Supa cu galuste

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Mai fetelor, o banala galusca si atatea probleme! Mie niciodata nu mi-au reusit asa cum mi-am dorit!Clar,ca trebuie sa mai incerc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Deja mie foame.Cine imi face si mie o supa cu galuste,ca eu n-am acuma chef?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Cei si cu oameni astia?Nimeni nu mai spune nimic de supa mea preferata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by angelinajoli

Cei si cu oameni astia?Nimeni nu mai spune nimic de supa mea preferata?

hey!




Stai ca spun eu, dar nu cred ca-i ceea ce vrei sa auzi...
m-am apucat de am facut supa cu galuste, am si mancat doua castronele, a iesit demential la gust...exact ca la mama acasa!
Insa bietele galuste...am citit degeaba 4 pagini!
Am respectat cam ce ati spus voi, le-am speriat/descantat....degeaba..cum le-am pus in apa, am dat focul la mic, le-am acoperit, si dupa 15 minute , cand ma uit...galustele mele erau de fapt o masa de gris ridicata la suprafata...am folosit gris de acela fin, ca de altul nu am si nici nu am vazut pe aici de cumparatt.
Cand vazui minunea, am bagat totul la mixer, impreuna cu legumele fierte(era bun sa fi facut o salata boeuf, dar nu am mai avut rabdare, aici e deja tarziu) si am obtinut o crema...am adaugat crema peste copanele de pui, am mai dat un clocot, peste care am aruncat o mana de patrunjel proaspat.
Si...asta a fost!
Nici o galusca, dar gustul e ecelsi ca al supei cu galuste, asa cum mancam cand eram copil acasa.
Drept urmare si eu si omuletzul meu suntem umflati de la atata supa...sau de la grisul ala facut pasta



Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

E din cauza grisului,stiu,si eu am facut o data cu gris pt facut cu lapte,si s-au imprastiat,dar am vazut de la primele doua.Am strecurat supa repede,si am mai pus un pic de gris in compozitie,dupa care au iesit super.Noroc data viitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu sunt fan supa de rosii cu galusti!
Albusurile batute spuma,galbenusurile frecate cu un pic de sare,peste care pun albusurile,cate o lingura de ulei pentru fiecare ou folosit si gris,cam la oki,nu am pus niciodata masurat,mie imi ies in 99%din cazuri!
Asa arata ale mele!

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

quote:
Originally posted by nikole

quote:
Originally posted by angelinajoli

Cei si cu oameni astia?Nimeni nu mai spune nimic de supa mea preferata?

hey!




Stai ca spun eu, dar nu cred ca-i ceea ce vrei sa auzi...
m-am apucat de am facut supa cu galuste, am si mancat doua castronele, a iesit demential la gust...exact ca la mama acasa!
Insa bietele galuste...am citit degeaba 4 pagini!
Am respectat cam ce ati spus voi, le-am speriat/descantat....degeaba..cum le-am pus in apa, am dat focul la mic, le-am acoperit, si dupa 15 minute , cand ma uit...galustele mele erau de fapt o masa de gris ridicata la suprafata...am folosit gris de acela fin, ca de altul nu am si nici nu am vazut pe aici de cumparatt.
Cand vazui minunea, am bagat totul la mixer, impreuna cu legumele fierte(era bun sa fi facut o salata boeuf, dar nu am mai avut rabdare, aici e deja tarziu) si am obtinut o crema...am adaugat crema peste copanele de pui, am mai dat un clocot, peste care am aruncat o mana de patrunjel proaspat.
Si...asta a fost!
Nici o galusca, dar gustul e ecelsi ca al supei cu galuste, asa cum mancam cand eram copil acasa.
Drept urmare si eu si omuletzul meu suntem umflati de la atata supa...sau de la grisul ala facut pasta



Nikole,mami lui albastrel




Wow, Nikole, intamplare-neintamplare, dar mie mi-a sunat chiar bine. Ba chiar mi-ai facut pofta de un asa "sos" cu gust de supa cu galuste. Oricum, e ceva original, sincer mie nu mi-ar fi trecut prin cap sa fac asa, cred ca as fi manat-o ca atare, cu zdrente de gris prin ea.
pt idee, daca o mai dau chix la supa de galuste, asa am sa fac (ba chiar am sa-i zic sotzului ca asa am vrut sa iasa , sa nu cumva sa creada ca n-as fi gospodina buna ).



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Ce m-ati distrat voi cu povestioarele despre galuste!

AM facut si eu azi pt prima data pt pitik si pot spune ca mi-au iesit super bine.
Mama mi-a spus ca marele secret e sa pui gris pana incepe sa se invarta farfuria pe masa dupa furculita cand mesteci acolo.
Ideea e si sa mai lasi un pic compozitia 1 min/2 min sa grisul se mai umfla si chiar dc prima iese mai imprastiata e posibil ca urmat sa iasa bine.Mie asa mi-a iesit prima apoi am sta un pic si urmat au isit f bine.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morena1r spune:

mie sa stiti ca imi ies galustele.Secretul e sa faci compozitia de o consistenta in asa fel incat,cand treci furculita prin ea sa lase putin santz.Si neaparat sa o mai lasi 10 min inainte sa le pui la fiert sa se umfle bine grisul in ele.Iar cand le pun la foc,le stropesc cu putina apa rece ,pun capacul si le fierb bine.Si eu le pun un vf de cutit de bicarbonat.Pofta buna si galushti pufoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

ce pofta mi-ati facut!! maine fac cea mai cea supa de galuste:)

Mergi la inceput