Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Lilanda, am retinut, o sa mi-o comand si eu de la Polirom. Mersi frumos ca te-ai gindit la mine!

Edit: mi-am comandat-o deja, am gasit-o in oferta speciala la 1 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

Buna, vin si eu in clubul vostru!
Am inceput sa citesc The Shadow of the Wind de Carlos Ruiz Zafon si urmeaza Water for Elephants de Sara Gruen (la recomandarile voastre, merci) si A History of the Arab Peoples de Albert Hourani.
Ieri eram in extaz ca am aflat de Polirom, am facut repede cont si mi-au zis ca un e-mail a fost trimis la adresa mea si sa activez de acolo contul in 24 h...si n-am primit nimic , am incercat sa fac cont nou cu alta adresa si tot asa, nu primesc nici un mail ca sa pot activa contul...mor de ciuda. Cum sa fac? Nu e problema de locatie, ca Emiratele sunt listate la ei.
Pana una alta am mai comandat la librarie, ca erau sold out, The Pillars of the Earth de Ken Follett, A Thousand Splendid Suns de Khaled Hosseini si Love in time of Cholera de Gabriel Garcia Marquez (btw de ce nu au nimic de Marquez la Polirom?).
Am cerut sa-mi caute orice carte de Salman Rushdie, n-am vrut sa dau nici un titlu...m-au sunat apoi sa-mi zica ca nu au nimic si nici nu s-au oferit sa aduca, parca era vadit jenat vanzatorul. Banuiesc ca e un autor interzis aici.
Spor la citit! Sarbatori fericite!

anca
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

ache, marquez e tradus de editura rao.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Natasa, cu placere...sper sa-ti placa la fel de mult ca si mie :-))
ache, chiar e ciudat ca n-ai primit emailul pentru activare!! Incearca sa le scrii la adresa sales@polirom.ro!! Mie mi s-a intimplat ceva de genul asta cu primul cont pe care il aveam la ei, ca mi-am uitat parola () si desi exista la ei functionalitatea de a-ti trimite datele prin e-mail si aparea mesaj cum ca datele chiar mi-au fost trimise, eu nu am primit nimic! A trebuit sa-mi fac al doilea cont!! Pe Salman Rushdie il poti comanda pe amazon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

ache, mie toate mesajele de la Polirom imi intrra in bulk. L-ai verificat?

Mihaela si familia mea

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Lilanda..multumim de randurile referitoare la Versete...m-ai facut si mai curioasa..banuiesc ca pana la urma o sa mi-o cum[par si la pretul asta jenant de scump..pt.ca parca vad ca o s-o reduca de la 60 de lei la 50..mare scofala.
Ache..cred ca Rushdie nu e agreat in Emirate si ma indoiesc ca il vei gasi. Asa cum spunea Lilanda..il poti gasi pe amazon, sau poti comanda la Polirom. Mai asteapta putin cu contul ala, verifica si in bulk...trebuie sa mearga. Daca te apuci de Rushdie, incepe cu Midnight children apoi Ultimul suspin al Maurului, Rusinea...Versetele.

Daca vreti sa citi ce-a patit Rushdie dupa publicarea cartii, atasez 2 link-uri...ca sa vedeti unde duce sminteala unora in numele religiei.

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=16498&art=40469&cHash=747c7b1b17
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=12097&art=31788&cHash=51ee923798

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

Multumesc fetelor pt. ajutor!
Am trimis mail la adresa data de Lilanda, sper sa-mi si raspunda ca nu scapa de mine. Stiu ca versetele se gasesc si pe amazon, dar din toate reviw-urile citite inteleg ca nu-i tocmai o lectura usoara, prefer sa le citesc pe romaneste. Daca se rezolva cu Poliromul,o sa comand intai "Copiii de la miezul noptii" si daca trece necenzurata (ca nu se stie ) comand apoi versetele.
Ma dus sa descopar misterul cu Julian Carax.

anca
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ache ai citit deja A History of the Arab Peoples de Albert Hourani? Cum ti s-a parut? Am mai auzit de cartea asta, eu sper sa gasesc sa o comand pe undeva pe net, daca s-ar putea tradusa in romaneste.La polirom din pacate nu-l au pe Marquez si Khaled Hosseini si probabil si pe multi altii, dar ma rog e bine si asa:) Mi-am facut cont la editura RAO, am incercat sa comand vreo 2 carti acolo sa vad cum decurge operatiunea la ei, insa nu am dus pina la capat "misiunea" ca m-au plins copii taman cind trebuia sa platesc. Insa din pasii facuti parea ok. O sa mai incerc poate chiar in seara asta.Acum citesc Aprilie spulberat a lui Ismail Kadare, am un sentiment ciudat de deja vu cind vad cum personajele isi conduc viata si mai ales moartea dupa traditii de neclintit, chiar daca noi romanii nu avem legile kanun-ului, le avem noi pe altele. Sunt abia la inceput, speram ca voi calca pe un tarim foarte nou(albanez!) despre care nu prea aveam habar, insa parca am respira oarecum acelasi aer. Pina si stilul narativ imi suna destul de romanesc. Mai vin cu impresii cind o termin, ca vad ca inceputurile pe mine ma inseala:)Lilanada, Ceapa lui Grass imi placu tare mult, cu toate ca tot raman circotasa pina la capat si zic ca eu nu vad unde au fost acele dezvaluiri socante ale trecutului lui, ba din contra, iti atinge sufletul de mutter de-ti vine sa-l iei in brate cu drag sa-l cocolosesti la piept pe tinarul Grass. As crede chiar ca a fost doar o manevra de publicitate, caz jenant, pt ca asa un stil original nu ar avea nevoie, dar l-as crede in stare si de asta:). Insa pina si criticii, persoane sper obiective, spun ca s-a "sinucis moral" cu aceasta carte, chiar parca pe coperta scria ceva de gen. Eu nu am vazut unde, dar probabil stau prost cu chestiile prea morale.Lectura placuta!Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

Vikinga, inca nu am citit "A History of the Arab Peoples" de Albert Hourani, e pe lista de asteptare. Am cumparat-o fara sa stiu nimic despre ea, s-a lipit de mine la librarie. Am spicuit putin si pare un stil usor de citit, engl. la fel. Si m-a incantat cuprinsul. Am zis ca sigur aflu lucruri interesante si mai ordonez un pic ce stiu. Apoi am venit si am citit comentariile cititorilor de pe amazon - criticata si laudata. Mai mult m-au facut curioasa. O sa incerc sa scanez cuprinsul daca iese citibil, dau un link.

anca
17+ bb Adam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

A citit cineva Carte de colorat pentru orbi de Maria Ellis? As fi curioasa cum v-a placut.
La multi ani si multe carti!
E.

Mergi la inceput