Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (78)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loub_erika spune:

aaaa,deja noi suntem prea mari ptr scoala parintilor,cica e indicat sa mergi pe la 24 de sapt de sarcina...,pai eu in octombrie am sa fiu 34 de sapt.. si cica dureaza 5 sapt. in fiecare sapt cate 2 ore...,cred ca o las balta...!
Mai eu stiti ce nu pot sa imi dau seama ,daca am sfarcurile ok ptr alaptat ,ca am vazut la prietena mea cu gemeni ,ai are de 2 ori mai mari ca ai mei ,adica scosi in exterior,super ptr bebe,ale mele sun c-am mititele...!! Oare trebuie sa imi cumpar acele cupe speciale care iti formeaza sfarcul,voi stiti despre ce e vorba?!

32+ Angelina
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/244/244782owzasa7u39.gif

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Fetelor eu mi-am luat sterilizator de la chicco si este ptr microunde,sper ca este bun....canta nu imi iau ca si asa sunt stresata

anca 32+

Maria
poze

AMR 8 saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

dany2007, eu in perioada in care luam inca AC nu am reusit sa-mi cumpar de la nicio farmacie fara reteta. Cu chiu cu vai am reusit odata. Cred ca de la sensiblu :)

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

erika.. se numesc mameloane de silicon! Sunt utile cica.. am vazut in maternitate ca unele mamem aveau. Eu nu cumpar ca am sfarcuri mari iesite in afara! nici pompa n-as lua ca am canalele desfundate.. imi tot curge colostrul! Dar inca nu stiu cand le voi naste pe BB-line si daca ele vor putae suge.. alte teoriiiii!



PUSSI 27+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 10 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

eu am luat AC doar in timpul stratamentului pt. FIV... si dupa alptare si revenire organism la normal.. trebuie sa iau cel putin un an ca sa nu intru in menopauza prcoce!



PUSSI 27+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 10 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

noi va pupam, plecam sa papam tort!!!
poate maine vorbiti si cu noi mai mult...

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 33+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 7 sapt!!!!

www.flickr.com/photos/10626344@N03/1394238661/in/photostream/" target="_blank">am intrat in luna a8-a!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by loub_erika

aaaa,deja noi suntem prea mari ptr scoala parintilor,cica e indicat sa mergi pe la 24 de sapt de sarcina...,pai eu in octombrie am sa fiu 34 de sapt.. si cica dureaza 5 sapt. in fiecare sapt cate 2 ore...,cred ca o las balta...!
Mai eu stiti ce nu pot sa imi dau seama ,daca am sfarcurile ok ptr alaptat ,ca am vazut la prietena mea cu gemeni ,ai are de 2 ori mai mari ca ai mei ,adica scosi in exterior,super ptr bebe,ale mele sun c-am mititele...!! Oare trebuie sa imi cumpar acele cupe speciale care iti formeaza sfarcul,voi stiti despre ce e vorba?!

32+ Angelina
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/244/244782owzasa7u39.gif



Erika, dar cand iti este frig, ies in afara sau intra inauntru?

Ale mele intra un pic inauntru, mai ales la stangul (chiar tare, aici), ceea ce nu e bine la alaptat, dar eu am alaptat peste un an, deci nu-i dracul chiar atat de negru! ;-)) Nu va stresati si nu acceptati ca persoane asa zise competente (ma refer la parsonalul de la maternitate) sa-si permita sa va zica chestii de genul: n-o sa poti alapta niciodata, cu pieptul asta, sau nu vezi ca-i e foame la bb? n-ai destul lapte sau alte bazaconii. Tare le place sa faca pe atoatestiutoarele si distrug foarte mult prin acest comportament! Din pacate...

Adina 26+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by pussi

erika.. se numesc mameloane de silicon! Sunt utile cica.. am vazut in maternitate ca unele mamem aveau.


PUSSI 27+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 10 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!



astea sunt mameloanele alea care se aplica pe san si cand ai rani? ca i-am cumparat cumnatei mele si nu a putut face nimic cu ele...fata mai rau se enerva; mi-a mai spus o tanti care are mameloanele mici ca bebe a reusit sa suga, dar trebuia sa fie atenta la cum il prinde.

Ellis30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loub_erika spune:

esti o norocoasa cu asa sfarcuri ,pussi!
Ptr cele care au sfarcurile mai mititele uite ce am gasit,dar nu stiu unde sa gasesc asa ceva!?

Pregatirea sfarcurilor inainte de nastere

Pentru a afla raspunsul la acest lucru, faceti un test simplu. Puneti degetul mare si cel aratator pe areola (portiunea intunecata la culoare din jurul sfarcului) deasupra si respectiv dedesubtul sfarcului. La baza sfarcului apasati usurel dar ferm. Daca sfarcul se aplatizeaza sau se infunda in interiorul sanului, este recomandat ca in ultimele saptamani ale sarcinii sa purtati in asa numitele “cupe de san” (breast-shells). Aceste cupe de plastic sunt fixate sub sutien si creaza o presiune usoara la baza sfarcului, tragindu-l afara. Este important sa faceti acest test deoarece desi unele sfarcuri par normale, se vor aplatiza sau înfunda atunci cind areola este apasata.



32+ Angelina
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/244/244782owzasa7u39.gif

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

eu am sterilizator si 2 pompe de san...am scapat; una din pompe era de la Chico, cealalta nu mai stiu...le am de la neamuri; eu numai hainute si cosmetice tre sa cumpar si poate iau si umidificator..

Ellis30+

Mergi la inceput