chisturi dupa stimulare...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia, si eu am suferit de hiperstimulare de la Ova-Mit..am avut un folicul pe dreptul de 29mm..care acum s-a transformat in micropolichistic.....iar al doilea mai "micut" de 22 de cm..se pare ca s-a spart ..atat timp cat exista corp galben.Nu stiu insa daca corpul galben se poate forma si fara ovulatie, exista posibilitatea asta?

In privinta ta, nu stiu cum sa-ti zic....hai sa-ti zic mai bine ce as face in locul tau.
Tinand cont ca timpul "te preseaza", nu m-as apuca de anticonceptionale, in vederea "disparitiei chisturilor", mai repede as face operatia laparoscopica de decorticare a ovarelor cat mai repede.Mi se pare mult mai buna sansa, de a incerca sa ramai insarcinata ,poti face inclusiv o inseminare....pana la implinirea celor 3 luni, timp in care se refac chisturile.

Mie cel putin asa mi-a explicat dr, ca sansele cresc cu cel putin peste 17% asa, decat de a mai merge pe stimulare.....inte timp eu astept sa ma clarific cu rezultatul ecografiei din ziua 21-a.....si oricum m-am decis sa fac operatia luna care vine+ si inseminarea in toamna!

Asa ca Tia, decizia iti apartine!

Pupici

ANIs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eu am asteptat sa vina ciclul si urma sa incep o noua luna cu stimulare si atunci am vazut la eco ca nu se poate din cauza chistului care avea cred 37mm.Am asteptat o luna fara stimulare si dupa a doua menstruatie am mai facut un eco si chistul se resorbise.Dar am mai avut unul acum 2 ani si am facut tratament cu contraceptive 6 luni pentru ca nu se retragea deloc.Dar pana la urma am scapat si am reanceput stimularile.Acum ma gandesc sa fac un tratament la Sovata.Eu stiu multe cazuri care au avut reusite si dupa tratament dar si dupa un simplu concediu la Sovata.
Multa sanatate si un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Asi,

in a cata zi de la venirea celei de-a 2-a menstruatii ai facut eco? As vrea sa ma programez ... ca nu mai e mult si vine!

Te pup si o seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Tia,si eu am facut stimulare.Am luat cate o pastila pe zi si a crescut un singur folicul de 18 mm. a zis ca e bine.
Nu inteleg de ce ti-a zis sa incepi cu 2 pastile/zi.Eu cred ca a fost doza prea mare.
Acum mai stai un pic si dupa ce trec rusii,cam prin ziua a 7-8 fa inca o eco sa vezi care mai e situatia.Sunt sanse sa se resoarba chisturile,din moment ce au aparut in urma tratamentului.Oricum nu mai lua nici o pastila.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Tia scumpi, vrei bataita? Ia stai cuminte ca nu e nimic grav. Acum 2 ani am avut un ditamai chist de 46 mm, si stii in cat timp am scapat? Cam 2 saptamani, dupa un tratament cu bai de plante.
Fetele, de mult doresc sa postez un tratament cu bai care face minuni( mama a scapat de un fibrom cat o portocala). Acest tratament este dar de un calugar care a murit, il chema Mihai Neamtu, si a scos o carte cu tratamente. Imi voi face timp sa postey aceste tratamente care ne intereseaya pe noi.
Eu una am decis ca nu mai beau nimic, fac doar bai si irigatii.
Tia, sa nu care cumva sa iei anticonceptionale ca nu stiu ce fac.
Te rog sa ma asculti, pt ca daca acest calugar nu era, eu eram moarta.
Nu vreau acum sa intru in detalii, dar cand aveam 9 ani am avut niste probleme foarte mari. Ajunsesem sa nu mai pot tine creionul in mana, sa ma doara picioarele. Eu deja studiam pianul, iti dai seama ce a insemnat asta pt mine?
Ei bine, nici un dr nu stia ce am. In disperare parintii m-au dus la acest calugar, care numai uitandu-se la mine mi-a pus disgnosticul de reumatism infectios datorat bolilor din copilarie, diagnostic confirmat mai tarziu si de medici. Tia, dupa 2 saptamani mi-am revenit, an putut studia din nou la pian. De atunci, nu am mai avut probleme. Mai mult, mergand la el, am cunoscut femei cu probleme in fertilitate, si am intrebat-o pe mana mea cum s-au rezolvat acele probleme, si mi-a spus ca toate cazurile au fost rezilvate.

Tia, e foarte mult de vorbit, iti voi da mai-ul meu si iti voi trimie numarul meu de telefon. Te rog sa nu iei vreo decizie.
Acum am vorbit cu sotul meu care e medic si care mi-a spus ca acest chisturi nu sunt o problema, ele dispar de la sine de cele mai multe ori.
Tiuta draga, abia astept sa vorbim, si te rog, smile, ok?
pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Tia, scuze, dar conform graficului tau ai ovulat. Eu nu mai inteleg nimic
CRinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Draga TIA ,
eu inaintea inceperii unei stimulari faceam un eco cu sonda transvaginala ca sa vada dr. in ce stare sunt ovarele dupa stimulare si pregnyl(la mine se rupea foliculul doar la 10000 de pregnyl).Deci prin ziua 4 sau 5.Dar nu iti face probleme caci chisturile daca sunt transsonice se resorb singure daca nu cred ca trebuie operate(laparoscopic).Daca lasi ovarele sa se odihneasca o luna sau 2 ai mai multe sanse sa poti sa faci o stimulare care sa aiba succesul dorit.Mai bine ia o pauza ca si asa e foarte cald si cred ca o sa ai mai mult succes dupa.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Fetelor,

sunteti niste scumpe... aseara am ajuns acasa si m-am bagat in pat, nu-mi mai trebuia nimic, cred ca am adormit pe la 9, eu care inainte 11 nu ma ating de pat! de dimineata am citit mesajele de la voi.... nici nu va inchiputi ce mult m-au ajutat sfaturile si incurajarile voastre ... acum m-am mai linistit, simt ca am iar putere sa continui.... cred ca puterea de a rezista este ce ne trebuie in primul rand in aceasta "lupta" de a avea un .....

Jasmine, da si mie mi s-a parut din prima luna ca au fost multe 2/ zi... o sa merg la eco dupa ce trec rushii...

Asi, si mie mi-a spus dr. ca trebuie sa fac eco inainte de inceperea stimularii... dar mi-a spus dupa stimulare... asa ar fi fost bine.... no comment!

Crinuta, nu am de gand sa iau anticonceptionale, cel putin nu deocamdata... am decis sa stau cuminte o vreme, sa merg la eco periodic, cum am si primit recomandare de la dr. Iosup (pe care il admir si il stimez, este un om extraordinar, datorita lui am aflat despre chisturi, dr. mea mi-a zis ca nu am nevoie de eco decat in ziua 11 si atat!) ... si sa schimb dr..... Crinuta, ce adresa de e-mail ai? Si mie imi place sa sofez....

va multumesc fetelor.....
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_ spune:

In aceasta luna voi intra si eu in hora stimularii cu clostilbegyt si sincer ma ingrozeste ideea ca sunt mari sanse sa apara chisturi pe ovare.
De parca nu as fi avut destule probleme cu desfundarea trompelor, am mers cu graficele de temp pe 3 luni la medic si mi-a spus " nimic peste 37, nici urma de ovulatie"

Mie dr. mi-a recomandat cate 1pastila/zi timp de 5 zile din a 5-a zi a ciclului, am citit prospectul si acolo spune acelasi lucru in prima faza. Doar daca nu e suficient se vor prescrie 2 pastile /zi, sper sa nu ajung acolo.
Acum astept sa vina rusii si mirifica zi 5 ca sa incep tratamentul ....oooofffffff.
Pupici dragele mele. Simona_

PS. Azi dimineata am observat ceva ce nu am mai vazut niciodata la mine pana acum - acel albus de ou, semn al ovulatiei - dat temt. a fost de 36.2 . Ce sa foe oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_ spune:

In aceasta luna voi intra si eu in hora stimularii cu clostilbegyt si sincer ma ingrozeste ideea ca sunt mari sanse sa apara chisturi pe ovare.
De parca nu as fi avut destule probleme cu desfundarea trompelor, am mers cu graficele de temp pe 3 luni la medic si mi-a spus " nimic peste 37, nici urma de ovulatie"

Mie dr. mi-a recomandat cate 1pastila/zi timp de 5 zile din a 5-a zi a ciclului, am citit prospectul si acolo spune acelasi lucru in prima faza. Doar daca nu e suficient se vor prescrie 2 pastile /zi, sper sa nu ajung acolo.
Acum astept sa vina rusii si mirifica zi 5 ca sa incep tratamentul ....oooofffffff.
Pupici dragele mele. Simona_

PS. Azi dimineata am observat ceva ce nu am mai vazut niciodata la mine pana acum - acel albus de ou, semn al ovulatiei - dat temt. a fost de 36.2 . Ce sa foe oare?

Mergi la inceput