Albumul mamelor si tatilor singuri (2)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Uite un site exact pentru unii ca noi
singlescamp.ro

(sper sa nu fie tratat ca reclama, nu asta am vrut)


Citat:
citat din mesajul lui Anca.Diana

Buna seara mamici si tatici singuri!

Sunt o mamica singura cu baietel de 3 ani si 9 luni, despartita de 2 ani jumatate. Ma simt foarte singura zilele astea si am cautat pe net intalniri sau chaturi ale parintilor singuri. Din pacate, nu am gasit nimic de acest gen.
Metoda forumului mi se pare cam lenta. Am nevoie sa socializez. Daca vrea cineva sa vorbeasca cu mine id yahoo gothicdiana.

Anca



Anca D. cu bebe

Calin Alexandru (21.01.2008)
www.flickr.com/photos/ancadiana/" target="_blank">Poze

Rezumatul nasterii

www.youtube.com/watch?v=fexj6VN4N9A" target="_blank">Filmulet



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinukas spune:

...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinukas spune:

Buna!

Nu stiu daca se vede clar la ce subiect raspund acum.
O sa scriu ce am pe suflet chiar daca voi fi privita ca o "ingrata".
O sa specific exact cine sunt ca sa nu se interpreteze ca ma ascund in spatele unui pseudonim. Fac lucrul asta stiind foarte clar ca raspunsurile care vor urma vor fi 99 % balacareli la adresa mea....asta este.

Daca cititi cu atentie ultimul mesaj al dnei Eli1977 in care povesteste ea despre o alta relatie, o alta femeie, "noua", "aia" etc. Aceea sunt eu. Recunosc cu mana pe inima ca nu sunt mandra ca ma aflu in aceasta situatie si nici nu incerc sa ma apar sau sa-mi plang de mila.
Singura mea problema este atunci cand ea incearca sa-l balacareasca pe fostul...actualul sot, cand pomeneste de "micile ei greseli" si apoi de "marile lui infidelitati",pe parcursul a 5 ani, recunoscute de altfel
Adevarul este urmatorul (sper sa nu fiu subiectiva):
Da, a adus-o de la penitenciar in mai 2011 si ia spus tot ce avea pe suflet de 5 ani incoace. Asta este de condamnat, mai ales ca de 2 ani ea nu mai fusese afara decat vreo 9-10 zile, cu invoire, si ar fi fost greu sa se descurce singura.(oricum a ajutat-o cum a putut si asa)
Sincer, cum ati fi vazut situatia: sa stea cu ea vreo cateva nopti si apoi sa vina, inapoi la acuala relatie (care era de vreun an si...).
Pentru mine treaba era simpla: crezi ca este mai bine cu familia, atunci pleci la familie si GATA. Nu l-am tinut, nu l-am obligat, nu l-am santajat sentimental, nu m-am milogit. Am fost foarte "CATEGORICA".
Da, vrea sa vada copilul, nu sa ii ceara custodia. Si normal ca atunci cand ia copilul il aduce acasa, unde ar vrea? Pe strada, la restaurant? Acolo locuiesc si eu. Asta este. Pana la urma nu mananc copilul. Din contra: ii fac baie, ii dau sa manance, il culc, fac lectii cu el, ii explic ce e bine, ce e rau. Daca asta este o crima atunci arestati-ma!
Da, la inceput il tinea in timpul saptamanii la noi pentru ca el tocmai isi pierduse serviciul si isi deschisese o noua firma. Avea timp suficient. Acum merge la gradinita, lucrurile au intrat in normal.
Da a dus copilul la ai ei, dar nu ca sa-l ajute pe tati sa se decida. Ci ca sa-l santajeze cu copilul si sa incerce sa-l aduca inapoi la ea. A zis ca Andrei e la munte cu parintii ei, dar nu era asa. L-a dus fara aprobarea lui ca sa-l faca sa-i fie dor de el pana innebunea.

Spune ca Andrei ma jignea, se purta urat. La inceput Andrei s-a purtat exemplar si a inteles foarte usor ca eu sunt prietena lui tati si in acelasi timp prietena lui. Niciodata nu am spus ca sunt mama lui. Sa va spun ce spune Andrei: "A zis mami sa-ti spun ca esti o vagaboanta, o curva odinara si ca furi taticii de la mamicile si copii lor"....copil de 5 ani. "A zis mami ca tu nu mai esti taticul meu si ca mami o sa-mi gaseasca alt tatic". "A zis mami ca tu, (tati)nu ma mai iubesti si o iubesti pe vagaboanta asta"

Pai cand simti ca iti pierzi copilul nu iti vine sa ceri custodia? Desi nu a facut-o si nu o va face.

Si chiar credeti ca astea sunt cuvintele unui copil de 5 ani? Nu! Sunt cuvintele ei pentru ca intotdeauna i-a placut sa se certe, sa tipe si sa faca scandal si cand nu a avut raspuns (pentru ca am refuzat sa ma intalnesc cu ea cand am vazut modul ei specific de abordare)a inceput cu injurii prin Andrei.

Spune ca dupa "greseala ei" ea, timp de 5 ani i s-a dedicat sotului ei trup si suflet. Pai sa va spun lucruri citite de mine din scrisorile ei catre el: "ca de cand a calcat stramb ea nu l-a mai simtit pe el alaturi de ea, ca nu au mai facut niciodata dragoste ci doar sex si nici ala de calitate". Si nici macar nu are bunul simt sa taca si sa nu mai pomeneasca de greselile lui pentru ca stie foarte bine ca in perioada in care a fost "retinuta" ea avea o alta relatie cu altcineva. Daca nu stie ii spun eu si numele daca vrea, dar mi-e mila de baiatul ala ca are familie si chiar n-are rost...

Cand a iesit cu invoire a doua si a treia oara SOTUL ei nu s-a dus la Galati sa o vada. Cum nu stia despre el cand la penitenciar l-a intrebat: " De ce mai vii la mine daca nu ma iubesti?"

Da, cateodata barbatii sunt prosti si milosi.

Dar tineti minte MILA e mai a naibii ca DRAGOSTEA.

Si daca tragem acum este numai din cauza milei pentru ca lui ia fost mila de ea sa o paraseasca fiind inchisa, ir inainte de asta nu a fost motivat sa o faca.

Aveau impreuna imprumuturi, copil, etc. Era grea si incomoda despartirea, mai ales ca ea ii spunea ca nu poate trai fara el, desi nu mai aveau viata buna impreuna. Acum si-a gasit pe cineva si vrea sa fie doar cu aceasta persoana (eu). Nu are nimic cu ea, nu vrea sa il ia pe Andrei. Vrea doar sa-l vada din cand in cand si sa fie lasat in pace.

Nu a iesit dintr-o relatie perfecta si oamenii mai si divorteaza daca nu sunt fericiti.

Va rog sa-mi spuneti dvs : cum vedeti reltia mea cu micutul Andrei? Ar trebui sa fiu rea, rece, sa nu-l bag in seama. Credeti ca ceva ar putea sa o faca pe Elis fericita? Eu cred ca nu. Toata viata ea va fi rautacioasa cu mine, dar macar sa nu mai minta. ATAT.

Imi cer scuze...poate ca nici nu aveti timp sa cititi mesajul asta imens.

O zi frumoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

am sa iti raspund eu , deocamdata....ceea ce nu inteleg eu este, sensul postarii tale, suna mai mult ca o scuza insotita si de niste motivatii. nu e mai intelept din partea ta sa-ti vezi de viata si relatie/casnicie fara sa dai explicatii??? te simti datoare cuiva si dai explicatii????? nu-ti stiu varsta, insa pari cruda...mai cresti tu si ai sa intelegi singura unele chestii si ai sa-ti gasesti singura raspunsurile la unele intrebari pt ca orice ti-am zice noi acum, tu ai sa vii cu contraargumente si va fi dialogul surzilor. ca sa intelegi nitel macar, e bine sa te pui si in locul persoanei care se simte tradata, sa faci nitel schimb de locuri, sa iti imaginezi si sa incerci sa simti ce simte ea....si aci nu ma refer doar la Eli, e o chestie generala. ideea e sa-ti traiesti viata astfel incat maine si in viitor sa nu ai regrete, mustrari de constiinta, 'umbre' care te urmaresc, etc

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinukas spune:

Buna!

Imi pare rau, dar chiar nu vreau sa raspund pentru ca nu ma cunosti si nu te cunosc si probabil, in alte conditii, altfel am fi discutat.


Nu am spus multe pentru ca nu trebuie sa spun, dar mesajul meu este strict pentru ELIS. Daca pana acum am tacut, vreau sa stie ca de acum incolo nu mai tac.


Daca o singura data mai vine Andrei si-mi spune ca mami il bate si il pedepseste (fara motiv) si trimite pasarele sa-l spioneze si daca o singura data mai vad copilul stresat de ce o sa zica sau o sa faca mami, atunci am de gand sa vorbesc multe si nu pe acest blog ci acolo unde trebuie si cu inregistrari facute luni de-a-randul.


Poate sa ma insulte cum vrea (daca asa se descarca ea), dar Andrei este copil si nu are nici o vina.


DA, sunt cruda cu oamenii cruzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

draga mea, stiu ca nu ai ce sa-mi raspunzi si nici nu astept raspuns si nici nu vreau raspuns, asa ca nu invoca aici faza ca 'nu te cunosc , nu ma cunosti" ....n-ai postat pe blog cum crezi, e forum public, daca si cu parca ....sincer. daca vrei sa te adresezi strict unei persoane, o faci in mod particular sau cel putin strecori in context cui ii este adresat mesajul. eu am vz clar ca e adresat noua, tuturor celor ce citesc, "daca cititi cu atentie", ceri si pareri...."va rog frumos sa-mi spuneti". deci, degeaba afisezi tonul si pozitia de superioritate fata de mesajul meu.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinukas spune:

Oricum, bine ca a ajuns mesajul unde trebuia. Altfel nu am cum sa-l transmit.

O zi placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinukas spune:

Al doilea mesaj era strict pentru ea, dar merci ca m-ai pus la punct.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinukas

Al doilea mesaj era strict pentru ea, dar merci ca m-ai pus la punct.




daca atat ai inteles tu, ca 'te-am pus la punct' e strict parerea ta. seara frumoasa

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Alinukas

buna. E ok ca ne-ai scris aici, noua, sau doar lui Elis. Este un loc in care oricine are un gand neimpartasit sau o situatie pe care simte nevoia sa o discute cu cineva, este binevenit. Am obs ca in prima ta postare te asteptai sa primesti peste 90% doar critici. De ce? Ai citit ce i s-a raspuns lui Eli1977? Eu am recitit acum, mai ales ca practic, doar eu i-am raspuns mai pe larg. Daca ai fi citit atent raspunsul meu de atunci, ai fi inteles ca nu chiar 90% te vor critica. Tocmai pentru ca el nu a iesit dintr-o relatie perfecta. Cumva, fara sa te cunsoc deloc, eu am "pledat" un pic si in favoarea ta.

Legat de Andrei, sigur ca mama lui nu face bine inducand jogniri si vorbe urate in vocabularul celui mic. Daca acele vorbe sunt exagerari sau au vreun fundament real, nu putem noi sa decidem aici, pentru ca mereu, in cazul despartirilor, mai ales cand exista si o a 3-a persoana, invinuirile curg non stop. Important este sa nu te razbuni pe Elis "prin copil". Chiar daca il auzi pe cel mic vorbind/gandind urat la adresa voastra, eu cred ca poti incerca sa ii fi un partener de petrecut timpul, cat mai agreabil, ignorand acele vorbe. Cel mult poti sa ii spui ca ar fi ok, cand vine la voi acasa, sa discutati despre alte lucruri, jocuri, activitati, nu despre oameni. Daca tu simti ca il iubesti pe tatal lui andrei si iti doresti o relatie a la long, eu cred ca ar trebui sa doresti sa devi un bun companion pt cel mic, usor usor, in timp. Oricum, daca tatal lui nu va cere custodia [si cred ca asa ar fi corect, sa nu o ceara] vizitele vor exista in cele 2 wk, ceea ce nu este nici prea mult, nici prea des. oricum, nu cred ca ar trebui s apui pret pe vorbele auzite de la un copil [chiar de ar fi nedrepte] pentru ca, tu esti un adult, iar el este un copil. Cand vei avea si tu copii, vei vedea cat de multe lucuri incorecte/nedrepte spun copiii parintilor lor incat... ceea ce spune acum andrei este minor.

Legat de Elis, eu as incerca sa ii vorbesc personal, doar voi doua, si sa-i explici si ei, ca aici, ca nu vrei sa fi in competite cu ea la rolul de mama, ca tatal lui nu va cere custodia si ca pt interesul copilului, ar fi ok ca toti oamenii din jurul lui sa traiasca in armonie [atat cat se poate]. Daca insa tu ocolesti acest dialog [asa am inteles din pistarea ta], pe motiv ca nu iti place atitudinea lui Elis, atunci inseamna ca nu esti suficient de matura sa poti construi armonie, chiar si acolo unde pare f greu.

Success in acest dialog!

Sper ca amandoua sa ajungeti la vieti de care sa fiti cu adevarat, multumite.

anca
.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput