Sa schimbam legea adoptiei 2

Sa schimbam legea adoptiei 2 | Autor: geo10

Link direct la acest mesaj

As vrea sa revin cu un subiect mai vechi pentru ca ma lovesc de aceasta lege stramba care nu face nimic in interesul copilului. Poate reusim sa ne adunam aici si impreuna sa schimbam ceva. E un vis dar cred eu, realizabil.
Va multumesc.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geo10 spune:

Revin cu mai multe amanunte legate de problema mea. Sotul meu vrea s-o adopte pe fetita mea din prima casatorie. Toate bune si frumoase pana aici, dar fostul sot - tatal firesc, se numeste el conform legislatiei, nu-si da consimtamantul. De ce? Vrea bani - 3 mii de euro, drept despagubire cica. Am deschis actiune in justitie chiar daca sansele de izbanda sunt mici dar merita sa incerc. La prima infatisare ex-ul mi-a venit cu o intampinare in care spune ca are o relatie excelenta cu fiica mea, se vad des si totul este numai lapte si miere.
Wrong!!!!
Nici macar nu se cunosc, nu a mai vazut-o de la 2 si jumatate.(Andreea are acum aproape 8 ani.)
Dar legea noastra stramba ii vrea consimtamantul.
Fiica mea il stie de tata pe actualul meu sot care o iubeste si o trateaza asa cum isi trateaza orice tata responsabil copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Si ... cei 3000 de euro, ce despagubesc ?
Este stupefiant tupeul unor oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzak spune:

Da, este complet eronata legea asta, si iti dau dreptate,e absolut incorect ce ti se intimpla. Si mai vreau sa semnalez un aspect.Noi asteptam sa adoptam un bebe , speram sa fim anuntati in curind.Toata lumea stie ca sunt multi copii abandonati, dar ca sunt si multi si cei care vor sa adopte, si totusi, asta se face f. greu.Se stie, sunt cautati cu disperare parintii, si atunci cind sunt gasiti , sunt intrebati daca isi dau acordul ca acestia sa fie adoptati. De cele mai multe ori, rasp lor e negativ. Unde ajunge copilasul? In asist maternala ( de care s-au convins si cei din dpc ca nu e prea buna) sau in centre de plasament, si in f. multe cazuri, pe acolo ramin.De ce nu se iau masuri, asa cum se spune, cu adevarat, in interesul copilului, adica sa fie mult mai usor adoptabili, asa au sansa sa fie iubiti , sa fie normali, sa se dezvolte minunat,ceea ce nu se va intimpla niciodata in centrele de plasament sau chiar intorcindu-se in "familiile" lor, care cu greu cred ca pot fi numite astfel, de cele mai multe ori.Legea asta e complet strimba, ca de altfel cele mai multe din legile din tara asta.Va pup pe toti si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandana spune:

este cea mai proasta lege haideti sa facem o petitie si sa se faca adoptiile doar cu acordul unui singur parinte care nu poarta acest nume decat pentru concepere ar trebui data o alta denumire celor care isi abandoneaza copii caci nu se pot numii parintii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

E adevarat ca nu e legea cea mai buna insa o propunere care se bazeaza pe discriminare va fi demolata imediat si de cel mai jalnic jurist.

Geo situatia ta e foarte neplacuta insa legal fostul tau sot e tatal copilei.De ce nu il inregistrezi cand iti cere bani si sa aduci martori si probe ca nu si-a vizitat fiica de la 2 ani.Cu ajutorului unui avocat poti avea castig de cauza.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamak spune:

Citat:
citat din mesajul lui geo10

As vrea sa revin cu un subiect mai vechi pentru ca ma lovesc de aceasta lege stramba care nu face nimic in interesul copilului. Poate reusim sa ne adunam aici si impreuna sa schimbam ceva. E un vis dar cred eu, realizabil.
Va multumesc.


Georgiana

Si eu ma rog mult sa schimba legea, ca este adevarat ca nu este in intersul copilului! Cum facem? Unde incepe? Si eu am o fetita in plasament care a fost abandonata in gunoi la 2 luni, are 5 ani si nu se interseaza nimeni de ea...nici legea. Am fost la tribunal...dar degeaba, a fost si respins la curtea de apel. Trebuie sa schimba ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

S-a modificat legea adoptiilor

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=12955

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Se vede treba ca e din ce in ce mai rau. Ceea ce s-a schimbat acum face aproape imposibila adoptia.
Nu ne mai ramine decit sa speram ca vom gasi un copil cu mult-doritele liniute, ca altfel...ne vede Cel de Sus.
Oare cind se va proteja copilul in adevaratul sens al cuvintului?

Mergi la inceput