Mamici de Noiembrie -Decembrie2007(80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany2007 spune:

Gata m-am mai linistit si eu ...am fost la dr. nu mai aveam stare,toata noaptea am avut cosmaruri. Am comparat ecografiile si diferentele si raspunsul lui a fost ca e ok.Doamne ajuta! Mi-a zis sa nu fac efort si cel mai important sa nu ma stresez.


Dana 27+ Luca-Rares

www.flickr.com/photos/11543857@N07/" target="_blank">Poze cu burtica






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..FETELOR ..mie puteti sa-mi dati voie dupa 8 octombrie ca atunci merg la control ca-mi vine dr din concediu..si o sa avem vreo 37 si cateva zile si eu ma declar super extra multumita (Doamne Doamne promit !!
)....dar pana atunci daca vad vreun calcai mic de ...ii bat rau!!!..asa ca sa auda toti bebeii ce au de facut...sa pape si sa faca nani cuminti in burtici la mamici ca altfel vai de pampersu' lor..AM ZIS!!


ROXANA 35+ "ursuletz" GEORGE IONUTZ
AMR maxim 5 saptamani!!

"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

darleena am avut aseara o discutie cu ea deja....

------------------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

33+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 7 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

Fetelor acum am citit si eu cu mai multa atentie despre actele necesare pt alocatii, care le-ati trecut voi la inceputul cap.

Nu prea inteleg....care e diferenta intre Alocatia pentru copii nou-nascuti - 204 RON Legea 416/2001 republicata si Alocatia de stat (0-2 ani - 200 RON/luna) (2-18 ani - 25 RON/luna) Legea nr 61/1993 republicata


30+ ANDREI

AMR 8 Saptamani!!!Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

haideti mai fetelor, nu speriati bebelusi, dupa sapt 32-33 nu mai e riscul asa mare!!! cum spunea si darleena cati bebei nu s-au nascut la 7 luni si sunt perfect sanatosi!!! mie sincer, nu imi mai este frica ca ar trebui sa nasc!! stiu ca bebelina are peste 2 kg ceea ce ma linisteste si am facut si injectiile de maturare a plamanilor, asa ca e ok!! acuma normal ca ar fi ideal sa se nasca dupa 37 de sapt, asta numai Dumnezeu hotaraste!!!

------------------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

33+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 7 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Dany, alocatia pentru copii nou nascuti se da o singura data, cealalta se plateste in fiecare luna.

31s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Dany, alocatia pentru copii nou nascuti se da o singura data, cealalta se plateste in fiecare luna.

31s + Sophia



Ahaaaa...mersi mult de tot chiar nu stiam lucrul asta.Deci in prima luna vom lua 200+204+150....si eventual si cei 600 care am inteles ca vin cam tarzior...

Apropo tu faci cezariana ca vrei sau ca trebuie?ca si eu tot cezariana fac....Si la ce spital nasti?!

30+ ANDREI

AMR 8 Saptamani!!!Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Roxana pai mai sunt 2 saptamani...e acceptabil.

BB vezi ce cumintica e? S-a si conformat draga de ea.

Hai sa va povestesc ce am visat eu toata noaptea.
Am visat ca am nascut-o pe Kara, dar eu uitam tot timpul de ea si dormeam si cand imi aduceam aminte ma duceam la ea sa o controlez sa vad daca nu a murit de inanitie. Ii bagam tzatza in gura si sugea ...eram foarte multumita pentru ca era mica si arata ca un biberon cu gradatii si asa vedeam eu cum se umple de lapte si eram fericita ca se hraneste.
Dupa care iar uitam de ea....si o tineam......in dulap ca pe haine
La un moment dat eram foarte suparata ca noi n-avem carusel pentru ea (jucarie cantatoare care se agata de pat) si ii ziceam sotului ca neaparat trebuie sa ii luam.
si asa am tinut-o toata noaptea...ba uitam de ea, ba alergam innebunita sa o hranesc.

33+ si baby Kara

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

BB YASMI...eu nu-mi doresc decat sa fie sanatos, sa respire singur si sa nu trebuiasca sa-l vad la incubator daca se poate
...prietena mea este terminata..nu cred ca o sa mai fie om toata viata..cea de care v-am spus ca a nascut la 28 sapt o fetita de 1.200 grame...dupa o luna de incubator a luat doar 100 grame ..plus ca i-a dat afara din spital ca stateau cate 2 in pat si acum merg zilnic la perfuzii dimineata si seara....din cauza asta imi doresc ca George sa fie cat mai mare ....mai bine ma chinui eu decat el...pot sa mai iau 20 kg nu ma deranjeaza
..am uitat sa va spun..aseara cand a venit tati i-am dat vestea ca ne-a coborat burtica si m-a intrebat ce inseamna si i-am spus ca din cate stiu eu inseaman ca nu mai e mult si vine bebe...eu suparata bineanteles ca vreau sa mai stea in burtica si el..o data s-a luminat la fata..si a tras un zambet..nu am vazut niciodata reactia asta pe fata lui..era emotionat, incantat..Doamne si mie imi venea sa-i dau cu facaletul in dinti

ROXANA 35+ "ursuletz" GEORGE IONUTZ
AMR maxim 5 saptamani!!

"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

quote:
Originally posted by dany26

quote:
Originally posted by mihuta

Dany, alocatia pentru copii nou nascuti se da o singura data, cealalta se plateste in fiecare luna.

31s + Sophia



Ahaaaa...mersi mult de tot chiar nu stiam lucrul asta.Deci in prima luna vom lua 200+204+150....si eventual si cei 600 care am inteles ca vin cam tarzior...

Apropo tu faci cezariana ca vrei sau ca trebuie?ca si eu tot cezariana fac....Si la ce spital nasti?!

30+ ANDREI

AMR 8 Saptamani!!!Doamne ajuta!




Eu fac ca vreau, adica teoretic cand ma duc la control la 36 de saptamani ar fi trebuit sa-mi zica ce fel de nastere recomanda, dar eu am ales deja asa ca nu mai e cazul. La spital inca nu m-am hotarat, am vazut Euroclinic-ul si vreau sa vad si Eliasul. Euroclinic mi se pare prea scump, dar vreau sa vad daca diferenta intre el si Elias e pe masura pretului.

31s + Sophia

Mergi la inceput