logopedie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Draga Alina, daca la 7 ani si trei luni nu poate sa povesteasca o intamplare nu este un mare semn de intrebare.Aptitudinea lingvistica nu este la fel la toti copiii, dar toti copiii vor reusi in cele din urma sa povesteasca.In general, copiii care gandesc foarte repede, succesiunea ideilor fiind prea rapida si depasind bagajul vocabularului activ, pot dezvolta forme de balbaiala.De aceea, va recomand sa-l incurajati sa povesteasca, dar intr-un ritm nu prea alert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

betiana, multumesc pentru raspuns. sunt oarecum mai linistita ,pentru ca observ progrese de la o zi la alta . si ea este constienta ca nu "explica bine " si imi cere ajutorul.
o zi buna va doresc!

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Betiana, Rares are 3,6 ani si nu vorbeste corect.De exmplu "r" in numele sau nu-l pronunta ( aes) dar in verde il spune:derde. Exista un standard de pronuntie specific pentru virsta lui?Adica de ex:pina la 4 ani ar trebui sa pronunte corect jumatate din litere,daca nu reflecta ca are o dezvoltare lingvistica anormala sau chiar intelect scazut,etc.Intrebarea e in mod evident neavizata si la extrem .Nu am nici cea mai vaga idee daca e in grafic sau nu.Eu,desi pronunta incorect il inteleg ce spune ,deoarece sint antrenata.Alte persoane nu-l inteleg in totalitate. Mie imi place cum vorbeste ca e tare nostim! Probabil e posibil sa ma consideri inconstienta si ar trebui sa lucrez cu el acasa la pronuntie? Ce metode ar trebui sa utilizez sa aiba efect? Ce ar trebui sa faca logopedul de la camin? E o programa care trebuie sa o urmeze?Ar trebui sa evalueze toti copiii si sa lucreze cu toti sau numai cu cei care au grave probleme? Este logoped la camin, dar nu am inteles sa fi intrat in contact cu el pina acum. Ce test de inteligenta pentru virsta lui ar trebui sa-i fac?
Multumesc anticipat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Betiana, multumesc mult! Nepotelul meu, Rares, implineste luna viitoare 4 ani si inca nu vorbeste. Insa isi doreste foarte mult sa vorbeasca si, din cauza ca nu reuseste sa se exprime, se autopedepseste . Logopedul care a lucrat cu el a renuntat brusc, chiar cand simteau ei, parintii, ca a facut progrese, si ar putea incepe sa vorbeasca. Oare sunt sanse sa inceapa sa vorbeasca? Parintii lui chiar sunt dezorientati, nu mai stiu ce sa mai creada!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

La 3,6 ani nu trebuie sa va speriati ca nu pronunta foarte bine.Dar nici nu trebuie sa va amuzati sau sa-l incurajati sa vorbeasca defectuos.Trebuie sa-i oferiti modele de vorbire clara.Sunetul R este cel mai dificil de scos, deoarece in emisia lui contribuie toate organele fonatoare si pentru emiterea lui trebuie facute multe exercitii de respiratie si intarirea muschilor organelor fonatorii (limba,buze,obraji,coarde vocale).Logopezii care vin in gradinite au obligatia sa se ocupe de copiii din grupele mari si mari pregatitoare, cand limbajul ar trebui sa fie corect format.Pentru varsta de 4 ani, daca nu vorbeste corect, este bine sa continuati exercitiile cu un profesionist,Un logoped, daca este daruit muncii lui, nu poate sa renunte atat de usor la un caz aflat in terapie sau trebuie sa aiba o justificare pentru gestul sau.In privinta testelor, un copil de 3 ani ar trebui sa recunoasca 3 culori, sa stie ce inseamna mare si ce este mic, ce este sus si ce este jos.Jucati-va cu el, propunandu-i sa faca constructii cu piese lego numai de culoarea rosie sau numai galbene.Dati-i sarcini: da-mi piesele mici sa le pun in cutie sau pune piesa verde jos si piesa rosie sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Betiana, am si eu o intrebare la tine: am un baietel de aproape 3 ani care vorbeste relativ corect, a inceput sa-l pronunte si pe "r" in anumite cuvinte, dar e peltic. Il pronunta pe s cu limba intre dinti si nu am senzatia ca o sa treaca de la sine. Acum e dragut, dar nu vreau sa ramina cu defectul asta. Pot face eu anuminte exercitii cu el pentru a-l face sa pronunte s-ul corect sau e cazul sa mergem la logoped? Eu m-am mai intersat si mi s-a spus ca se merge la logoped dupa virsta de 4 ani, dar daca il las sa vorbeasca asa inca un an si ceva nu va fi mai greu de corectat? Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Buna,Betiana,te rog sa imi dai un sfat,in legatura cu copilul meu,are 3 ani jumate,si nu vrea sa vorbeasca nimic(nu are limbaj expresiv)intelege si executa tot,dar nu vrea sa repete cuvinte,sau macar sa scoata sunete.
Copiii de varsta lui folosesc fraze,el insa nici macar un cuvant nu il spune,nu repeta nici un cuvant,da din cap"nu",refuza sa ma imite,pe mine,sau pe altcineva...
L-am dus un an la logopedie,de 2 ori pe saptamana,insa nu a progresat deloc..
Face la olita,se cere(este singurul cuvant care il rosteste"pipi",dar spune cici.
La un an spunea,"mama,tata,nani,etc"dar de atunci nu mai spune decat "cici,da si tata" Acum 5-6 luni spunea "ce-i aia,si"aicea"dar de atunci....nimic,parca merge inapoi ,nu evolueaza,adica tot ce a spus ramane la stadiul de amintire.
De 3 saptamani il duc la gradinita,deocamdata ii place,si se duce cu placere,dar nu vad nici o imbunatatire in vocabularul lui.
Mie mi-e mila de el,pt.ca vad cum sufera pt.ca nu il intelege nimeni inafara familiei.Noi ca parinti suntem cu nervii la pamant,si as vrea din suflet sa imi ajut copilasul.
Ce imi recomanzi?te rog frumos din suflet sa imi raspunzi la intrebarile care nu am reusi inca sa le aflu raspunsul,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Pentru Natasa : trebuie sa imitati sarpele cu dintii usor stransi si gura sa schiteze un zambet, astfel incat limba sa nu iasa afara printre dinti (puteti sa faceti acest lucru in oglinda pentru a vedea pozitia buzelor si a limbii)
Pentru Kiwwi :faptul ca a vorbit, iar acum refuza sa mai vorbeasca se datoreaza unui soc emotional si se numeste mutism psihogen.Intrebati la gradinita daca vorbeste cu copiii sau cu adultii.Copiii sunt foarte sensibili.Un tipat, dar si o zeflemea ii pot rani.Si chiar faptul ca nu i s-a acordat atentie atunci cand si-a dorit.Nu-l fortati sa vorbeasca.Nu stiu cati ani are, dar eu as juca cu el niste jocuri cu o marioneta sau l-as pune sa se exprime prin desen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Multumesc mult pentru sfat. O sa incepem sa facem ca sarpele, sper sa nu fie un sisiit peltic :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Natasa, eu mi-am dus copilul de la 4 ani si jumatate la logoped din cauza ca avea probleme cu "sh" si "s". In cele cateva luni de exercitii - o ora pe saptamana acolo plus teme pentru acasa "s"-ul s-a corectat, acum a mai ramas de reparat "sh"-ul. Copilul tau nu le spune bine pe ambele sau doar pe unul din ele?
Betiana, in cat timp crezi ca se va rezolva problema cu "sh"-ul la noi? Acum are 4.10 luni.

Inca ceva, intreb pentru o fetita de aproape 4 ani care nu merge inca la logoped: ea nu-l spune deloc pe "sh" - pur si simplu nu-l pronunta, il omite in cuvinte. Si asta e ceva recuperabil?



Mergi la inceput