Timid

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Wicca

).Timiditatea (nu e genetica) apare in general la copiii care au parinti f severi si critici sau din contra prea protectori!



Eu am citit ca timiditatea, ca si alte trasaturi de personalitate poate fi genetica si are legatura cu profilul DNA al unei persoane. Eu am fost timida ca si copil si adolescent si n-am avut parinti severi sau protectori. Tata a fost si el timid. Copilul meu e mai putin timid decat mine, dar e si el putin timid, nu prea se avanta in grupuri. Se mai rezolva timiditatea, dar cu varsta.

Eu cred ca ar tb lasat copilul in pace, nu mi se pare mare motiv de ingrijorare. Incearca, cu timpul, sa il ajuti sa isi faca prieteni apropiati, sa formezi legaturi cu diversi parinti cu ai caror copii observi ca se intelege mai bine copilul tau. Sigur ca oricine si-ar dori sa aiba un copil fara probleme de timiditate, ca sa nu sufere copilul, dar daca asta e personalitatea lui, asta e, nu e mare nenorocire, esti langa el, il ajuti cum poti si pana la urma poate fi un copil fericit chiar dc. e timid. Trei saptamani nu sunt suficiente pt. acomodarea la gradinita. Dureaza mai mult de o luna.

Mergi la inceput