Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

pusii, iti raspund eu, desi nu sunt mamica de esentza, dar citesc topicul asta de mult si te vad ingrijorata, asa ca imi permit sa intru peste fete. eu am facut celestone (aceeasi substanta activa) la 36 de saptamani, din acelasi motiv ca si tine, mai precis eram programa pentru "cezariana la rece", medicul meu a hotarat ca e mai bine asa pentru fetita mea si asa a si fost. nu a avut nici un fel de efect negativ si de fapt eu am citit ca in cel mai rau caz, nu are efect, dar nu ca ar avea efect negativ. sanatate multa si noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

quote:
Originally posted by pussi

sunt o viitoare mamica de gemene, va citesc de mult .. n-am avut curajul sa scriu .. in speranta ca n-o sa ajungem aici! Cu ajutorul lui DD voi reusi sa duc sarcina cat mai mult!

Am o rugaminte la voi daca sunteti dragute sa-mi raspundeti si mie. Maine implinesc 34 de sapt. de sarcina, la 30 de sapt. am facut DEXAMETAZONA pt. maturare pulmonara( eram deja pe Gynipral pastile si mai facusem si o viroza urata cu febra si vomitat). Dr. a zis sa mai fac o tura de DEXAMETAZONA incepand de maine .. la 12 ore, dar in jurul meu parerile sunt impartite... ca dupa 34 de sapt. nu are efect, ca maturarea pilmonara s-a produs, ca are efecte negative... si nu pot sa ma decid! V-as ruga sa-mi spuneti voi de cate ori ati facut si la cate sapt., care au fost efectele? a fost cineva care nu a facut ?

Multumesc anticipat!
Va tin la curent!



PUSSI 33+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 24 ZILE DE STAT IN BURTICA LA MAMI! SI VOM IESI MATURE!!!

DOAMNE AJUTA!




eu am facut dexa la 30 de saptamani si paoi la 33 si 34 de saptamani nu am observat sa fi avut reactii negative, vladut s-a nacut in saptamana 34 spre 35 si a fost ok!

multa sanatate ginipralul este pt contractii.

eu am facut perfuzii cu ginipral+ pastile+ sulfat de magneziu pe vena dupa ce se termina perfuzia cu ginipral iar seara inainte de culcare cocktail de scobutil+papaverina+diazepam cam 12 saptamani in fiecare zi!

sanatate si sarcina usoara!


POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

alina, anca va multumesc de raspunsuri! M-am hotarat o sa fac maine injectiile!



PUSSI 34+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 23 ZILE DE STAT IN BURTICA LA MAMI! SI VOM IESI MATURE!!!

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

pussi eu am facut dexametazona in saptamanile 27 si 31 cand am si nascut.Nu am auzit sa aiba efecte negative.
Sanatate multa.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Ontz

Buna dragi mamici! Multumesc mult pentru raspunsurile primite de la voi.M-am mai linistit cu una..si bineinteles ca incep cu alta...Asta seara am cantarit fetita si am sesizat ca a luat f putin in greutate comparativ cu luna trecuta.Luna trecuta a luat 1.400, iar acum, in 2 saptamani a luat 300 de grame.Deci a luat in medie cam 20 grame pe zi. Precizez ca are 3 luni jumatate, deci o luna jumatate corectata si ca o hranesc numai cu laptele meu. Dupa parerea mea a luat fffff putin in greutate si zic asta pentru ca in luna trecuta erau zile cand lua si 70 g pe zi.Voi ce parere aveti? Oare cu cat cresc incep sa ia mai putin in greutate?

mami de clara


Ei, copiii nu-s robotei sa ia in greutate la fel la infinit. E adevarat ca pare putin 300g in 2 sapt. pt varsta ei corectata, insa nu uita ca si 1400g e mult pt varsta ei corectata. Deci eu mai degraba as zice ca acum s-a facut un balans. A luat fff bine luna trecuta si probabil ca luna asta o sa fie pe o curba de ascendenta mai mica. Oricum, trebuei sa astepti sa vezi pe o perioada mai lunga (asteapta sa se termine luna) si sa vezi atunci cam la ce gramaj ajungi. Adrian al meu a luat in priam luna corectata 1000g, a doua a luat 800g, iar a treia luan a laut 400g (cand ar fi trebuit sa ia cam la fel cu primele doua luni), dar apoi alte 3-4 luni la rand a luat tot 800g (si media e ca dupa 3 luni corectate sa ia cam 4-500g/luna). Deci fiecare cu ritmul lui. Plus ca poate fetita s-a inaltat mult in aceste 2 sapt (tine evidenta si a inaltimii). Daca e asa, atunc ie perfect justificabila aceasta luare in greutate mai lenta. Copiii nu cresc mult si-n greutate si-n inaltime in acelasi timp, ci pe rand.
Oricum, nu te grabi sa schimbi ceva in modul de alimentatie. In nici un caz nu sari pe lapte praf. Eventual incearc-o pe micuta mai des cu sanul (desi banueisc ca bebelusa ta a mancat la fel ca inainte si in aceasta perioada de 2 sapt.). Si daca e satula si nu vrea mai mult decat ii dai tu, inseamna ca nu e chestie de foame.
La mine amnadoi baietii au avut perioade cand sugeau mai vertiginos din tzitzi si perioade cand sugeau mai putin si erau mai putin interesati. Si ca urmare si productia mea de lapte se modifica in consecinta.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Aici imi puteti vedea micii www.flickr.com/photos/8947508@N02/1813550311/in/set-72157602223206354/" target="_blank">vanatoride bomboane de Halloween.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

Multumesc! Multumesc! Multumesc! Ma bucur nespus ca am gasit acest forum in care pot primi sfaturi de la mamici care au trecut prin aceleasi experiente..si in acelasi timp care sunt mult mai optimiste decat mine, dupa cum vad. Eu ma sperii si ma ingrijorez din orice, sunt constienta de asta, dar nu ma pot abtine. As vrea ca fetita mea Clara sa scape odata de acest decalaj lunar, de aceasta varsta corectata sau cum i-o mai spune..as vrea sa stiu si eu ca a recuperat si ca e in curba normala de crestere...As vrea...multe...Stiu ca fiecre dintre noi vrea ce e mai bun pentru copilul ei, numai ca unele nu pun asa mare accent pe faptul ca sunt prematurei..ceea ce eu consider ca este foarte bine, pentru ca lasa copilul sa-si urmeze calea lui..o sa invat si eu, promit..dar in timp.Acum ce pot sa fac este sa va admir pe voi cele ce ati reusit sa aveti incredre numai in copii vostri, sa nu mai faceti comparatie cu copii nascuti la termen si sa aveti incredre ca totul va fi bine.Sigur totul va fi bine pentru noi toate si pentru minunatiile noastre. Va salut si va multumesc din suflet si imi cer scuze daca, cateodata, sunt prea exagerata...

Va pup!

mami de clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Try sunt superbi!Ce bine arati si tu

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/pWGep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Ontz

Multumesc! Multumesc! Multumesc! Ma bucur nespus ca am gasit acest forum in care pot primi sfaturi de la mamici care au trecut prin aceleasi experiente..si in acelasi timp care sunt mult mai optimiste decat mine, dupa cum vad. Eu ma sperii si ma ingrijorez din orice, sunt constienta de asta, dar nu ma pot abtine. As vrea ca fetita mea Clara sa scape odata de acest decalaj lunar, de aceasta varsta corectata sau cum i-o mai spune..as vrea sa stiu si eu ca a recuperat si ca e in curba normala de crestere...



Ca sa scape asa repede de decalaj ar insemna ca fetita ta sa creasca in 3 luni precum altii in 6, ori asta e numa-n povesti, mami. Copiii cresc incet. Ar trebui poate sa-ti spun ca unii copilasi nici nu recupereaza nciiodata decalajul, doar ca ajunsi la 2-3 ani ,deja cele 2-3 lun ide prematuritate nu se mai vad caci comparatia se face i nani si acele lunisoare nu mai conteaza (la fel ca cand compari 2 adulti: nu mai conteaza ca s-au nascut la diferenta de 6 luni, e nesemnificativ).

Adrian are 14 luni si de-abia acum incepe sa primeasca scoruri ma ibune la evaluarile motorii, adcia mai aproape de varsta lui de la nastere (are doar 1,5 luni prematuritate), dar pana acum, la 4 si respectiv 8 luni corectat era mai in urma si decat copiii cu varsta egala cu varsta lui corectata.
E ca si cand ti-ai dori ca fetita ta sa evolueze mai repede decat e firesc si decat o fac toti copiii.
Gandeste un pic in termeni de varsta corectata macar in primele 6 luni. Gandeste ca fetita ta ar fi stat pana la termen in burtica, deci e firesc sa aiba acum 1,5 luni, nu 3,5 luni. E si in prematuritatea asta un avantaj: noi am reusit sa ne vedem puiutii mai repede decat alte mamici, nu? Pe parcursul ultimelor luni de incubatie/gestatie artificiala, puiutii nostri au fost afara, nu inauntru, dar asta nu inseamna ca ei trebuei sa evolueze mai repede. ca sa mai reduci din curiozitatea oamenilor/necunoscutilor care te intreaba cat are Clara, spune-le direct varsta corectata si-asa n-o sa semai mire nimeni uitandu-se la ea. 2 luni de prematuritate se vad imediat la un copil de 2-3 luni. Mai tarziu o sa fie din ce in ce mai putin sesizabil

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by sanziana27

Try sunt superbi!Ce bine arati si tu

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/pWGep3.png



Sanzi, am doua dulcete de baietei pe care-i iubesc tare mult.
Acum air suntem raciti cu totii de data asta, mai putin alex si bunicii. Asa ca va imaginati cum doarme adrian noaptea. Azi noapte a avut momente cand se scula si din 15 in 15 minute.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput