore o atingeam cu degetul meu pe buzite sau cu biberonul si atunci ea casca gurita si papa prin somn



_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

pussi, ma bucur ca sinteti acasa si ca fetele maninca bine.

Eu te sfatuiesc sa insisti sa le dai sin, este foarte important sa pape sin, daca le dai cu biberonul sigur refuza sinul pentru ca e mai usor din biberon dar si pentru tine si pentru ele e mult mai usor sa le dai sin. Sfatul meu e sa insisti sa le pui la sin, chiar daca se supara la inceput.

Eu i-am dat sa manince cind a cerut, si la un moment dat si-a facut el obicei sa ceara cam din 3 in 3 ore.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

pusssi, bine ati venit acasa, multi pupici tie si fetelor !

La noi ESPUMISAN-ul a facut minuni cu colicii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

be-au venit acasa papuselele tale. Eu le-am dat san la amandoi baietii si le-am dat la cerere, nu cu program. Chiar daca adrian dupa o luna jumate de dat la 3 h (asa primea in spital), odata ajuns acasa si sugand direct de la san si-a pierdut rapid acest program (de fapt cred ca nici nu i-a placut vreodata. SUgea cat vroai si cand vroia. Si nici mie nu mi-a palcut sa-i fac program, mi se parea o corvoada. Asa, cand vedeam ca plange sau intuam eu ca a trecut destul de la ultimul supt, pac tzitzi in gura si gata.
La biberon cu formula e diferit pt ca poti controla cantitatea, la tzitzi cien sastie cat suge copchilu'.
Dar nu l-as trezi din somn sa-i dau sa pape. Somnul e foarte important si el. Numai daca ar trece 4-5 ore desomn fara papa, atunci m-as mai nelinisti, dar altfel asteapta bebelusele sa se trezeasca singure, nu le trezi tu.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Bine ati venit acasa!
Cand am iesit din spital mi-a zis, daca alaptez atunci la cerere, daca ii dau formula la 3 ore! Hai sa fim seriosi!
I-am dat formula, ca el nu a vrut sa suga deloc si pana la 2,5 luni a mancat din 2,5 ore zi si noapte. Apoi a inceput treptat, treptat sa-si mareasca intervalul intre mese. Dragos a mancat si noaptea pana la 10 luni si pediatra mi-a zis sa-i dau, dar sa fie mancare, nu doar o gura si somn, cand va face asa a nu-i mai dau. Si asa am facut! De la 11 luni ii mai dadeam ceai, pe care il refuza, apoi se trezea pt suzeta, la care a renuntat si de la un an nu se mai trezeste noaptea, decat ff rar!
Pentru colici am incercat tot ce exista pe piata si a mers metoda rabdarii si timpul, adica atunci cand au trecut cele 3 luni a scapat de ei!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/NCYnp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

V-am mai scris acum o saptamana despre prietena mea care are o fetita de numai 500g. Fetita are acum 10 zile,nu a avut loc nici un eveniment major,este bine-adica ia in greutate (dar nu stiu cat),mananca lapte de la mamica ei..insa mai raman cateva intrebari din partea mamei,desigur:nu ar fi indicata o ecografie,un consult de specialitate (oftalmologic,neurologic?)..sau este inca prea mica? Mama nu stie daca i s-au facut analizele de sange uzuale (probabil ca da,dar de ce nu s-a spus si ei,nu stiu),medicii spun ca nu poate fi transportata pana la ecograf (dar nu poate fi mutat ecograful sau,mai bine spus,nu toate ecografele pote fi mutate??).Si inca ceva: care ar fi semnele unei hemoragii cerebrale?Exista mai multe tipuri de hemoragii? Este cea mai de temut afectiune care poate sa apara avand in vedere sechelele pe care le poate lasa?
Poate cineva sa recomande un medic neonatolog din Bucuresti la care sa incerce sa ajunga cu fetita atunci cand se va putea? Dar un neurolog pediatru,un oftalmolog pentru copii atat de mici?
Multumesc pentru raspunsuri anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Aalina cred ca in toate maternitatile prematurii sunt sub supraveghere. Acum eu iti zic din experienta noatra: lui Dragos i-au facut analize de sange (Rh-ul, mi-au zis ca s-a nascut cu hipocalcemie), apoi au chemat un chirurg si i-au pus diagnosticul de:ectopie testicolara, un cardiolog :se auzea un suflu sistolic. Cand ne-au externat ne-au trimis la consultatii de specialitate :chirurgie infantila si cardiologie. Si mi-a zis ca intre 4 si 6 saptamani sa venim la consult oftalmologic.

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/NCYnp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Mamicilor dragutelor si curajoaselor, va zic de pe acum Craciun fericit si multe bucurii, sa aveti parte numai de sanatate si voi si familia voastra, puiutii sa va creasca frumos si pe-ndelete ca sa aveti timp sa va bucurati de ei (caci eu deja sunt nostalgica la ideea de bebelus).

Ana, multumiri speciale pt acest subiect si pt ca esti strajerul lui. Cred ca niciodata n-am reusit sa multumesc pt existenta lui caci el a fost un bun prieten pt momentele grele prin care am trecut acum un an.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Ptiu...ce liniste p'aici...Unde sunteti mamici de gagalici??? Inca va chefuiti???

Va pupam dulce si speram ca v-a adus mosul daruri multe, multe

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by aalina2003

V-am mai scris acum o saptamana despre prietena mea care are o fetita de numai 500g. Fetita are acum 10 zile,nu a avut loc nici un eveniment major,este bine-adica ia in greutate (dar nu stiu cat),mananca lapte de la mamica ei..insa mai raman cateva intrebari din partea mamei,desigur:nu ar fi indicata o ecografie,un consult de specialitate (oftalmologic,neurologic?)..sau este inca prea mica? Mama nu stie daca i s-au facut analizele de sange uzuale (probabil ca da,dar de ce nu s-a spus si ei,nu stiu),medicii spun ca nu poate fi transportata pana la ecograf (dar nu poate fi mutat ecograful sau,mai bine spus,nu toate ecografele pote fi mutate??).Si inca ceva: care ar fi semnele unei hemoragii cerebrale?Exista mai multe tipuri de hemoragii? Este cea mai de temut afectiune care poate sa apara avand in vedere sechelele pe care le poate lasa?

Poate cineva sa recomande un medic neonatolog din Bucuresti la care sa incerce sa ajunga cu fetita atunci cand se va putea? Dar un neurolog pediatru,un oftalmolog pentru copii atat de mici?
Multumesc pentru raspunsuri anticipat!



Sper ca fetita este in continuare bine. Sa ne mai dai vesti.
Banuiesc ca e inca la incubator, nu este bine sa o mute din incubator pentru vreo analiza.

Medic neonatolog: eu recomand pe doctorita Schneider de la spitalul Giulesti, merge si la un cabinet particular de la Unirea (nu stiu care)

Medic oftalmolog: eu recomand pe doctorita Nascutzy de la IOMC, are si cabinet particular, am sa caut adresa si ti-o dau.

Noi am facut ecografie transfontanela (sper ca asa se cheama), dar la 1 luna, dar eram mai mari. Fetita fiind asa micuta trebuie vazuta de neurolog in spital. Control oftalmologic trebuie sa faca tot in spital, cit mai repede. Multa sanatate fetitei!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput