Mamici de septembrie - octombrie 2007 (78)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Rita, fa-ti webshot, intra pe www.webshots.com si fa-ti un cont, sa vedem si noi pozele de la prezentare...

Asa creste puiul meu
Rodica 39+
AMR 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Am reusit sa vad si eu toate pozele cu bebelusi. Sunt frumosi foc toti si scumpi tare. De-abia astept sa ma vad si eu cu mititica mea in brate...

Sabina, la multi ani pentru ieri! Sa va traiasca fetita si sa fie fericita. Cum e relatia ei cu Gheo?

Am vrut sa-ti scriu ieri dar n-am mai intrat pt. ca am racit. Asta-mi lipsea acum, pe ultima sua de metri. Si ma doare gatul si capul si mi-e rau. Sper macar febra sa ma ocoleasca si sa-mi treaca pana nasc. Sincer nu ma vad mucoasa si cu masca de oxigen pe fata, nascand .
Rox, eu iti invidiez energia. In mod cert eu n-as putea fi atat de activa, sunt genul mai contemplativ...mai moale . Sa stii ca si eu am constatat ca Tudor e mai linistit atat timp cat este in grija unei singure persoane, si in special cand e in grija mea. Cand sunt multi in jurul lui vrea in centrul atentiei si se rasfata...Cel mai rau lucru in cazul vostru e ca mama ta nu intelege sa nu te mai contranzica in fata copilului. Conflictele de autoritate sunt foarte periculoase fiindca ei simt foarte bine si speculeaza orice informatie de acest gen.
Pe de alta parte nu te prea poti lipsi de ajutorul ei...e o situatie grea. Eu chiar vreau sa incerc sa fiu singura cu amandoi si sa ne facem noi trei un modus vivendi inca dintre primele zile, dar nu stiu cat imi va permite operatia si oboseala. Psihic insa sunt sigura ca as fi mult mai linistita asa.
M-ai distrat la nebunie cu "depresia moderata". Asta ne lipsea in Municipal, sondajul de opinie, hi, hi, hi.
Terrapin, m-a intristat mult mesajul tau...Mai greu decat sa fii absolut singura cu bb mic cred este sa fii intre oameni rau-voitori sau indiferenti. Macar mie nu avea cine sa-mi transmita stari negative sau nervozitate , eu le faceam asa cum ma ducea capul si tot eu le trageam la o adica. Poate totusi venirea pe lumea a bebelusului va imbuna situatia... e tare greu cred sa te ignori cu socrii intr-un apartament. tu sa fii oricum puternica si calma, sa-ti impui asta de dragul bebelusului.
Urmy, anestezia generala e atunci cand te adoarme total si rahia cand esti amortita doar de la mijloc in jos, nu-ti simti picioarele si burtica. Eu personal prefer rahi-anestezia din urmatoarele motive:
- psihologice--pt. ca pot vedea bebelusul din prima clipa si am senzatia ca particip la nastere in mod activ, nu dorm si ma trezesc cu el langa mine
--generala mi se pare ca e ca o moarte...as avea senzatia ca nu mai scol
- fizice--generala trece la copil (o doza mica pt. ca el e prioritar in cazul cezarienei si e scos foarte repede tocmai de-aia)
--esti intubata si iti vine sa tusesti dupa aceea, ai o senzatie nasoala pe gat din ce am vazut la fetele din reaminare si te doare burtica de cate ori tusesti
--trebuie sa ai stomacul gol ca sa nu existe riscul de a aspita in plamani continutul stomacal.

Pe de alta parte stiu ca anestezia generala e preferata in cazul malformatiilor la coloana sau cand mamica e foarte emotiva si exista riscul sa nu faca fata emotiilor unei nasteri active.
Mai discuta cu Radoi sau chiar cu anestezistul, ei o sa-ti spuna mai multe si iti vor da argumente mult mai pertinenete ca mine. In orice caz teste nu se fac inainte...doar iti pune anestezistul niste intrebari, la ce esti alergica, etc.

Mai voiam sa raspund dar nu mai tin minte ce si nici cui...


mama de BAIAT (9 ian. 2005)
36+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gema, nastere usoara!!


Bee, sotul nu-l aude pe gheorghe, pt ca abia il aud eu
el doar se foieste si musca din cearceaf, semn ca ii e foame

stiti ca el si-a ridicat capul din a doua zi? stand pe burta!! si se deplaseaza prin patut de n-are treaba (cativa centimetri, bineinteles)

Tomasa, mi-au pus somnda DUPA anestezie:)
daca ii ceri asta medicului, si mai ales anestezistului, asa vor face.

mie sondajul mi l-au dat la completare inainte sa nasc, hihihi.

Rita, nu fa cont la webshots.
Fa-ti la Flickr.Iti faci cu id-ul de Yahoo acolo, e super bun!! incarca mai repede.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

La multi ani Sofia !!
Gabriela, ce frumos ai povestit despre nastere, mi-au dat lacrimile
Gema

fetelor, de ce va grabiti sa nasteti, ia stati la rand, nu mai intrati prin fata

raportez si eu: ieri toata ziua si azi-noapte am tot avut contractii
neregulate insa, cam la 10 min, 15 min, 30 min..., dar m-am chircit toata noaptea
si cred ca am pierdut si bucatele de dop - o mazga galbuie, fara firicele de sange si fara pierderi de lichid (poate 2-3 picaturi)
acu' nu mai am contractii decat foarte rare
cine stie cat mai dureaza...asteptam....

Tomitza 40+ Natalia Ioana
mi-a facut sotu' blog
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Nati
Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Tomitza....pai....

:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Roxana, si eu hranesc bebe mixt (lapte san/formula - 60 ml/masa - 400 ml/zi) dar bebelina nu e asa agitata si face kk de 2 ori pe zi (si procesul nu dureaza mult). Eu ii prepar formula cu apa de orez (nu mucilagiu de orez) asa cum mi-au zis de la spital. Tu prepari formula cu apa?
referitor la asezatul in pat dupa ce adoarme bebe, am inteles de la alte fete, ca ajuta daca patul este un pic incalzit,pentru ca bebele sa nu simta dif de temp intre brate si pat.


Lia, 2 saptamani - Runa Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Felicitari noilor mamici si noilor bebici



Lia, 2 saptamani - Runa Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Sabina, merci mult pt. pont, sigur voi insista pt. sonda dupa ce ma anesteziaza . Le zic ca stiu sigur ca se practica . Imi dai si mie pls un PM cu nr. dr. Dan? Asta daca ai fost multumita de ea, fireste.

Si majorete pt. fete:


pt. toate fetele care se pregatesc

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
36+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Gabita, cat de frumos ai povestit!

tomita,

Lia, din curiozitate, ce este apa de orez??



mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Andrruzza apa de orez se prepara dintr-un litru de apa de izvor in care se fierbe o manutza de orez (o cantitate f. mica)pana cand infloreste si apoi se pastreaza la frigi.

Lia, 3 saptamani - Runa Miruna

Mucilagiu este similar dar se fierbe o cantitate mai mare de orez in apa respectiva.

Mergi la inceput