Comportament total diferit la gradi fata de acasa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu zic ca depinde foarte mult de educatoare.
Am fost azi la prima sedinta cu parintii si educatoarea a laudat copiii, azi au reusit sa stea 12 minute cu totii la locurile lor, sa deseneze si sa coloreze Nimeni nu mai plange diminetile si la plecare nimeni nu se grabeste
Giulia rupe usa sa plece la gradinita, iar ea nu este (a fost) un copil sociabil.


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Parerea mea este ca prea usor invinovatiti educatoarea.
Ati fi preferat sa nu va spuna?
Era posibil si asa. Sa se faca ca ploua, il tempera ea cumva in clasa, ca n-o fi nici primul nici ultimul copil mai zvapaiat pe care l-a intalnit, si gata.

Eu ma gandesc ca foarte bine ca v-a spus, pentru ca voi impreuna trebuie sa gasiti solutia.
Daca bona nu vi se pare un mesager potrivit (la mine de multe ori duce mama mea fetita la gradinita si la fel, ce e de spus i se comunica ei, si nu vad personal nici o problema in asta) ar fi bine sa mergeti sa discutati ce e de facut.

Poate ca asta ar trebui sa faci, Dana. Sa mergi, sa stai mai mult de vorba cu educatoarea, si sa gasiti solutii comune.

Nu as crede ca educatoarea spune minciuni. Este absolut normal ce se intampla. Copilul nu a trait in colectivitate si nu stie regulile ei. Nu-i nici o problema, astea se invata. Insa are dreptate educatoarea ca si parintii trebuie sa se implice in asta.

Adina + Olivia Q1.04



Nu am invinovatit educatoarea ca ne-a spus! Am spus ca as fi preferat sa-i spuna sotului meu in primul rand, pentru ca il vede zilnic dimineata cand il duce pe baietel la gradi. Sigur ca varianta a doua de "mesager" este bona care-l ia la prinz.

Am mers ieri la gradi, am vorbit 15 minute cu domnisoara educatoare (are 20 de ani cel mult) care, din discutie, mi-a dat de inteles ca la o gradinita unde ai 20 de copii in grupa este mai complicat sa vezi de fiecare in parte....Nici nu am cerut asa ceva! As fi avut insa pretentii ca, asa cum spunea si Roxana (roserb) , sa aplice ceva metoda pedagogica mai ales cu un copil nou venit intr-o grupa si care se simte stingher la inceput...

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Daria, pai Dana spunea ca Radu merge cu placere la gradinita. Ii simte lipsa in week-end. Deci pare sa fie ok...nu?

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Dana, spune-i clar educatoarei ce astepti de la ea. Sfatuieste-te, cere-i sa-ti spuna ce si cum considera ca se poate rezolva problema...sa zica cu ce o poti ajuta tu. Du-te la ea mai des pana rezolvati.

In fond nu e asa un capat de tara ce a facut el acolo.
Important este sa se rezolve.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Atunci poate educatoarea are 19 copii cuminti si Radu e un copil energic
Colegul de joaca al Giuliei a fost refuzat la o gradinita, pt ca din cele 10 minute de vizita l-au etichetat "doamnele" hiperactiv. La cealalta gradinita l-au considerat un copil energic si pus pe nazdravanii
Poate lui Radu nu-i place sa faca ceea ce vrea educatoarea, poate ar trebui sa testeze si ce-i place lui, sa-l integreze.
Parerea mea.


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Radu nu e nici macar un copil prea energic. Il mai apuca uneori, asa cum am zis, mai ales cand e mai multa lume in jur, de exuberanta, e mai agitat. Insa el e genul de copil cuminte, linistit, rade la toata lumea, e sociabil si totodata sensibil. Nu e genul de baietel cu sabia sau pistolul in mina, pe el mai curand il vezi cu un ursulet si o masinutza. Asta ca sa intelegeti ce gen e.
In acelasi timp, stiu ca nu se concentreaza mult timp pe ceva, incerc sa pictez, sa citim povesti, sa dansam...si mai mult de 10 min nu il pot tine in aceeasi activitate.
Nu am spus ca educatoarea ar minti! Ci doar ca nu stiu CE anume il face ca la gradi sa devina total diferit...
Si cum l-as putea pune eu la punct cand el fata de noi e ok?

Astazi la prinz i-a spus bonei ca Radu a fost parca si mai obraznic, parca sa se razbune ca l-a spus parintilor...si a dat un "ultimatum" bonei ca trebuie facut ceva altfel.... (si nu si-a terminat fraza). Deja mi se pare ca a sarit calul....



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Exact, Daria, copiii sunt diferiti.

Tocmai de aia metoda aia pedagogica care-o fi ea trebuie adaptata pentru fiecare in parte.
dar ca sa poti s-o faci, trebuie multa comunicare si suport din partea parintilor.

sau cel putin...eu asa ma gandesc ca ar fi normal.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by danat

Astazi la prinz i-a spus bonei ca Radu a fost parca si mai obraznic, parca sa se razbune ca l-a spus parintilor...si a dat un "ultimatum" bonei ca trebuie facut ceva altfel.... (si nu si-a terminat fraza). Deja mi se pare ca a sarit calul....

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)[/green]

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)





Dana, sigur e ceva aiurea. Eu zic sa mergi sa vorbesti inca o data. Nu lasa asa. Ori incercati sa rezolvati, ori schimba gradinita.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu as sta la gradinita sa vad cum se desfasoara o zi ...



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mda, cam asa ar trebui...eu vad prin internet tot ce se intampla acolo. Au camera video.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput