Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Adoptia sau a iubi copiii fara limite

Sa schimbam legea adoptiei 2

(1 vot)

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

geo10
geo10

47 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui geo10  Trimite mesaj Yahoo lui geo10 Adauga semn de carte la mesaj Trimite geo10 un Mesaj Privat  Reply with Quote

Sa schimbam legea adoptiei 2

As vrea sa revin cu un subiect mai vechi pentru ca ma lovesc de aceasta lege stramba care nu face nimic in interesul copilului. Poate reusim sa ne adunam aici si impreuna sa schimbam ceva. E un vis dar cred eu, realizabil.
Va multumesc.

Georgiana
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
geo10
geo10

47 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui geo10  Trimite mesaj yahoo luigeo10 Adauga semn de carte la raspuns Trimite geo10 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Revin cu mai multe amanunte legate de problema mea. Sotul meu vrea s-o adopte pe fetita mea din prima casatorie. Toate bune si frumoase pana aici, dar fostul sot - tatal firesc, se numeste el conform legislatiei, nu-si da consimtamantul. De ce? Vrea bani - 3 mii de euro, drept despagubire cica. Am deschis actiune in justitie chiar daca sansele de izbanda sunt mici dar merita sa incerc. La prima infatisare ex-ul mi-a venit cu o intampinare in care spune ca are o relatie excelenta cu fiica mea, se vad des si totul este numai lapte si miere.
Wrong!!!!
Nici macar nu se cunosc, nu a mai vazut-o de la 2 si jumatate.(Andreea are acum aproape 8 ani.)
Dar legea noastra stramba ii vrea consimtamantul.
Fiica mea il stie de tata pe actualul meu sot care o iubeste si o trateaza asa cum isi trateaza orice tata responsabil copilul.

Georgiana
Mergi la inceput
goldi
goldi

1393 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite goldi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si ... cei 3000 de euro, ce despagubesc ?
Este stupefiant tupeul unor oameni
Mergi la inceput
maimutzak
maimutzak

134 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite maimutzak un Mesaj Privat  Reply with Quote
Da, este complet eronata legea asta, si iti dau dreptate,e absolut incorect ce ti se intimpla. Si mai vreau sa semnalez un aspect.Noi asteptam sa adoptam un bebe , speram sa fim anuntati in curind.Toata lumea stie ca sunt multi copii abandonati, dar ca sunt si multi si cei care vor sa adopte, si totusi, asta se face f. greu.Se stie, sunt cautati cu disperare parintii, si atunci cind sunt gasiti , sunt intrebati daca isi dau acordul ca acestia sa fie adoptati. De cele mai multe ori, rasp lor e negativ. Unde ajunge copilasul? In asist maternala ( de care s-au convins si cei din dpc ca nu e prea buna) sau in centre de plasament, si in f. multe cazuri, pe acolo ramin.De ce nu se iau masuri, asa cum se spune, cu adevarat, in interesul copilului, adica sa fie mult mai usor adoptabili, asa au sansa sa fie iubiti , sa fie normali, sa se dezvolte minunat,ceea ce nu se va intimpla niciodata in centrele de plasament sau chiar intorcindu-se in "familiile" lor, care cu greu cred ca pot fi numite astfel, de cele mai multe ori.Legea asta e complet strimba, ca de altfel cele mai multe din legile din tara asta.Va pup pe toti si sa auzim de bine.
Mergi la inceput
vandana
vandana

81 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite vandana un Mesaj Privat  Reply with Quote
este cea mai proasta lege haideti sa facem o petitie si sa se faca adoptiile doar cu acordul unui singur parinte care nu poarta acest nume decat pentru concepere ar trebui data o alta denumire celor care isi abandoneaza copii caci nu se pot numii parintii

dana vlasceanu
Mergi la inceput
asi
asi

8015 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiasi Adauga semn de carte la raspuns Trimite asi un Mesaj Privat  Reply with Quote
E adevarat ca nu e legea cea mai buna insa o propunere care se bazeaza pe discriminare va fi demolata imediat si de cel mai jalnic jurist.

Geo situatia ta e foarte neplacuta insa legal fostul tau sot e tatal copilei.De ce nu il inregistrezi cand iti cere bani si sa aduci martori si probe ca nu si-a vizitat fiica de la 2 ani.Cu ajutorului unui avocat poti avea castig de cauza.

Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Mergi la inceput
mamak
mamak

10 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui geo10

As vrea sa revin cu un subiect mai vechi pentru ca ma lovesc de aceasta lege stramba care nu face nimic in interesul copilului. Poate reusim sa ne adunam aici si impreuna sa schimbam ceva. E un vis dar cred eu, realizabil.
Va multumesc.

Georgiana

Si eu ma rog mult sa schimba legea, ca este adevarat ca nu este in intersul copilului! Cum facem? Unde incepe? Si eu am o fetita in plasament care a fost abandonata in gunoi la 2 luni, are 5 ani si nu se interseaza nimeni de ea...nici legea. Am fost la tribunal...dar degeaba, a fost si respins la curtea de apel. Trebuie sa schimba ceva...
Mergi la inceput
arcadia
arcadia

1202 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui arcadia Adauga semn de carte la raspuns Trimite arcadia un Mesaj Privat  Reply with Quote
S-a modificat legea adoptiilor

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=12955
Mergi la inceput

misha71

3971 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimisha71 Adauga semn de carte la raspuns Trimite misha71 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Se vede treba ca e din ce in ce mai rau. Ceea ce s-a schimbat acum face aproape imposibila adoptia.
Nu ne mai ramine decit sa speram ca vom gasi un copil cu mult-doritele liniute, ca altfel...ne vede Cel de Sus.
Oare cind se va proteja copilul in adevaratul sens al cuvintului?
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com