Comportament total diferit la gradi fata de acasa

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Dana, ma gandesc ca ceva il face pe Raducu sa nu se simta in largul lui acolo, si din cauza asta face tot felul de traznai ca sa atraga atentia. E posibil, cum am mai spus, ca acei copilasi care deja au format un colectiv acolo sa il primeasca mai greu in mijlocul lor si de aici sa apara probleme.Ai incercat sa-l intrebi cu cine se joaca acolo, de care dintre colegi ii place mai mult, daca il supara vreun coleg sau nu place pe cineva? In felul asta iti dai seama si daca ar vrea sa interactioneze cu ei si il resping cumva.
Discutiile dintre parinti referitoare la "rafuielile" celor mici, sunt o alta problema delicata. Educatoarea noastra a insistat chiar ca, in cazul in care sunt ceva probleme intre copii, parintele sa i se adreseze ei, care stie si vede cum e treaba "in teren" si poate oferi o versiune obiectiva. Stiu ca in anii trecuti au fost si in grupa alor mei niste situatii penibile de certuri de tzatze cu mainile in sold intre mamici, pentru niste prostii.

Totusi, eu zic ca un pic mai mult tact si din partea educatoarei nu ar strica , poate ar putea ca o perioada sa-i acorde lui un pic mai multa atentie, si sa-l faca sa se integreze mai usor.
Joaca acasa "de-a gradinita' mi se pare iarasi o idee foarte buna, poti afla o gramada si de aici.


Roxana


Roxana&Co


POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishu_n spune:

Dana... ce sa-ti spun ... am citit tot topicul si m-am regasit 100 %. Aceleasi probleme le-am avut si noi cu Rares la gradi (acum e bobocel in clasa I).
Grupa pregatitoare a facut-o la o gradi noua. Clasa era deja formata inca de la grupa mica, copiii se cunosteau bine intre ei, iar el a fost noul venit. Acasa era un copil, la gradi altul, unul pe care nu-l recunosteam.
Poate fi si asta un motiv: e nou venit in grupa. Pana gaseste o cale de comunicare atat cu colegii cat mai ales cu educatoarea se va comporta asa in continuare. Asta nu poate sa dureze foarte mult, dar depinde de toti cei implicati.
Poate se comporta asa pentru a atrage atentia asupra lui. Acasa este el centrul universului, iar la gradi mai sunt si altii 20 care vor aceeasi atentie. Unii copii isi cer portia de atentie intr-un fel aparte.
Educatoarea trebuie sa gaseasca metoda de a-l ajuta sa se integreze in colectiv. Ar trebui sa nu-l puna la o masa separata chiar daca ii deranjeaza pe ceilalti copii, pentru ca izolandu-l va fi mai rau.
Daca reusiti sa va jucati cu el de-a gradinita, daca aveti timp pentru asta, e o metoda foarte buna de a afla ce nu-i convine, ce-l deranjeaza, ce ii place la gradi. Prin joaca afli mult mai multe decat supunandu-l la interogatoriu (metoda verificata).
Daca acasa ii place sa te ajute, sugereaza-i educatoarei sa-l faca responsabil cu ceva ... nu-mi trece nimic acum prin cap ...sa adune el desenele copiilor, sau sa tina el desenele pe care doamna trebuie sa le afiseze (un exemplu).
Sa nu faci greseala de a-i atrage atentia ca ai aflat de la doamna ca a facut nu-stiu-ce si sa-l certi pentru asta. Ia-l pe departe si fa-l sa recunoasca singur prostia, explicandu-i dupa aceea bland ce ai fi facut tu in locul lui si chiar jucand asta pe roluri.
Nu stiu ce fel de educatoare aveti voi ...cu tot respectul pentru toate cadrele didactice din toata lumea, ale noastre erau aproape de pensie si nu prea mai aveau rabdare cu copiii. Chiar una dintre ele ne-a spus la o serbare ca se bucura ca scapa de copiii din grupa asta si ca ne compatimeste pe noi parintii pentru ce avem de tras cu ei, replica ce mi s-a parut extrem de ne-la-locul-ei.
Oricum,vreau sa te incurajez, va fi bine pana la urma.
La noi a fost , ne-a ajutat si faptul ca dupa ceva timp a mai venit un copil in grupa si atunci Rares nu a mai fost "ultimul venit".
Nu stiu cat de mult te va ajuta ceea ce ti-am povestit ... noi eram la grupa pregatitoare si mai aveam citiva ani de gradi in spate.
Iti doresc multa rabdare, vei avea nevoie ... si pentru copil si pentru educatoare, sa le ajuti sa-l cunoasca mai bine pe Raducu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishu_n spune:

Imi doresc din suflet ca problema voastra sa se fi rezolvat, nu ne-ai mai povestit nimic ... Poate ca acum e bine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Dragele mele, multumesc de sustinere si incurajari! Acum "sarbatorim" 2 saptamanai de cand nu ne-au mai spus nimic "de rau" educatoarele despre comportamentul lui Raducu. Ma gandesc ca si-a intrat si el intr-o normalitate, s-a mai acomodat....noi am incercat ca acasa sa fim cat mai protectori, in sensul de a nu lua masuri drastice vis-a-vis de reclamatiile de la gradi si cred ca ne-am intrecut pe noi insine la capitolul rabdare si intelegere. Am vazut ca astfel, si copilul e mai calm, mai relaxat si parca mai intelegator (pot spune ca l-am rasfatat chiar facandu-i muuulte pe plac).
Va mai tin la curent! Doamne ajuta!

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput