Amenoree primara

Amenoree primara | Autor: Bombonica27

Link direct la acest mesaj

Fetelor este careva dintre voi care a avut o asemenea diagnoza?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blondy spune:

Nu stiu care e diferenta, eu am amenoree secundara.
"Secundara" cred ca se refera la faptul ca din cauza prolactinei am amenoree, adica se stie cauza, amenoreea este consecinta nivelului ridicat al prolactinei. Eu asa m-am gandit, daca gresesc, fetelor, corectati-ma!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonica27 spune:

Ma refer la amenoree primara adica la lipsa menstruatiei. La tine cum se manifesta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Si totusi care este diferenta intre secundara si primara?Eu am prolactina ridicata(dublul maximului) si medicul nu mi-a zis ca as avea amenoree. E adevarat ca imi vine la peste 30 de zile(neregulat) dar imi vine.Voi v-ati facut un consult endo? E foarte util in caz de prolactinemie.Se da de facut o groaza de analize, dar zic eu ca sunt benefice. Mai bine stii o chestie decat sa stai asa. Voi cum ati procedat? Eu iau Bromcriptin si abia dupa 3 saptamani mi s-a obisnuit organismul cu el.La voi cum a fost? Si amenoreea nu dispare odata cu inceperea tratamentului pt prolactinemie?Mi-ar place sa stiu la voi cum functioneaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta spune:

Buna fetelor

Si eu am diagnostic de amenoree primara. M-am pricopsit cu acest diagnostic dragut dupa ce nu mi-a mai venit ciclul fara stimulente 1 an de zile.
In aprilie am facut o cauterizare pentru o rana pe col.
La 7 zile mi-a venit ciclul.
Dupa o cauterizare, cam dupa 10-14 zile are loc o sangerare.
La mine nu a fost vorba despre sangerarea de cauterizare. Am avut o pierdere de sange importanta si m-am speriat. M-am dus la doctor si m-a bufnit rasul fiindca doctorul mi-a spus ca s-a linistit fiindca daca nu imi venea ciclul avea "o mare dilema intelectuala".
A spus ca din cauza excitarii colului in urma cauterizarii s-a produs menstruatia.
Am avut noroc si in iunie mi-a venit ciclul din nou.
Pe 18 iulie sunt programata la consult din nou.
Abea astept sa vad pe ce drum o sa imi spuna dr. sa o apuc.

Am aberat cam mult.

Totusi rana de pe col nu este cauza de amenoree.
Oare care o fi cauza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Prolactina mare da durei mari in prima zi a ciclului. Eu am luat DOSTINEX(8 pastilute, 2/saptamana) si acum e totul OK.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Amenoreea reprezinta absenta menstruatiei o periada mai lunga de timp(cateva luni).Clasificarea amenoreei in primara si secundara e greu de definit.
Amenoreea primara reprezinta lipsa menstruatiei pana la 16 ani.Amenoreea secundara inseamna absenta menstruatiei cel putin 4 luni consecutive.
Amenoreea este data de functionarea anormala a organelor sexuale.
Fetelor cel mai bine este sa intrebati medicul cand va mai pune un diagnostic pe care nu il intelegeti.El este cel mai in masura sa va explice ce a vrut sa spuna si asa nici voi nu mai aveti nelamuriri.
Pupici
ASI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta spune:

Multumesc pentru lamuriri Asi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondy spune:

Amenoreea in sine inseamna lipsa menstruatiei. Nici mie nu mi-a venit timp de 3 luni, am fost la medic si am primit medicamente sa-mi vina, pt ca analizele hormonale se fac in ziua 3. Acolo s-a vazut ca am prolactina putin mai mare(restul ok), acuma iau medicamente si in ziua 21 am fost din nou la analize pt a vedea cum reactioneaza prolactina la Bromcriptin.Intretimp am primit si Clostylbegit, pt ca vrem de mai bine de un an, dar fara menstruatie (si==> fara ovulatie) n-am ramas.
Atat despre amenoree...dar diferenta intre primara si secundara nu stiu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonica27 spune:

Fetelor amenoree este lipsa ovulatiei= lipsa menstruatiei si primesc anticonceptionale pentru a avea un fel de menstruatie, care nu este aceeasi cu aceea care-ti vine in mod natural. De aceea nici n-am cum sa raman gravida fara o stimularea ovarelor... mie mi-e cam frica de asa ceva, am auzit ca sunt cam periculoase si cunosc si o prietena, care a facut un cancer ovarian dupa un tratament cu etinilestradiol si medroxinprogesteron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonica27 spune:

quote:
Originally posted by blondyIntre timp am primit si Clostylbegit
-blondy-



Fetelor ce este acest Clostylbegit? Acesta este numele comercial, dar puteti sa-mi scrieti ce tip de medicament/ hormon este?... sau ce fabrica de medicamente il produce? Mersi anticipat

Mergi la inceput