hidrocefalie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:


marimalutan,

Am cunoscut o mamica, in spital, care avea o fetita cu varsta de 7 luni si deja in ultimele 4 luni a suferit 10 interventii chirurgicale legate de sunt. Copilul are meningita si a fost nevoie sa treaca prin asta.

Dar copilul e bine. E o fetita extraordinar de rezistenta. Asa ca ai incredere. Fa tot ce trebuie din punct de vedere medical. Spitalizarea nu e placuta, dar e necesara. La fel si interventiile chirurgicale in acest caz.

Pe viitor, daca te intereseaza, ai putea cauta modalitati de a scapa de meningita. Eu cred ca solutii exista (daca te intereseaza, cauta informatii despre medicina alternativa , cea cuantica da rezultate remarcabile - aparate SCIO/QXCI).

Sanatate, putere si incredere!


- Andrea -




Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimalutan spune:

Eu2007, va tinem pumnii sa scapati bine de operatie. Multa sanatate si putere sa treceti peste toate aceste incercari.
Sa auzim vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:

Pace in suflete, ganduri bune, putere de lupta SANATATE si CRACIUN FERICIT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Buna , eu am un baietel de 5 ani care s-a nascut cu mielomeningocel mic pe care l-am operat la 1 luna si 3 saptamani . Desi riscul declansarii hidrocefaliei a fost mare nu s-a declansat hidrocefalia . Acum . cand am fost cu el la spitalul M. Curie o doctora de acolo mi-a spus ca are hidrocefalie dar nu a fost cazul sa fie operat . Nu i-a facut analize ci a spus toate acestea doar uitandu-se la el . Nici macar nu i-a masurat perimetrul cranian . Am si eu o intrebare : stiti cumva care sunt limitele normale ale perimetrului cranian pentru un copil de 5 ani ? Trebuie sa mai spun ca este foarte bine dezvoltat : are 26 kg. si 1,15 m . Nu am avut nici o problema cu el : merge, vorbeste, alearga, are o memorie extraordinara .... Va multumesc anticipat

crismar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:

Crismac,
Dupa ce se inchide fontanela unui copil, chiar daca are hidrocefalie nu se mai mareste capul! Hidrocefalia face presiune pe creier care reactioneaza in diverse moduri (crize convulsive.....). Se cheama hidrocefalie interna. Deci nu mai masura copilul degeaba! Ca sa fi sigura, fa un RMN. Vei afla tot ce trebuie. Abia pe urma cere sfatul medicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Citat:
citat din mesajul lui crismac

Buna , eu am un baietel de 5 ani care s-a nascut cu mielomeningocel mic pe care l-am operat la 1 luna si 3 saptamani . Desi riscul declansarii hidrocefaliei a fost mare nu s-a declansat hidrocefalia . Acum . cand am fost cu el la spitalul M. Curie o doctora de acolo mi-a spus ca are hidrocefalie dar nu a fost cazul sa fie operat . Nu i-a facut analize ci a spus toate acestea doar uitandu-se la el . Nici macar nu i-a masurat perimetrul cranian . Am si eu o intrebare : stiti cumva care sunt limitele normale ale perimetrului cranian pentru un copil de 5 ani ? Trebuie sa mai spun ca este foarte bine dezvoltat : are 26 kg. si 1,15 m . Nu am avut nici o problema cu el : merge, vorbeste, alearga, are o memorie extraordinara .... Va multumesc anticipat

crismar




[b]La Curie du-te la medicul neurochirurg Sergiu, seful sectiei de neurochirurgie. [/]In cadrul spitalului exista tomograf, si poate te trimite el la ei acolo. El stie daca e nevoie de RMN sau CT in cazul copilului tau. Ai incredere e medic bun.

Si, intr-adevar, la 5 ani nu se mai masoara PC, ca nu are rost. Dar copilul poate suferi enorm si chiar poate avea probleme serioase.


Andrea

Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cmen spune:

Puteti gasi la urmatoarele link-uri, o brosura despre aceasta afectiune medicala, hidrocefalia, cu informatii despre posibile cauze, diagnostic, tratament, complicatii, dar si sfaturi folositoare pentru persoanele afectate sau parinti:
http://www.hidrocefalie-med-info.org/info_medical.asp
http://www.hidrocefalie-med-info.org/Hidrocefalia_-_O_carte_pentru_familii.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Buna seara! am cunoscut azi un bb de 7 zile care s-a nascut fara creierul mare si cu hidrocefalie...nu prea am timp sa citesc pe toate link-urile de aici despre boala aceasta...ASA CA VA ROG SA-MI RASPUNDETI VOI!!!
ideea e ca medicii nu ii dau NICI O SANSA ceea ce ma revolta...pentru ca nimeni nu e D-zeu sa decida cat va trai copilul acesta...m-ar interesa ce sanse de supravietuire are copilul...mentionez ca nu urmeaza NICI UN TRATAMENT tocmai in ideea ca oricum va murii
ASTEPT RASPUNS URGENT SI VA MULTUMESC!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Baietelul are sanse, daca vrea Dumnezeu si daca parintii stiu unde sa se duca.
Se poate trai si fara creier (un neurochirurg foarte bun si-a facut investigatii, la un moment dat, si a descoperit ca nu avea creier... e ironic).

Unora li se indeparteaza aproape tot creierul, la un moment dat in viata, si traiesc normal. Poate e si cazul acestui bebelus.
Avem mai multe tipuri de creiere - cel mare e doar unul din ele. Cele care exista pot prelua functiile a ceea ce lipseste.

Mamica bebelusului a incercat si la Dr. Stoica, neurochirurg la Budimex (Spitatul Clinic de Urgenta pentru Copii M.S. Curie, Str. Brancoveanu, nr. 20), din Bucuresti?

Flavia Maria, nu sunt medic, dar sunt mama unui baietel care nu are o parte din creierul mare, mai precis, lobul frontal.
In locul partii lipsa exista lichid (lichid cerebral, care sta intr-un chist, un fel de balon cu lichid, sa zicem).
Presupun ca si la acest bebe e la fel: in locul creierului mare exista lichid (caci nu poate fi spatiu umplut cu aer in interiorul craniului).

Un medic bun, cu experienta, poate fi de mare ajutor, de aceea eu personal in recomand pe cel care a avut si are grija de fiul meu (Dr. Stoica, cu experienta internationala, pe mii de cazuri de copii). Mai sunt si alti medici (gasesti aici pe forum informatii despre unii dintre ei).

Hidrocefalia are mai multe forme (interna, externa) si forma ei sau complicatiile depind si de alte probleme sau lipsuri pe care le mai are copilul in creier.

Tratamentul (cand e cazul) e sub forma implantarii unui sunt (dispozitiv de drenaj al lichidului in surplus); suntul este oferit gratuit de catre o asociatie (ARSBH / www.arsbh.ro/" target="_blank">http://www.arsbh.ro/).

Sunt cazuri si cazuri. Un neurochirurg bun e prima persoana la care trebuie sa se mearga cu copilul intr-o astfel de situatie.

Andrea



Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Andrea, multumesc pentru raspuns si pentru sustinere...maine aflu diagnosticul exact al bebelusului, azi i-au facut RMN-ul ...eu tot sper ca pana acum a avut un diagnostic gresit si in urma rmn-ului sa fie mai bine...din pacate mama bblusului este singura, copilul este nerecunoscut de tata, ea are sustinerea familiei ei dar acestia nu au posibilitati materiale...acum astept deocamdata sa vad ce rezultate are la rmn si apoi ma gandesc eventual sa deschid un subuiect la umanitare pentru ei si sa ii indrum catre dr neurochirurg recomandat de tine...
multumesc inca o data voi scrie maine diagnosticul exact!
multa sanatate!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput