Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

am citit si eu "The Kite Runner"...e frumoasa frumoasa! foarte bine scrisa si o poveste captivanta! nu am lasat-o din mana decat ca sa dorm pt cine intreba, in romaneste a fost tradusa cu numele "Vanatorul de zmeie" si a aprut la editura Niculescu.
Am comandat acum "A thousand splendid suns" pe Amazon ...abia astept sa o primesc!

si mi-a mai placut si "Palatul viselor", de Ismail Kadare

si un gen fooarte diferit: Peripetiile coafezului, de Eduardo Mendoza e usurica, dar cu umor pe gustul meu

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

Ah, tocmai intrasem sa intreb de "The Kite Runner"...am inceput-o deja si pare scrisa superb.
Ideea era ca daca e trista rau nu-s intr-o pasa prea buna, ma omoara hormonii ...si n-as vrea sa jelesc o saptamana dupa.

anca
19+ bb Adam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Multumesc Cornelia si Natasa pentru recomandari! Vineri chiar am avut in mana "in cautarea oii pierdute" dar am ezitat sa o cumpar...am zis sa va intreb si pe voi si pe urma.

Si mie mi-a placut "Palatul viselor" si acum as vrea sa citesc "Piramida" de Kadare.

Mai am putin si termin si eu gheisa mea adevarata care pana la urma a reusit sa ma atraga cu cateva intamplari inedite.

http://md.lilypie.com/pPCTp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Tocmai am terminat una din cele mai bune carti citite in ultimii ani: Scott Peck - Drumul catre tine insuti.

O comoara!


Felicia 15+ cu
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Ache,
The Kite Runner este o carte sfīsietor de trista. Cum spunea Lilanda īntr-o interventie anterioara, aproape ca doare fizic. Eu de 5 ori am pus-o deoparte, pentru nu mai suportam atīta durere si suferinta. Dar am reluat-o de fiecare data, pentru ca e īn acelasi timp captivanta si pastreaza mereu o mica licarire de speranta. Chiar daca n-o citesti acum, merita s-o citesti!
O carte consolatoare pentru zile īnnorate e Īmpreuna de Anna Gavalda. Sau Moartea pinguinului de Andrei Kurkov. Si īnca multe altele....
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Fetelor,
Mergei pe site-ul polirom la oferta de 1 euro http://www.polirom.ro/oferta-euro/
-sunt foarte multe carti bune( Ismail Kadare, Malouf, Umberto Eco,Rushdie, John Fowles, G.Grass, Michel Tournier si altii) Eu mi-am luat nu mai putin de 16 carti.
Spor la cumparaturi!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Cornelia 3 ore am stat si m-am chirat la oferta lor de 1 euro dar de acolo mi-am cumparat cartile doar pt ca erau ieftine, celelalte cred ca le-ai cumparat tu pe toate.
In schimb mi-am cumparat si eu Musashi si middlesex si am avut placuta surpriza ca la prima mi-au facut reducere de 20 Ron iar la a doua 10Ron, asa ca tot e ceva.

La cat timp se schimba oferta lor de 1 euro, ca vreau data viitoare sa apuc si eu ceva ca acum am luat carti, dupa cum am mai spus, datorita pretului...dar le voi citit si poate am dat lovitura.

http://md.lilypie.com/pPCTp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Va recomand "ochi de pisica" de Margaret Atwood. Superb!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Buna tuturor
Va privesc(citesc) din umbra si ma inspir de la voi de ceva vreme. Acum am considerat ca este momentul sa va recomand si eu cateva carti care pe mine m-au prins tare, desi cum gusturile nu se discuta ...si cartile pot sa placa sau nu.
Este vorba de Tony Parsons si cartile ei:Copil si barbat-povestea unui tata singur, Barbat si sotie-continuarea celei dintai;Spiritul familiei- o carte despre familie, frumoasa si de suflet, iar acum citesc Lectii de viata, abia am inceput-o dar tot captivanta este, in acelasi stil...
Sper sa va placa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Buna seara si eu va urmaresc cu mult interes>
As dori cateva referinte mai pe larg la cartea "Alteta regala" - de Thomas Mann , daca a citit-o cineva.


istorioare cu talc (pentru copii)

www.crestinortodox.ro/AscultaCasa_cu_mireasma_de_brad_lectura_Florian_Pitis-1261.html" target="_blank">povesti audio (pentru copii)

Mergi la inceput