Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Carmina, nu, pe net nu are sa apara scrisorile de la cititori, acolo apar numai articolele publicare de colectivul Dilema. Pun aici scrisorica mea, cu copy-paste. Si nu ceri deloc prea mult, doamne -fereste

Cred ca e ok ca oamenii sa aiba idealuri. Asta asa, in general. Desigur, de aici putem incepe sa particularizam. Sa nuantam, pe tipuri de oameni, pe tipuri de ... idealuri... Ca daca idealul meu ar fi, sa zicem, sa dobor recordul la furat ... dintr-o data nu mai e asa de bine .... Si iata cum se exemplifica inca o data teoria mea preferata, cea a relativitatii!
E minunat insa cand oamenii au un ideal "safe", in conformitate cu reguli morale si ... legale. Si e frumos de urmarit cu ce fervoare se straduiesc sa si-l atinga.
Uite, am si un exemplu. E legal, e moral, e inofensiv ... e "safe"! Si ... ciudat de comun! El se numeste "vreau sa fiu primul pe scara rulanta la metrou". Toti cei reuniti moralmente de aceasta dorinta au un quelque-chose in comun. In afara de idealul propriu zis, desigur. Ii recunosti dintr-o clipita. Stau cat mai aproape de usa metroului, se strecoara printre ceilalti calatori, mai putin animati de asa scopuri inalte, nefericitii ..... Isi fac loc, se imping... Cred ca asta este primul pas. Probabil ca exista undeva niste reguli nescrise, niste intelegeri tacite, niste proceduri (ca la mine la multinationala ). Primul pas, deci, este ocuparea unui loc cat mai bun. Eventual lipit de usa.
Cu cateva secunde inainte de intrarea trenului in statia .... sa zicem.... Victoriei, freamatul devine aproape palpabil, grupul compat de langa usa devine (desi parea imposibil) si mai compact. La deschiderea usilor, puhoiul tasneste ca din pusca, alergand catre scara rulanta (care nici nu a visat vreodata sa fie asa aproape de a genera psihoze). Abia acum, pe treptele automat-urcatoare, aspirantii la implinire pot in sfarsit sa respire usurati. Este doar un moment de respiro in drulul catre Nirvana : sosirea primul pe peronul de la Victoriei 2 (asta asa, ca tot am dat-o ca exemplu).
Dar despre asta.... alta data. Pentru ca idealurile unora sau altora nu contenesc sa ne uimeasca.
Pana atunci ........ "Urmeaza statia Piata Victoriei, cu peronul pe partea stanga"
Pe locuri ........... fiti gata ................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Multumesc pentru sugestii. O sa rasfoiesc si eu la Diverta cartile pe care le-ati pomenit, sa vedem daca ma conving sa le iau acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Ioana, amuzant! Si REALIST !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Carmina, e destul de dificil sa fac o lista cu cartile mele preferate, pentru ca am uitat probabil multe dintre ele, dar voi incerca... sa le mentionez doar pe cele care m-au impresionat in mod deosebit... Pentru ca altfel eu consider ca orice carte cat ar fi ea de proasta are ceva bun si interesant.
Rosamunde Pilcher -Septemprie, Cautatorii de scoici, Solstitiul de iarna, si celelate carti ale ei, dar nu in aceeasi masura.
Isabel Allende - Casa Spiritelor, Portret in Sepia, Fiica norocului;
Garcia Marquez - Un veac de singuratate
Marin Preda - Cel mai iubit dintre pamanteni
Pascal Bruckner - Luni de fiere, Hotii de frumusete, Iubeste pe aproapele tau,
Nelson de Mille - Plum Island, Coasta de aur, jocul leului, Caderea noptii, Spencerville
Carlos Ruiz Zafon -Umbra vantului
Tarun Tejpal - Alchimia dorintei
Khaled Hosseini - Vanatorii de zmeie
Jeffrey Eugenides - Middlesex
Irving Stone- Agonie si extaz"
Ionel Teodoreanu - La Medeleni, Lorelay
Cella Serghi- Panza de paianjen, Miruna
John Fowles - Magicianul
si toate cartile lui Al Dumas dar atunci la 13,14 ani. Am incerrcat sa le recuitesc si mi se par simpatice, dar puerile.
Ordinea este intamplatoare.
Spor la lectura,


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Poate ma primiti si pe mine.In ultimul timp am reinceput sa citesc multe,carti cumparate sau imprumutate de la o biblioteca de langa mine.
L-am descoperit pe Ismail Kadare,stiu ca s-a mai discutat despre el,mi-a placut foarte mult.
Am recitit si "Lolita" de curand,mi-a placut desi subiectul este controversat.
Pe Golea am inceput sa o citesc,o carte am reusit,a fost ok,dar la urmatoarele mi se pare ca nu aduce nimic nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by Deianira

Ma bag si eu in seama

Carminabulina, mie mi-a placut Claudia Golea din autorii romani, i-am comandat toate cartile de pe Polirom. Nu stiu cat de bine a fost primita de critici, dar mie mi-au placut cartile ei si i-am apreciat sinceritatea.





Deia, nu sunt acasa sa verific, dar Golea e tipa care a scris Tokyo by night", "Vara in Siam", etc? Ca pe astea le-am cumparat tot de la Polirom si o sa le citesc.

Ca tot suntem la autori romani stiu ca am citi "Pacatul de a fi frumoasa", nu-mi mai amintesc autoarea dar stiu ca mi-a placut romanul.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ioana,, si intr-adevar atat de ...adevarat. Am ras cu pofta pt ca imi amintesc ca urmaream fenomenul cu colegii de liceu...faceam si pariuri cine ajunge primul la scara...apropos, poate am fost colege.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by CORNELIAP33

Carmina, e destul de dificil sa fac o lista cu cartile mele preferate, pentru ca am uitat probabil multe dintre ele, dar voi incerca... sa le mentionez doar pe cele care m-au impresionat in mod deosebit... Pentru ca altfel eu consider ca orice carte cat ar fi ea de proasta are ceva bun si interesant.
Rosamunde Pilcher -Septemprie, Cautatorii de scoici, Solstitiul de iarna, si celelate carti ale ei, dar nu in aceeasi masura.
Isabel Allende - Casa Spiritelor, Portret in Sepia, Fiica norocului; (iti mai recomand cu placere "tara mea inventata)
Garcia Marquez - Un veac de singuratate(dar mi-au placut toate celelalte )
Marin Preda - Cel mai iubit dintre pamanteni
Pascal Bruckner - Luni de fiere, Hotii de frumusete, Iubeste pe aproapele tau,
Nelson de Mille - Plum Island, Coasta de aur, jocul leului, Caderea noptii, Spencerville
Carlos Ruiz Zafon -Umbra vantului
Tarun Tejpal - Alchimia dorintei
Khaled Hosseini - Vanatorii de zmeie
Jeffrey Eugenides - Middlesex
Irving Stone- Agonie si extaz"
Ionel Teodoreanu - La Medeleni, Lorelay-bleah
Cella Serghi- Panza de paianjen, Miruna
John Fowles - Magicianul - este number one
si toate cartile lui Al Dumas dar atunci la 13,14 ani. Am incerrcat sa le recuitesc si mi se par simpatice, dar puerile. (Mi-a placut doar Contele de monte Cristo, restul asa si asa)
Ordinea este intamplatoare.
Spor la lectura,


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."





Cornelia , unele carti se afla si la mine in top, pe unele nu le-am citit (de aceea te-am si rugat sa-mi scrii lista ca sa imi vina idei), iar pe altele nu le-am gustat de loc.
Pe lista ta cele cu rosu inseamna ca sunt preferate si la mine si cele cu albastru nu mi-au placut. La cele la care nu am umblat deloc inseamna ca nu le-am citit...inca .

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

MIe mi-a placut "Portret in Sepia" a lui Allende si Cella Serghi.Pe Cella Serghi am citit-o cu mult timp in urma,poate ar fi timpul sa o recitesc.
Am citit de curand "Pianista" a austriecei cu Nobelul.Mie nu mi-a placut,desi nu sunt chiar genul sa ma rusinez de orice.
"Luni de fiere" este o carte dura,dar interesanta,dupa a mea parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ioana felicitari!! si mie mi-a placut foarte mult textul tau. pe viitoare poate le "publici" intai aici, facem lobby
la subiect: eu sunt iar in blocaj. nu mai pot citi nimic nou. am ajuns la jumatatea lui Underground a lui Murakami si a trebuit sa ma opresc, nu mai puteam citi la ea. am citit apoi 60-70 de pagini din "Memorialul manastirii" a lui Saramago si iar nu mai pot continua. cred ca este de vina perioada cam stresanta de la munca. sper sa imi revin totusi
intre timp va doresc lectura placuta tuturor!

PS: Loryi bine ai venit printre noi. Ismail Kadare este unul dintre preferatii mei!

Roxana

Mergi la inceput