biserica din Mosuni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Criss75
Deci nu se poate discuta civilizat si fara "intepaturi".Criss si Alex
[/quote]n-a fost nici o intepatura,am zis direct Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Haideti totusi sa nu ne intepam,dar nici sa nu vorbim daca nu stim despre ce e vorba.
Preotul nu se poate compara cu Dumnezeu,nimeni nu a spus asta,nimeni nu se poate compara si nu poate face ce face El.Dar acest preot are un anumit har,si tu iti vei rezolva problemele,prin post si rugaciune.El doar te va sfatui ce si cum.

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina
poze

Ramonel33+ Beatrice Alessia
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by BOCANILA

quote:
Initial creeata de speranta

A fost cineva la biserica din Mosuni la 10 km de Tg. Mures, am auzit ca orice problema ai avea daca mergi acolo se rezolva.



Orice problema pe care o ai o poate rezolva singurul Dumnezeu.
Roaga-te personal cu credinta.Numai tu cu Dumnezeu.
De ce am avea nevoie sa se roage altcineva pentru noi?
Eventual ne putem ruga unii pentru altii la Dumnezeu.
Numai bine.....

www.ringo.com/photos/albums.html" target="_blank">POZE



Buna Lili!
La noi, ortodocsii, rugaciunea preotilor este foarte pretuita, si noi toti, ne rugam in biserica unii pentru altii. Ne rugam si impreuna cu preotii, si acasa pentru ceilalti semeni. Dar harul Duhului Sfant, il are numai preotul, noi socotim ca rugaciunile lui - mai ales in cadrul Sfintei Liturghii- au mare indrazneala la Domnul, de aia consideram ca sunt foarte bune rugaciunile acestea. Uite, eu ma rog si pentru tine si ai tai in fiecare zi...


www.flickr.com/photos/pisicuta/" target="_blank">Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

quote:
Initial creeata de speranta

A fost cineva la biserica din Mosuni la 10 km de Tg. Mures, am auzit ca orice problema ai avea daca mergi acolo se rezolva.



Irina vezi ceva scris aici ca este adresata intrebarea ortodocsilor?Sau sa se pomeneasca de preot?
Si in nici un caz nu cred ca am fost off-topic.Ca doar nu am scris despre altceva decat despre Dumnezeu si problemele care le poate rezolva numai El prin rugaciunile adresate numai Lui.


De la Cincizecime Duhul Sfant este Cel ce sta­bileste legatura dintre Hristos si credinciosii Sai, care alcatuiesc Biserica, pentru ca acestia sa-si insuseasca in mod personal sau subiectiv roadele mantuirii obiective infaptuite de Hristos prin faptele Sale mantuitoare. Duhul Sfant aduce si imprima in fiinta credinciosilor harul si darurile lui Hristos.


http://www.crestinortodox.ro/Articol_detaliu_Omul_si_harul_Sfantului_Duh_184_245_7910.html
Harul Sfantului Duh este necesar omului pentru mantuire din mai multe puncte de vedere. Mai intai, harul este necesar chiar de la inceputul procesului de mantuire, fiindca nimeni nu poate intra in comuniune cu Dumnezeu fara ajutorul Lui. De aceea, Mantuitorul insusi a spus ca: "Nimeni nu poate veni la Mine de nu-l va trage Tatal, Cel ce M-a trimis pe Mine" (Ioan 6, 44).



Harul este mijlocul prin care Dumnezeu coboara la om pentru ca omul sa se inalte la Dumnezeu. Orice incercare a omului de a se inalta la Dumnezeu fara coborarea lui Dumnezeu la el este rezul­tatul unei mandrii, care sfarseste tragic, cu pra­busirea spirituala si morala a omului, asa cum s-a intamplat cu Adam. Apoi, harul este necesar pe tot parcursul intregului proces de mantuire subiectiva, fiindca nimeni nu se poate desavarsi numai prin faptele sale, fara ajutorul harului dumnezeiesc. Chiar Man­tuitorul ne-a spus: "Ramaneti intru Mine si Eu intru voi. Precum mladita nu poate aduce roade de la sine, daca nu ramane in vita, tot astfel nici voi, daca nu ramaneti in Mine" (Ioan 15,4). Numai prin seva spirituala a harului pe care il primeste neincetat din Hristos, credinciosul este in masura sa se ridice din robia patimi­lor sensibile din fiinta lui, care materializeaza sufletul, si sa devi­na fiinta libera, dupa chipul si asemanarea Creatorului, capabila sa spiritualizeze propria lui sensibilitate si sensibilitatea creatiei si sa poata vietui in comuniune cu Dumnezeu. Fara har omul nu poate intra in comuniune cu Dumnezeu. Harul este absolut nece­sar pentru mantuirea subiectiva a omului si comuniunea lui cu Dumnezeu in Hristos.


Am luat de pe un site ortodox...ca sa nu am probleme.

www.ringo.com/photos/albums.html" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

Ma ierta-ti ca am intervenit la Sufletul credintei cu un sfat...doar atat am facut.

A iubi pe cineva, a iubi ceva īnseamna a ma iubi pe Mine. Toti sunteti ai Mei si nu astept decāt sa recunoasteti asta prin iubire.

www.ringo.com/photos/albums.html" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

si totusi revenind la topic

A fost cineva la Mosuni?
Cine este acest preot? Cum vi s-a parut?
Cum "iti rezolva toate problemele"?


Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria spune:

Am tot respectul pentru harul preotiei, care il poseda orice preot in savarsirea sfintelor taine. Mai mult, exista preoti cu harisme speciale, pe care le primesc de la Dumnezeu pentru viata de sfintenie pe care o duc, si prin care Dumnezeu lucreaza pentru ajutorarea semenilor. Si foarte mult ne ajuta apropierea de asemenea oameni! Dar mare bagare de seama, "cercetati duhurile" zice Mantuitorul, caci au fost, sunt si vor fi si dintre aceia care atrag oameni de dragul faimei si a banilor . Cand auziti despre un preot ca ar fi mai deosebit observati viata care o duce si nu veti fi pacaliti. Va dau exemplul parintelui Iustin care, la aceasta varsta inaintata de 89 de ani si 16 ani de puscarie comunista are puterea sa aline suferintele a sute de oameni zilnic, care pe zi ce trece se inmultesc, iar cu banii primiti din donatii a realizat minuni (pe langa manastirea Petru Voda, schitul de maici aflat la cativa kilometri mai jos, care are un asezamant medico-sanitar, o casa de copii, si alte cateva schituri pe care le intretine, inclusiv cea de la Aiud). Si fiecare da cat are si cat doreste, si daca nu are iti da parintele!.....
si parintele Cristian Pomohaci, preot divortat pe care il auzi adesea la TV cantand " mandra mea, draga mea", care te obliga sa cumperi "darul" pe care il revinde in circuit, ....,
Concluzia o trageti dumneavoastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemarc28 spune:

am fost si eu la mosuni in luna mai si este maret ,nu am reusit sa vorbesc cu parintele cristian dar o sa revenim luna acesta sper, chiar si numai drumul pina acolo tot i-ti rezolva o problema mai mica de a ta , este ceva acolo care te atrage si si te linisteste totodata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
citat din mesajul lui BOCANILA

quote:
Initial creeata de speranta

A fost cineva la biserica din Mosuni la 10 km de Tg. Mures, am auzit ca orice problema ai avea daca mergi acolo se rezolva.



Orice problema pe care o ai o poate rezolva singurul Dumnezeu.
Roaga-te personal cu credinta.Numai tu cu Dumnezeu.
De ce am avea nevoie sa se roage altcineva pentru noi?
Eventual ne putem ruga unii pentru altii la Dumnezeu.
Numai bine.....

www.ringo.com/photos/albums.html" target="_blank">POZE



Autoarea postului a pus o intrebare care se referea la o Biserica.
Poti sa-mi explici ce legatura are postarea ta cu subiectul topicului?
Ai fost in Biserica din Mosuni si dupa aceea ai ajuns la concluzia ca trebuie "sa te rogi personal cu credinta";care?
Iata de ce Irina ti-a raspuns pe masura.
Realmente interventia unor useri pe subiecte care au legatura din titlu strict cu o anumita credinta, mi se pare ciudata (desigur este libera participarea la orice subiect) dar cred ca ar trebui sa se rezume strict la subiect.
Astfel de indrumari(adica in cazul de fata,lasa de ce sa te mai duci la biserica,ce nevoie avem de preoti ca sa se roage pt. noi?) apar total lipsite de respect fata de credinta autorului subiectului si care de fapt daca nu au fost cerute nu le vad rostul;sau poate il vedem si de aceea replicile sunt pe masura.
Acum eu nu stiu carei religii apartine Bocanila cum de altfel imi recunosc TOTALA ignoranta cu privire la regulilor altor confesiuni.
Tot ce stiu este ca adventistii nu lucreaza sambata pt. ca aveam probleme cu studentii in epoca ceausista; imi explicau de ce nu vin la ore sambata si respectandu-le credinta ii primeam in alte zile ca sa nu acumuleze absente.
Dar daca ma intrebi de ce ei nu lucreaza sambata nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

B.nica:
Tot ce stiu este ca adventistii nu lucreaza sambata pt. ca aveam probleme cu studentii in epoca ceausista; imi explicau de ce nu vin la ore sambata si respectandu-le credinta ii primeam in alte zile ca sa nu acumuleze absente.
Dar daca ma intrebi de ce ei nu lucreaza sambata nu stiu.

Pai daca iti explicau ar fi trebuit sa intelegi
Ei tin Sabatul,de aceia nu lucreaza sambata.Poate nu ar fi rau sa deschizi un subiect la care sa participe forumisti de alte religii,(musulmani,evrei,protestanti..budisti)cu intrebari si raspunsuri,iti mai largesti orizontul.Asa,ca si cultura generala.


Si acum on topic:
Speranta,la ce problema te referi? De sanatate? Psihica? Finaciara? Sociala?
Rezolvarea unei probleme incepe cu tine insati.

Mergi la inceput