hidrocefalie

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Am aflat ceva nou ieri la intalnire de la Dr. Sergiu Stoica - prezent acolo, alaturi de noul sau coleg de la M.S. Curie - legat de valvele magnetice pentru hidrocefalie.

Andrei (din videoclipurile anterioare) vroia sa stie daca valva din capsorul lui este influentata si de campurile electromagnetice de la portile din aeroporturi si de la dispozitivele de scanare aflate la intrarea/iesirea in magazine.
Si intr-adevar, fiindca sunt mai multe surse de campuri electromagnetice valvele este posibil sa se deregleze dar acest lucru se verifica foarte usor printr-o radiografie transversala, daca am retinut bine. Fiindca astfel se pot citi inregistrarile de pe valva si daca si cu cat s-a modificat presiunea.
Insa RMN-urile sunt cele care au campul cel mai puternic si in urma lor poti fi sigur ca trebuie reglata valva.

PS: Pe langa Dr. Sergiu Stoica si colegul sau (caruia niciodata nu reusesc sa-i retin numele - mai ales cand trebuie sa fiu cu ochii pe copil -, dar va promit ca vi-l voi spune curand)a fost prezenta si
dna Mihaela Gugu, cu terapia craniosacrala.
Eu nu am reusit sa o prind pe dansa acolo, fiindca am ajuns mai tarziu putin. Dar am inteles ca stie de cazuri cu spina bifida care chiar s-au vindecat (lucru se pare de neconceput pentru unii oameni...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Gata, acum stiu:
Colegul dl Dr. Sergiu Stoica este dlDr. Tirnoveanu - (sau Tarnoveanu, nu stiu exact cum se scrie corect numele sau de familie)
L-am vazut doar de doua ori, o data cand am fost la o consultatie la Dr. S.S., si alta data la intalnirea de vineri. Principalul motiv pentru care nu i-am retinut numele a fost ca pentru mine Dr. Stoica a fost si ramane medicul nostru de suflet si cel in care avem cea mai mare incredere. Iar daca dansul il recomanda cu drag si incredere pe Dr. Tirnoveanu, si noi avem incredere la randul nostru.

Mi-a placut, e un om calm, sigur pe el si sociabil. Ii plac copiii si e atent cu ei. Dr. Tirnoveanu e si un om care poate citi interlocutorul si e dispus sa discute fara sa se arunce la afirmatii - eu zic ca gandeste inainte sa raspunda (ca si colegul sau).
Atat pot sa spun dupa ce am urmarit cum s-a comportat in cateva situatii si am fost de fata cand discuta cu un alt parinte care avea un copil cu multe probleme.

L-ati cunoscut? Ce parere aveti?

Traieste si lasa-i si pe altii sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

La multi ani de Ziua Mamei!

Fie ca mugurasii vostri sa infloreasca sanatos si sa va bucure inima mereu!


Traieste si lasa-i si pe altii sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Cateva vesti:

Dr. Sergiu Stoica poate fi gasit sigur marti dimineata la Spitalul M.S. Curie/Budimex. In celelalte zile nu stiu inca.
Dansul dupa-amiaza lucreaza la Euroclinic unde are operatii de succes, ca intotdeauna.

Am fost ieri la dansul cu RMN-ul. Ei bine, creierul se dezvolta frumos, mai ales pe o parte, copilul creste bine. Pe RMN se si vede ce frumos arata creierasul care respira, lichidul in exces fiind tot mai redus.
Dar, din spusele dansului, daca ar fi fost copilului sau, l-ar fi ajutat cu o foarte mica interventie (verificare curgere dren, aranjare dren) ca sa ajute si emisfera cealalta sa se dezvolte frumos - pe RMN se pare ca e cam inghesuita . Asa e situatia la noi, pe emisfere Am fost de acord, asa ca in curand mai facem o vizita de 24 de ore sau mai putin la spital .

A, si era sa uit, chistul interemisferic s-a redus. Inca nu mi-a facut nimeni o comparatie intre corpul calos care apare la fiecare RMN. Dar din ce mi se spusese acum un an - doi incepuse sa se ingroase fata de cum era la nastere. E doar o supozitie, dar poate ca lichidul dintre emisfere se reduce pentru ca se dezvolta creierul in acea zona. Mentionez ca acolo nu ajunge drenul, deci corpul face singur ceva acolo...

V-am mai spus mai demult, imi las copilul cu toata increderea pe mana dr. Stoica. Am vazut progresele baietelului de cand creierul lui o duce tot mai bine si chiar daca e neplacut sa stam prin spital, chiar daca este traumatizant pentru el sa fie pregatit, operat etc., cel putin stiu sigur ca viata lui se imbunatateste si pana la urma durerea se transforma in bucurie, intr-o copilarie frumoasa.

Va doresc si voua sa aveti copilasi tot mai sanatosi, echilibrati si mai fericiti!


Copiii vostri ce mai fac?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkei spune:

LA MULTI ANI tuturor copilasilor si muuulta sanatate!
Andreea, ma bucur mult sa aud vesti bune. Esti o mamica desteapta si dedicata . Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Joi dimineata am avut a 6-a operatie, pe care o asteptam.
A durat putin si a iesit bine. La cateva ore am plecat acasa. La cap e bine, dar cu burtica mai avem de tras ca probabil a luat vreo bacterie ceva de-acolo, dar ne merge tot mai bine.

In salonul nostru mai erau cateva cazuri de copii cu probleme la nivelul capului. Unul mai socant ca altul. N-am sa vi le povestesc, sunt prea dureroase unele din ele. Treaba e ca unul din copii trecuse prin diverse spitale - Buzau, apoi Grigore Alexandrescu, apoi la Bagdasar. Iar in ultimul spital li s-au zis parintilor neadevaruri despre cazul copilului.
Au ajuns pe mainile Dr. Stoica, despre care au aflat tarziu, datorita unor parinti care au patit-o anterior cu Bagdasar (Dr. Tasca) si au aflat de Dr. Stoica pe internet si au ajuns la el.
Ce m-a surprins la acesti parinti: puterea si dorinta de a lupta, si buna dispozitie. Sunt oameni din provincie. Cand deschid gurita si iti spun cum lupta pt fetita (al doilea copil al lor) e fantastic: o iubesc, o cunosc si o ingrijesc foarte bine.

O alta mamica din salon, avea unul din gemeni la Polizu, iar altul primea ingrijiri la sectia de neonatologie pt hidrocefalie (i s-a pus drenaj) si pt a fi ajutat cu plamanii. Gemenii ei s-au nascut prematur. Mamica avea nevoie sa vada copii cu hidrocefalie - si drenaj - care au crescut bine, frumos, ca sa aiba incredere ca si copilul ei are sansa sa fie la fel.
Comparativ cu mine, mamica gemenilor era fizic si psihic mult mai bine pregatita decat am fost eu dupa nastere. M-am bucurat - prin asta isi va ajuta mult bebelusii.

Asistentele mai spun uneori ca Dr. Stoica le aduce (multe sau doar) cazuri grele.
Echipa Dr. Stoica acum mai are 2 medici, daca am inteles bine. Din pacate nu am reusit sa facem cunostinta cu d-na Dr., nou-venita. Dar toti, absolut toti, sunt medici grijulii, atenti, rabdatori si senini. Dr. Stoica a dorit sa il tinem la curent cu starea lui Alin, chiar si in weekend sa il anuntam, pana isi revine complet.

Mai precizez inca o data ca nici la operatia aceasta nu am dat nicio "spaga" nimanui si toata lumea, de la asistente la medic primar si medic anestezist, s-a comportat impecabil, a fost foarte draguta, fie ca ne mai stiau, fie ca nu ne-au vazut niciodata.

Ar fi bine ca tot mai multa lume sa afle de sectia de Neurochirurgie din Spitalul M.S. Curie din Bucuresti. S-ar reduce cu mult suferintele copiilor care au nevoie de medici neurochirurgi competenti si responsabili.

Va doresc tuturor sa vi se faca bine copiii si sa aiba o viata frumoasa cu voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Andrea ma bucur tare ca operatia a decurs bine si ca Alin se recupereaza repede.
In ceea ce il priveste pe Dr. Stoica, marturisesc ca am auzit intotdeauna despre el multe cuvinte de lauda de la mamicile cu copii speciali intalnite prin centrele de recuperare. De multe ori m-am gandit daca n-ar trebui sa mergem si noi la o consultatie la dansul. Este minunat ca exista un asa medic cu daruire!
Ai vorbit asa de frumos despre copiii si parintii lor intalniti in spital, despre puterea lor si despre bucuria ascunsa printre necazurile lor si mi-ai lasat senzatia ca tu te crezi mai putin puternica. Vroiam sa iti spun ca nu este asa. Fiecare dintre noi suntem puternice iar puterea care vine din dragostea noastra nu o vedem in noi pe cat de mare este. Spun asta pentru ca eu intr-o zi am avut o revelatie, am privit in urma si nu mi-a venit sa cred ca am avut putere sa trec peste atatea necazuri. Si sunt constienta ca vor mai veni dar ii cer lui Dumnezeu putere sa trecem si peste ele.
Am fost cam off topic, dar ideea era ca va imbratisez pe toate si va doresc sanatate copilasilor!

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

www.petitieonline.ro/petitie/petitie_pentru_modificarea_legii_nr_448_2006_privind_protectia_si_promovarea_drepturilor_persoanelor_cu_handicap-p41158046.html" target="_blank">PETITIE PENTRU PROMOVAREA DREPTURILOR PERSOANELOR CU HANDICAP-va rog, semnati!

www.petitieonline.ro/petitie/semnaturi/aduceti_lokomat_ul_in_romania_-p57826054.html" target="_blank"> Va rog, semnati si promovati semnarea petitiei pentru aducerea Lokomatului in Romania! Raisa si multi alti copii au atata nevoie de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Ce mai faceti mamici si copilasi ?

Noi am fost de curand la RMN si apoi ne-am consultat cu Dr. Tarnoveanu, colegul dl Dr. Stoica.
Dr. Tarnoveanu este si dansul un medic deosebit. Cand il vezi nu-ti vine sa crezi ca este medic. Tanar, modest si comunicativ. A avut rabdare sa se uite cu atentie pe RMN-uri si sa imi explice ce a fost si ce este. Cum scriam si la subiectul "RMN pt copii", pt mine sunt vesti foarte bune, mult a fost, putin a mai ramas. Cu ocazia asta ma bucur enorm si ii multumesc lui Dumnezeu ca ne-am lasat copilul pe mana Dr. Stoica si a experientei sale, caci ceea ce ne-a spus inca de la inceputul descoperirii situatiei s-a adeverit - suntem (este) un caz fericit.

Este minunat ca avem asa medici in tara. Sa ii tina Dumnezeu cat mai mult in Romania si printre noi ca sa ajute in continuare copilasi, cat mai multi posibil.

SARBATORI FERICITE tuturor!
Tolba Mosului sa ne aduca la toti ceea ce ne trebuie in primul rand pentru sanatatea copiilor nostri, si apoi pentru ca viata lor si a noastra sa intre tot mai mult in normal.

Iar Anul care vine sa fie nu doar mai bun ca acesta, ci mai plin cu evenimente placute, vesti bune, rezultate imbucuratoare si mai multe bucurii pentru copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

buna fetele
elilov3 sunt
ma bucur sa aud vesti bune mereu si mereu. imi umplu sufletul cu fericire si cred ca, cu anii medicina va evolua si va aduce un plus de ajutor celor aflati in dificultate. nu va pierdeti speranta luptati
va iubesc pe toti

stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Am discutat de curand cu medicul nostru neurochirurg. Pare-se ca A. nu va mai avea nevoie de interventii chirurgicale (si nici de shunt). Ramane sa avem confirmarea la RMN-ul din vara. Medicul ne doreste sa nu mai aiba baiatul nevoie de el, ceea ce si noi ne dorim. Ramane sa vedem ce ne rezerva viata

Si va anunt ca de curand sunt mamica unui alt baietel, perfect sanatos, O. Am inceput anul cu minuni si cu vesti bune. Sa o tinem tot asa!

Va doresc ca si voi, ceilalti parinti si copii, sa fi inceput sau sa incepeti anul cu vesti bune, si, de ce nu, si cu minuni, mari minuni!



Mergi la inceput