Mamici de Noiembrie -Decembrie2007(72)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Ptr compesare ce trebuie sa facem?


anca 31+

Maria
poze

AMR 9 saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

AncaD pt compensare faci tot o cerere. Eu de fapt am facut una pt amandoua, si compensare si sal de la nastere.

Lumi la mine IR-urile nu erau f ridicate dar erau totusi un pic, nu mai stiu acuma exact cat si iau Magneziu si Bio Marin Plus.

Anca 32+ Elena

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Anca si in ce consta compensarea?
Cererea o fac ptr amandoua dupa ce nasc?
Aveti un model?


anca 31+

Maria
poze

AMR 9 saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumsta spune:

Va multumesc ptr raspunsuri! poate va mai deranjez daca am nedumeriri.



LUMI

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

Alfa anca si firma mea este micutza deci daca primesti legea CCM-pt firme mici sa mi-o dai si mie pls....
As vrea sa imcerc si eu faza asta cu salariu la nastere..

28+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

simonicutza mersi de informatii...banuiam eu ca asa se fac cheesbuegerii.....de fapt se prepara ca toata mancarea semipreparata din comert ...aia care se gaseste la cutii ...congelata:snitzele, gordon bleu , crochetele de peste-astea imi plac mult ....dar nu sunt "sanatoase" nu?...
OK nu mai papa MC decat dupa nastere.....si atunci o sa pap...2 odata de pofta....

28+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Lumi, uite intrebari si raspunsuri de pe site-ul dr. Tutunaru (infertilitate.ro)

"Sunt insarcinata in 26 saptamini, am avut o sarcina fara probleme insa in urma unei ecografii 3D facuta simbata am aflat ca ar fi ceva probleme si anume la capitolul velocimetrie: artera uterina dreapta IR=0.62 notch protodiastolic; artera uterina stinga IR=0.67 notch protodiastolic; artera ombilicala IR=0.61.
Mi sa explicat ca aceasta presiune ar fi la limita maxima, ca nu va fi bine daca depasesc aceasta limita, nu am cum sa previn decit sa nu fac efort,sa nu ma stresez si sa nu maninc sarat (ceea ce am facut si pina acum). Ca voi avea un baietel sub greutate acum are 891g.
As vrea sa aud si parerea dumneavoastra si sa imi spuneti va rog care ar fi urmarile daca se depasesc aceste limite. Ce repercursiuni vor avea asupra copilului.
Am cautat si pe internet dar nu am gasit nimic deocamdata.

Va multumesc anticipat

Raspuns: IR-urile crescute si prezenta notch-ului sunt de rau augur in cazul dvs. placentatia nu s-a fost facut corect. sunati-ma pentru un tratament. bb se adapteaza in doua moduri: ori se multumeste cu ce i se da, dar nu creste (ca un bonsai) ori protesteaza in modul sau "tratamentului" de infometare la care este supus si secreta niste substante care va cresc dvs tensiunea arteriala (astfel incat o sa creasca debitul prin arterele uterine), existand riscul aparitiei preeclampsiei"

sau:
"1. Ar fi fost tratament si ptr notch-ul protodiastolic? ; se vede la o echo in sapt. mica?
2. IR-urile se pot vedea si in sapt. mai mici de sarcina?adica se poate face o echo mai devreme ptr a le trata sau trebuie sa astept pana la 20-24 de sapt?

Raspuns:
Raspuns:
1. se poate face tratament. in sarcina mica este normal ca unda sa aiba o forma specifica unei artere de rezistenta, dar pe masura ce sarcina evolueaza, placenta modifica arterele uterine modificandu-le rezistenta la curgere si implicit forma undei.
2. IR-ul este relevant doar din saptamana 14"

sau :
"intrebari:
1) ce inseamna notch protodiastolic ca n-am inteles mare lucru de la dl dr Iosup; si ce influenete negative poate avea asupra sarcinii?
2) dat fiind faptul ca acum ir-urile s-au normalizat, credeti ca mai e nevoie de vreun tratament? sau continui doar cu biomarin plus?

o zi buna va doresc!
Raspuns: e cam mult de spus dar, pe scurt, notch-ul reflecta o forma anormala a undei presionale a arterei uterine care prezinta o incizura in portiunea diastolica (care in mod normal ar trebui sa fie orizontala si neteda). ea trage un semnal de alarma asupra faptului ca placenta nu este corect formata. daca si rezistentele sunt crescute problema e deja grava. si tre facut ceva. mai pe larg poate vorbim cand ne vedem. ne vedem, nu? macar sa vad si eu echografiile acelea... "

Vestea buna: exista tratament! Bafta!!!


Camelia, Sebastian si Stefania


lista necesar bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

alfa ancaam si eu o rugaminte la tine, nu poti posta cate un model din fiecare cerere (si compensare si sal de la nastere) aici te rog ????
si eu trebuie sa le fac ... oricum merci de informatii eu de foarte multe aflu acum, iar sincer nu am de gand sa las firmei "cadou" nici 1 ban,e dreptul meu si am trudit ptr. ei, in 1 an de zile nu am avut nici macar o zi libera (inafara de concediu).


Simona 28+ TOBIA
http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

simonicutza te inteleg perfect, si eu trudesc la ei de 4 ani si nu mai zic nimik.......
AncaD eu nu cred ca dupa nastere te mai duci asa una doua la firma pt cereri si altele, pot sa le faci de acuma pt amandoua, eu asa am facut. Probabil ca la nastere pt acordarea sal bonus tb dus o copie dupa certificatul de nastere.
Dany26 dar la tine in contractul individual de munca nu scrie ca se aplica contractul colectiv de munca de la nivel national? Mai mult ca sigur ca da, ca altfel nu treceau ei de prosti acolo....

Cat despre model de cerere eu am scris ceva de genul (e model de cerere inventat de mine pe loc , nu am am luat de cineva avizat) :

D-le Director,

Subsemnata.... angajata a ...., va rog sa-mi aprobati acordarea compensarii salariale dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza pe perioada concediului de maternitate, conform Art 66 din contractul colectiv de munca la nivel nationl valabil pt anii 2007-2010, stipulat in contractul meu individual de munca.De asemenea, va rog sa-mi aprobati acordarea bonusului de nastere, un sal mediu pe unitate, conform Art 51, lit c) din acelasi contract colectiv de munca.
Va multumesc anticipat.

Acuma, dupa cum v-am mai spus, verificati la voi ce contract colectiv de munca se aplica si ce prevederi are. Am vb cu prietena aceea a mea si ea lucreaza la BRD si imi zicea ca au un contract colectiv intern si ca nu are asemenea prevederi, sau ma rog nu stia sigur, urma sa mearga sa citeasca (e si ea insarcinata).

Anca 32+ Elena

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Cami ai vazut mesajul meu din capitolul anterior cu intrebarea mea despre produsele Cesco?

Anca 32+ Elena

poze

Mergi la inceput