Teo vrea sa fie un copilas ca toti ceilalti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Bine ai venit Jeny,sintem alaturi de voi,tinem pumnii sa fie bine...,sa ne tii la curent cu vesti proaspete...
Puuupam tare pe Teo



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius


www.protv.ro/stiri/stop-torturarii-animalelor/semneaza-aici-petitia-pentru-salvarea-animalelor.html" target="_blank">Votati daca le iubiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Jeni, bine ai venit pe forum! Ma bucur ca ai reusit sa gasesti un pic de timp sa scrii.

Acum, vestile.
Jeni mi-a spus ca la Teo este distanta intre capetele esofagului destul de mare si a avut si o infectie pe partea superioara a esofagului, dupa prima operatie in care aceasta a fost inchisa.
Din aceste motive, deocamdata i-au pus tractiune interna cu tensiune mai mare pe capatul inferior a esofagului si tractiune mai usoara pe partea superioara. in cazul in care, cu tractiune interna, capatele esofagului nu vor creste suficient, va intra in discutie tractiunea externa.

Jeni e ingrijorata pentru ca aceste schimbari de plan pot insemna pentru Teo o perioada mai lunga de asteptare si spitalizare pentru cresterea esofagului si o potentiala operatie in plus .

Veti putea vedea in curand pe site si o poza cu Jeni si Dr Foker, de care a fost foarte placut impresionata, a discutat cu ei, a incercat sa ii incurajeze.

Au fost invitati si au venit sa asiste la operatie si doi medici romani, Dr Anastasescu de la Spitalul Judetean Constanta si Dr Spataru, de la Budimex.
Se pare ca este interesata si Dr Patrancusi de la Grigore Alexandrescu de aceasta metoda si este posibil sa vina si ea sa asiste la o operatie cand se va mai ivi ocazia.
Mi se pare un lucru grozav ca sunt interesati si sper sa invete aceste noi metode de tratare a atreziei de esofag, astfel incat sa nu mai fie nevoie ca bietii copilasi din Romania sa sufere transplanturi sau sa se lupte sa se opereze in strainatate.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Revin cu niste vesti nu foarte bune. Se pare ca sunt niste probleme cu Teo. Nu stiu amanunte, in afara de faptul ca a avut hemoglobina mica si i-au administrat sange ieri. Acum are febra, 38 cu 8, si este mai umflat, iar la plamani se vede lichid. Este posibil sa aiba o infectie.

Jeni se intorcea acum in spital, dar sper sa pot vorbi cu ea mai pe seara si sa va spun ce se intampla cu Teo.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

uta_ciun, multumim, Jeni mi-a confirmat primirea banilor in contul de moneybookers.
dyonise, multumim.

Vesti:
Teo este mai bine, stabil. Incep sa il lase sa se trezeasca. A inceput sa se mai dezumfle.
Se pare ca in cele 2 luni cat au trecut de la prima operatie pana acum, Teo a avut tractiune interna pe capatul de jos al esofagului, iar medicii estimeaza ca acesta a crescut aproximativ 4.5cm! Acum are o tractiune interna usoara pe capatul de sus si in continuare are tractiune si pe capatul inferior al esofagului. Speram ca acestea sa creasca si sa acopere diferenta de inca aproximativ 2.5cm care ii mai lipseste lui Teo. Daca acest lucru se va intampla, i se va putea face unirea capetelor esofagului. Daca nu, i se vor pune tractiuni interne.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Doamne ...mi se rupe sufletul cand citesc astfel de povesti...Teo e mai mic cu 9 zile decat Alex, baietelul meu care s-a nascut tot la 7 luni...noi am avut norocul de la Dumezeu sa fie bine...sanatos...
mi-au dat lacrimile cand am citit acest subiect...e multa durere toate subiectele de la Ajutor umanitar...
Vreau da donez si eu niste bani(nu e suma mare dar vine din suflet) si nu stiu exact cum sa procedez? merg la banca si spun ca vreau sa pun banii in contul d-nei COPOIU EUGENIA si dau nr. de cont? Trebuie sa merg la BANCA RAIFFEISEN sau pot la orice banca?
Doamne trimite te rog un ingeras pazitor pentru acest sufletel care este Teo!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

quote:
Vreau da donez si eu niste bani(nu e suma mare dar vine din suflet) si nu stiu exact cum sa procedez? merg la banca si spun ca vreau sa pun banii in contul d-nei COPOIU EUGENIA si dau nr. de cont? Trebuie sa merg la BANCA RAIFFEISEN sau pot la orice banca?
Doamne trimite te rog un ingeras pazitor pentru acest sufletel care este Teo!


flavia maria, parintii lui Teo iti multumesc pentru gandurile bune si ajutor. Poti merge la orice banca. Pentru a dona, trebuie sa spui datele contului din mesajul de deshidere a subiectului in care vrei sa donezi (EUR sau RON), adica nr de cont, sucursala si titularul contului, adica Eugenia Copoiu, intr-adevar.

Va dorim numai sanatate in continuare celor doi baietei si voua!

Happiness is a smile


Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenycuta30 spune:

Multumim intradevar pentru gandurile bune si pentru ajutor.
Astazi Teo este mai vesel un pic, fiind a doua zi dupa ce s-a trezit.
Inca nu are foarte multa putere in aprope 3 luni de stat numai in spital a slabit 1 kg.
Suntem fericiti ca el are inca puterea sa zambeasca.
Doctorul Foker poate veni peste 1 luna iar noi mai avem de asteptat iar medicii de aici au cam inceput sa se sature de noi.
Teo este cu un tub pe nasuc pentru aspirarea secretiilor si nu il putem scoate nici pana in parc.
Acum este mai bine cu plamanii si ne rugam la Dumnezeu sa nu faca infectie.Am gasit biserica romaneasca aici si mergem in fiecare duminica daca nu sunt probleme la spital.
Maine o sa incerc sa mai fac ceva poze .
Inca o data multumesc tuturor celor care ne sprijina si ne ajuta asa cum pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Nu am uitat ca am promis ca pun niste bani in contul doamnei
COPOIU EUGENIA doar ca am fost foarte ocupata si nu am avut timp sa ajung la banca...sper sa reusesc luni sa ajung si voi scrie daca am pus banii...asa cum am mai scris nu dispun de multi bani dar sper ca oamenii care au mai mult sa daruiasca si ei pentru ca acest sufletel sa se faca bine!
Sa auzim numai de bine si multa sanatate!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

50 Euro in contul de la Raiffeisen Bank, sucursala Dorobanti, depusi pe data de 1.10.2007 pentru Teo. Nr. foii de varsamant:300 30401-10-07.
Sa dea Dumnezeu sa aveti un copil sanatos si fericit!

Cu mult drag,
D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Va multumesc mult in numele parintilor pentru ajutor.
flavia, orice suma, oricat de mica sau de mare este bine venita in astfel de situatii, nu iti face nici un fel de griji!

Teo este binisor, a trecut peste problemutele post-operatorii, l-au lasat sa se trezeasca si detubat. E foarte cumintel, se joaca mult timp la el in patut (nu poate sa iasa din pat pentru ca are o sonda bagata pe nasuc care ii absoarbe saliva in permanenta, pentru ca altfel nu ar mai avea pe unde iesi acum.

E in asteptarea Dr-lui Foker, care va veni la sfarsitul lunii si va decide care sunt pasii urmatori pentru el.

Voi incerca sa actualizez si site-ul azi sau maine si sa mai pun niste pozici noi. Va tin la curent!

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput