Mamici de septembrie - octombrie 2007 (78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

ufff, acum am vrut sa ma dau jos din pat sa duc si la bucatarie o farfurie ca prea stau ca closca in vf. patului si am facut un spagat de mi s-au blocat muskii. Ce naiba ma cred asa balerina, de abia imi mai tarai poponeata si io fac acrobatii. Asa de vinovata ma simt, sper sa nu fi fortat prea tare muschii (intre picioare) si sa nu mi se rupa apa. Stau asa cu o frica acum....

urmychance39baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

FELICITARI tutror mamicilor si BAFTA multa burticilor!
Noi suntem bine, insa timpul nu ne ajunge, nu mai apucam sa facem mai nimic in afara de schimbat bb, hranit bb, bait si plimbat. Dar este minunat!
Povestea nasterii inca nu am scris-o, insa am atasat pozele printesei, sa o cunoastesti si voi, sa vedeti mogaldeata care s-a grabit.
Cine poate sa modifice si la noi in lista ca e nascuta la 36s si 2 zile, Apgar 10/10, si capul 32cm.

Va pup si va imbratisez pe toate!
Printesa nascuta pe 24.08.07

YANNISA MILENA
Foto Burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Bine te-ai intors Prisi!

Tomitza ma bucur ca nu ai probleme , bebelina se simte bine la mami

Urmy in general ar trebui sa ia cam 200gr pe sapt+200gr tu, dar poate mai sant si excepti.

Afibebe nu-ti face mustrari de constiinta si laptele artificial e ffbun, doar ca se digera mai greu...eu ca am avut cat de cat lapte si nu vroia mai mult patimeam si il chinuiam si pe el, ca de nu il vroia nici de la tzatzi , nici din biberon.
N-a fost nici un copil bolnavicios pana sa se duca la gradi , doar 2 raceli obisnuite, dupa de vreo 3 ori, dar in anul succesiv i-am facut tratament homeopat si nu s-a mai imbolnavt deloc.

Roxana cand citesc ce scrii ma vad pe mine cu primul, nici in brate, nici leganat, nici in balansoar, nici ...nici si plangea de se invinetea... a patimit mult de colici...crizele le avea mult seara , dar si ziua...doar afara se linistea in timp ce il plimbam, dar daca ne permitea timpul...deja vecinele ma cunosteau ca fie cald , fie frig, ploaie sau vant trebuia sa-l scot putin ca altfel nu reuseam sa-l adorm.Ce sa mai zic in ce hal eram eu.
Cred ca micutului ii transmiti si tu din starile tale...de ce nu o trimiti pe fata sa mai stea si la mama ta??...macar pana vine sotul...sa o mai scti din mediul ei si sa reusesti sa te relaxezi si tu un pic.




Ali33si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

quote:
Originally posted by carpatina

Mai urmy.. cum sa ia 1 kg in asa scurt timp? Ca doar nu i-o da jaratec



36+ cu Ioana





mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Maruntzica e o scumpa bebelusa...esti motivata ptr absenta ta, dar ne-ar placea sa auzim cum ai nascut si ce program are bebelina...o experienta in plus nu strica.
Complimente si ptr camera printesei.

Ali33si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Marunzika, tare scumpica micutza ta! Si ce tatic mandru!!
Da' voi ati mers la maternitate si cu ursii??Aaaa, sigur i-a primiy printesa cadou!

Gabitza, pupam Sara scumpa! Mai, cine a mers pe deal, a cui e opera?? Dragutz!



mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Cu placere as scrie insa nu ma lasa mogaldeata mea nici la wc; spre ex acum plangeeeeeeeeee! Sper c-am pacalit-o pt inca 5 min.
Deci, am sa incerc sa fac o descriere rapida a nasterii.
Pe 24.08.07 la 3.55am m-am ridicat in poponeata ca aveam arsuri puternice si cand am vrut sa ma las in pernutele care ma sprijineau am simtit ceva cald si umed si-am crezut ca scap pipi, m-am ridicat rapid in pcioare si-am mers la baie, am facut pipi si cand m-am ridicat am observat ca in continuare curgea/picura. M-am dus in camera si i-am spus sotului ca mi s-a rupt apa, iar el: "CHIAR?!" Repede m-am spalat putintel,in timp ce sotul era deja gata imbracat si-mi zicea mie sa nu ma grabesc, sa fac totul incetisor, el era deja cu trmurici la popou. Pe drum am prins toate stopurile pe rosu, oricum timp era bereghet.
La spital ajunsi mi-au facut intai CTG, aveam contractii si dupa eco mi-aau spus iar ca fac bb mic. Eram doar 1cm dilatata. Si, dupa toata plimbarea si miile de scari urcate si coborate, cu apa picurand si gafaind cand de durere de spate cand de picioare, tot nu m-am dilatat. Asa ca s-a hotarat dr sa ma lase pana la 13.30 si apoi sa-mi induca nasterea, caci nasteam prematur si nu vroiau sa astepte prea mult. Asa ca la 14.20 au inceput cu OXITOCIN perfuzie si de la 0,6 au crescut la 1/2h la 1,2, iar dupa inca o 1/2h au ajuns la 3. Am vazut stelute de durere, dar tot m-am mai dus la wc de 2x si pe drum am trait contractii in picoare care nu mi-au placut deloc. Si, cand am spus ca nu mai pot si sa cheme sotul, care a stat non-stop cu mine, moasa, aceasta a constatat ca deja aveam dilatatie 9 si imi oferea din nou epidurala pe care am refuzat-o ( imi era frica tare de ea, fraiera am fost!). Apoi am inceput sa imping, am vomitat, am plans si tot travaliul am tremurat necontrolat. Si tot timpul mi-am cerut scuze, ba ca respiram prea scadat, ba ca vroiam apa si tot asa. In fine, nu am tipat deloc, caci era una in sala de nasteri alaturata care a sculat tot spitalul, iar eu am zis ca plec acasa cand am auzit-o, dar moasa a zis ca nu e o idee buna. La urma a venit dr si dr sef, de de copii caci era prematura. Am nascuta natural, m-au taiat ca trebuia sa iasa mogaldeata mai repede ca am cam strans-o prin canal. A tipat din toti plamanii si toti au fost super multmiti de ea. M-au cusut, dar n-am simtit nimic, au facut anestezie locala. Sotul ne-a despartit, taind cu lacrimi in ochi cordonul. A fost minunat ca a stat cu mine, nici nu-mi pot imagina cum ar fi fost fara el. Mi-a fost de un adevarat ajutor si el a fost super fericit sa fie langa mine. Am si o poza la Yannisa la 4o min dupa nastere. La nici 1h dupa nastere ma duceam pe picoarele mele la toaleta. A fost dreros, foarte dureros, pot spune ca am fost la granita, chiar aveam impresia ca ma sfarsesc daca nu se termina. Insa vazand minunea nu m-am mai gandit la ce-a fost ci doar la ce o sa vina. Si Yannisa Milena este minunea noastra care ne-a transformat viata intr-o minune!
Va pup ca plange si vrea tzitzi!
Yannisa Milena 24.08.07

YANNISA MILENA
Foto Burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

fetelor, naste DANIELARADU.
O cam doare si m-am gandit poate o incurajati putin.

I s-a rupt apa, e in spital de la 8 dimineata si zice ca o doare tare. Oare cat mai dureaza? Haideti cu galeria sa scape si ea de durerile astea.

Nasterea i-a fost provocata.

Curaj Dana....Mai e putin...



urmychance39baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

danielaradu . Stiu ca doare, insa nu mai e mult si ai minunea in brate! Tin pumnii!

Yannisa Milena 24.08.07

YANNISA MILENA
Foto Burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Marunziko,avetzi o printesa super dulce sa va traiasca si sa-mi scrieti si mie reteta for the next one.

teo

Mergi la inceput