Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Mi-a placut Middlesex, am citit-o dintr-o suflare, e scrisa bine, umor de calitate, o carte buna, bine inchegata.
Magicianul am citit-o acum 20 de ani, John Fowles e unul din scriitorii favoriti, imi aminteam vag continutul cartii, cadrul unde se petrece actiunea. Am citit de curind Sputnik Sweetheart, si mi-am reamintit de Magicianul.

A avut ocazia careva sa citeasca ceva de J M Coetzee. Abia ce am terminat Slow Man, sint tulburata, ma gindesc intr-una. Mai am inca doua carti ale lui Disgrace si Waiting for Barbarinas, simt asa... frica sa ma apuc de ele, as mai astepta sa imi mai treca tulburarea dupa Slow man :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by giani
A avut ocazia careva sa citeasca ceva de J M Coetzee. Abia ce am terminat Slow Man, sint tulburata, ma gindesc intr-una. Mai am inca doua carti ale lui Disgrace si Waiting for Barbarinas, simt asa... frica sa ma apuc de ele, as mai astepta sa imi mai treca tulburarea dupa Slow man :-)



Coetzee e unul dintre autorii mai favoriti. Ca terapie dupa "Slow Man", iti recomand "Boyhood" sau "Waiting for Barbarians" :-) Doar "Elizabeth Costello" m-a dezamgit putin...

iarina, acu multi ani in urma m-am apucat si eu de "Magicianul": prima oara l-am abandonat :-) Dup-aia mi-a cazut in mina "Daniel Martin", care (nu mai tiu minte de ce) m-a impresionat profund Dup-aia am luat din nou in mina "Magicianul" si, nu numai ca l-am dus la bun sfirsit, dar tin minte ca mi-a si placut!! :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Iarina, din pacate nu am mai gasit la Polirom Periplul lui Baldassare, am auzit ca ar fi cea mai captivanta din cartile lui, cine stie poate o gasesc la urmatoarea comanda. Dar mai am doua din cartile lui, Amin Maalouf ramine un scriitor captivant, te prinde usor indiferent de tema. Acum am inceput Copiii din miez de noapte a lui Salman Rushdie, astept mult de la cartea asta, ca la cit s-a vorbit de el, ar fi pacat sa fie altfel:). Mai gasesc Versetele satanice ori ati cumparat toate exemplarele?Eu am ramas insa curioasa in privinta lui Ismail Kadare, dupa Aprilie spulberat as mai citi ceva scris de el, ceva recomandari?O mie si una de sori..tot am ramas cu gindul la cartea asta, nu am reusit sa dau de ea la o editura ce trimite afara. Si Istoria uritului. 2 carti ce-s pe lista mea de ceva timp, frustrant ca nu dau de ele asa usor cum as vrea.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Lilanda...merci de incurajari...dar nu stiu..am asa niste carti cu care am dat rateuri..si de care nu-mi vine sub nici o forma sa ma apuc din nou.
Ai putea sa ne spui mai multe despre Coetzee? Am mai mers pe mana ta cu niste carti..si n-am dat gres. Plus ca acum caut un scriitor de care sa ma atasez din nou. L-am terminat pe Maalouf, aproape si pe Rushdie...sunt in cautare

Vikinga - Rushdie este unul dintre scriitorii mei favoriti, o sa-ti placa mult Copii din miez de noapte. Nu e o lectura usoara, dar dupa ce te obisnuiesti cu el...o sa curga ai sa vezi;este un realism magic in varianta orientala:)
Despre cartile lui Rushdie s-a mai scris pe aici si am mai scris,cred ca mai poti gasi informatii pe paginile dinainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Multumesc pentru raspunsuri pe mine ma apuca cititul in sesiune numai ca sa nu invat
Continui cu Magicianu cam incalcit dar ma tine atenta
Mi-am luat si Copii in miez de noapte sunt curioasa......
Ati citit careva Pasiunea?Mie mi s-a parut ciudata....Astept si parerile dumneavoastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Despre Magicianul si Middlesex - mi-au placut amandoua. Prima, am citit-o cam de mult, acum cca 15 ani, doar intr-o noapte. O imprumutase o colega de camera si trebuia sa o restituie a doua zi; chiar daca imi amintesc ca n-am inteles foarte bine in final ce s-a intamplat, eram asa transpusa incat nu am vrut sa reiau ca sa nu se "evapore" farmecul acela ciudat in care eram cufundata!. Fowles este genial!
De Coetzee am citit "Dezonoare", o carte "gri", dureroasa, complexa,scrisa insa foarte bine. Cand am terminat-o am fost trista si innegurata o vreme.
Am terminat "In compania curtezanei" de Sarah Dunant. O carte superba, tot timpul cat am citit-o mi-am dorit sa plec la Venetia.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Fetelor, cam tarzior, dar va spun si eu un LA MULTI ANI pe 2008!

Va urmaresc forumul, si eu sunt o impatimita de ''cartareala'' si, ce mai, ma alatur voua!

Momentan citesc Despre harul lui Dumnezeu de Fritz Berger. Am un exemplar mai vechi, limbajul e un picut cam greoi (e tradusa din lb. germana si nu cred ca e o traducere tocmai reusita....) dar in principiu e interesanta - cum ajunge omul sa isi dea seama ca Dumnezeu e in viata lui si il ocroteste (pentru cei care cred).

Asa...............

Apoi vreau sa citesc, cat mai curand, Palomar de Italo Calvino. Mi-am luat-o, lume buna, de la Polirom, cu 1 Euro. Peste tot unde am citit s-a zis ca merita s-o deschid.... Sa vedem!

Imi propun sa citesc ceva si din literatura japoneza. Murakami, ceva? Voi ce parere aveti? Ce mi-ati recomanda pentru inceput!

Va pup si sa stiti ca randurile voastre imi stau drept referinta; trebuia sa existe un Club al cititoarelor!

Succes in tot ce va propuneti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Am citit si eu Disgrace de Coetzee, fiind singura carte de beletristica pe care am citit-o in engleza (se citeste foarte usor). Mi-a placut mult! Descrie din "interior" Apartheid-ul. Cartea se citeste in 2-3 zile, dar te gandesti la ea mult timp dupa aia....


Alina

***

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Mie mi-a placut tare mult Magicianul acum foarte multi ani cind eram studenta. L-am citit intr-o noapte si m-a marcat. L-am recitit din nou anul trecut si nu mi-a mai placut asa de mult dar tot l-as recomanda .

Va recomand La REVEUSE D'OSTENDE de Eric-Emmanuel Schmitt.

Jodie Picoult ramine preferata mea din autorii contemporani. Lecturi mai noi e acest autor: Vanishing Acts, Harvesting the Heart,Plain Truth.

Lectura placuta,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

De mult am tot vrut sa intru aici ca sa spun ca datorita acestui subiect si celor care scriu aici l-am descoperit pe Murakami, iar Kafka la malul marii e in topul meu acum, m-a fascinat cartea asta. Asa ca va multumesc! Am mai citit Padurea norvegiana si In noapte, le-am pus in ordinea preferintelor.

De fapt de cate ori am ocazia sa capat carti din Romania intru aici ca sa imi fac o listuta :))

Si pentru ca in timp am tot luat, as vrea sa dau ceva inapoi. Daca va place Mario Vargas Llosa, va recomand Povestasul. Inca nu am terminat-o, dar deja simt ca imprumut expresii de ale povestasului :)) Cartea e scrisa pe doua planuri care la inceput par total distincte, insa in final se unesc... intr-unul autorul isi pune pe hartie amintirile si in special felul in care au ajuns sa il preocupe indienii de pe Amazon, mai ales datorita unui prieten din tinerete. In celalalt plan citim... povesti magice de-ale povestasului, un fel de mesager, plus colector de amintiri si legende ale unui trib amazonian.

Tot de Llosa am citit si Casa verde, insa mi s-a parut greu de citit, probabil pentru ca eu o citeam seara la culcare, pe cand ar fi trebuit s-o citesc dimineata dupa o cafea tare...:) planurile sunt atat de amestecate incat uneori e greu sa iti dai seama cine vorbeste, daca e vorba de prezent sau de trecut... Ma gandesc sa o reiau candva, citind Povestasul parca incep sa inteleg ceva mai mult si din Casa verde care in mare e povestea unui bordel, insa personajele au legatura si cu indienii amazonieni.

Tot la recomandarile de aici am citit Dinti albi care mi-a placut, insa cred ca e mai significanta pentru cei care traiesc experienta emigrarii. Dar merita citita oricum, dupa parerea mea.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput