Albumul mamelor si tatilor singuri (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Nicoll_mada, multumim de mesaj. Intra-adevra suntem mult mai bine. Si bebe si eu. Ne-am mutat de o sapt in casuta noastra si asteptam cu fruntea sus 2010. Chiar cred ca va fi un an bun...si ca soarele pare sa intre si pe strada noastra.

Cosmin ... ufff..e greu prin ce treci! Nu pot sa-ti spun decat ca acum niste ani, prietenul meu de la vremea aceea a murit de cancer la 24 de ani. Stiu prin ce treci si ... stiu ca nu va trece prea curand. Imi amintesc din perioada aceea - si inca e valabil - simteam nevoia sa ma gandesc in continuu la el, sa vorbesc celor cunoscuti despre el. Si aveam senzatia ca nimeni nu poate simti cu aceeasi patima ca si mine.

Suntem aici...oricand vrei sa vorbesti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

red]Mussica [/red]sa fiti fericiti in casuta voastra si intr-adevar trebuie sa privim increzatori spre anul ce abia a inceput.
Va cu mult drag![

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Barcelona73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicoll_mada

LA Multi Ani si de la noi!!!
Mussica sa-ti traiasca baiatul,sper ca ati scapat de colici si ca sunteti bine!
Cosmin nu pot decat sa va doresc putere si tie si lui Alex!Noi suntem aici ori de cat eori vei avea nevoie.Sunt convinsa ca iti vine sa te iei la tranta cu DD,ca nimic nu ti se pare drept(si sincer nici mie nu mi s-ar parea in cazul vostru).Poti sa vi aici si sa ne spui tot ce te framanta,sa-ti strigi durerea si sa cauti un raspuns.

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN


Va multumesc.Apreciez ca sunteti alaturi de mine.Daca e cineva in stare sa-mi dea un raspuns la "De ce ?" sunt gata sa-l ascult ,eu nu sunt in stare sa-i raspun fiului meu la intrbare asta.Ce ma framanta ??...cred ca stiti si voi...problema e ca durerea e tot mai mare odata cu trecere timpului...si intrbarile tot mai multe..

Aveti griga de voi
Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Din pacate nimeni nu are raspunsuri si numai timpul vindeca. Si sigur vindeca.
Urme o sa ramana si e bine ca avem amintirile, dar durerea o sa treaca. Tot o echipa in trei o sa fiti, doar ca unul va vegheaza de departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Buflea are dreptate. Cel mai bun prieten si de cel mai mare ajutor va fi timpul. Vei vedea ca te va ajuta, nu sa uiti, ci sa vezi lucrurile altfel. Ca de uitat nu cred ca vei uita niciodata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Barcelona73
Daca e cineva in stare sa-mi dea un raspuns la "De ce ?" sunt gata sa-l ascult ,eu nu sunt in stare sa-i raspun fiului meu la intrbare asta.



Cosmin, nu te stradui sa raspunzi la un subiect la care nu ai ce raspunde.
De altfel, nici nu prea vei avea timp de filozofii, baiatul tau iti va ocupa timp mult, mai ales daca nu ai ajutor.
Nu stiu sa existe aici un tata vaduv, dar sunt tati care-si cresc singuri copiii. Si nu-i chiar usor nici pentru ei. Vei invata ca e greu sa tii si locul mamei, dar e frumos si, asa cum mai spuneau fetele, este o postura onoranta tocmai prin neobisnuitul ei. Vei fi inconjurat de simpatie, aici sau aiurea, si asta este un lucru foarte important cand sufletul tau e rupt in doua.
In principiu, puiul tau va trece usor peste despartirea de mama, insa asta nu trebuie sa te supere, din contra, atentia trebuie sa-ti fie treaza pentru ca, fara sa stii, fara sa-ti spuna sau fara sa stie el insusi, sufletul lui va protesta la o varsta cand viata devine brusc foarte complicata: preadolescenta.
Atunci lipsa mamei va rabufni, iar perioada aia trebuie sa va gaseasca prieteni buni, cei mai buni prieteni.

Imi pare tare rau prin ce treci, insa e clar ca Dumnezeu ti-a incredintat o misiune pe care sa o rezolvi, iar tu nu poti decat s-o faci cat mai bine.
Descarca-ti "sacul" de amaraciune aici, sau bucuriile, cand vor veni ele, au facut-o si altii si n-au avut decat de castigat.
Bafta!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Cosmin
Dumnezeu sa te intareasca si sa iei decizia buna!! Parerea mea este ca trebuie sa mentii treaza amintirea mamei, ca si cand ar fi langa voi. Ea va vede si este alaturi de pui, de voi. A plecat doar din viata asta, asa cum o as o facem toti...si stiu, e nedrept :(

Asa cum spune Rufus "Imi pare tare rau prin ce treci, insa e clar ca Dumnezeu ti-a incredintat o misiune pe care sa o rezolvi, iar tu nu poti decat s-o faci cat mai bine.
Descarca-ti "sacul" de amaraciune aici, sau bucuriile, cand vor veni ele, au facut-o si altii si n-au avut decat de castigat"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Cosmin ..."de ce"???Nu cred ca va fi cineva care sa poata raspunda la o asemenea intrebare ...intrebare grea,dureroasa,adanca...sincer,venind de la tine(adica de la un suflet incercat de durere,suflet care TREBUIE sa gaseasca resurse sa zambeasca totusi si de nu simte pentru copilul lui) pe mine ma striveste si ma face sa ma simt rusinata ca am indraznit sa ma intreb si eu "de ce" vis-a-vis de viata mea.
Si eu sper ca durerea ce va mistuie,dorul acela ce nu va fi stins de nimic sa va uneasca pe tine si pe Alex.Sa va contopiti dorurile si sa va tineti in brate in amintirea celei ce va va privi in fiecare clipa,sa va lasati sufletele sa se cunoasca si sa nu va fie teama de nimic din ce mai poate fi.Impreuna veti fi puternici!
Sarutari de noapte buna din partea noastra pentru Alex!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Barcelona73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Barcelona73
Daca e cineva in stare sa-mi dea un raspuns la "De ce ?" sunt gata sa-l ascult ,eu nu sunt in stare sa-i raspun fiului meu la intrbare asta.



Cosmin, nu te stradui sa raspunzi la un subiect la care nu ai ce raspunde.
De altfel, nici nu prea vei avea timp de filozofii, baiatul tau iti va ocupa timp mult, mai ales daca nu ai ajutor.
Nu stiu sa existe aici un tata vaduv, dar sunt tati care-si cresc singuri copiii. Si nu-i chiar usor nici pentru ei. Vei invata ca e greu sa tii si locul mamei, dar e frumos si, asa cum mai spuneau fetele, este o postura onoranta tocmai prin neobisnuitul ei. Vei fi inconjurat de simpatie, aici sau aiurea, si asta este un lucru foarte important cand sufletul tau e rupt in doua.
In principiu, puiul tau va trece usor peste despartirea de mama, insa asta nu trebuie sa te supere, din contra, atentia trebuie sa-ti fie treaza pentru ca, fara sa stii, fara sa-ti spuna sau fara sa stie el insusi, sufletul lui va protesta la o varsta cand viata devine brusc foarte complicata: preadolescenta.
Atunci lipsa mamei va rabufni, iar perioada aia trebuie sa va gaseasca prieteni buni, cei mai buni prieteni.

Imi pare tare rau prin ce treci, insa e clar ca Dumnezeu ti-a incredintat o misiune pe care sa o rezolvi, iar tu nu poti decat s-o faci cat mai bine.
Descarca-ti "sacul" de amaraciune aici, sau bucuriile, cand vor veni ele, au facut-o si altii si n-au avut decat de castigat.
Bafta!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Asa e, nu prea am timp ,dar din fericire/nefericire mai e si noaptea ,care se spune e un sfetnic bun...in cazul meu nu prea.Iti multumesc (de fapt va multumesc) pt incurajari .Nu stiu daca azi era monentul potrivit sa va raspund :Azi Crina ar fi implinit 34 de ani...
Tot ce stiu e ca sunt eu ,Alex si un gol imens...
Timpul nu vindeca...cel putin nu in cazul meu ...sau nu pana acum...doar creste nr. intrebarilor...si durerea...
Sper sa vina si timpul cand o sa am si bucurii de impartast cu voi.

Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Greu ca in loc de "La Multi Ani" sa spui Dumnezeu sa o ierte!Sa aiba lumina acolo sus si un buchet virtual de la noi la mormantul ei.O calda pentru Alex si tine!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput