Maternitatea Giulesti (II)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

Buna seara! Si eu am nascut la Giulesti pe 6.10.2007 prin cezariana. Mie spitalul mi s-a parut ok, nu mizeria la care ma asteptam. Prima data am stat intr-un salon mare, de vreo 9 paturi, dar era pt Fiv si am avut noroc ca am fost doar eu si cu inca o tipa internate in seara aceea. A doua zi m-au mutat intr-un salon de cezariene, destul de aglomerat si mic. Nu ma pot plinge de curatenie, totul tinea de ocupantele salonului (nu cred ca tb sa vina cineva dupa tine sa traga apa la toaleta). Dar asatia sintem, mai civilizati...poate copii nostri.
Spaga nu pot spune ca am dat prea mult : 250E medic, 250 ron anestezist, vreo 30ron cit am stat la reanimare si pe urma unei infirmiere sa ma ia cu liftul. A, si am dat la toaleta parca 5 ron, nu mai stiu exact. Ideea e ca pt mine a fost ok si a doua oara tot acolo m-as duce (asta daca mai am curajul sa ma bag la asa ceva).
Va pup si va urez nastere usoara celor care urmeaza sa treaca prin aceasta experienta si sa nu uitati ca orice ar fi, rezultatul merita cu virf si indesat.
Nasteri usoare si copii super!

anca si Bb Vladut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Si eu am nascut la Giulesti (in 2004 si in 2007), pe care l-am ales din mai multe motive: tot spitalul e numai si numai obstetrica-ginecologie, nu mai sunt si alte chestii, deci tot personalul e specializat. Au sectie de terapie intensiva pentru nou-nascuti (am inteles ca nu toate spitalele au) si au "servicii complete", ca sa zic asa: au fiv, au cursuri pentru gravide, au fizioterapeuti specializati, au laborator. In plus au si rezerve cu plata, care arata foarte bine si costa 10 euro pe noapte (comparativ, la Polizu, acum 3 ani, era 60 euro pe noapte, acuma nu stiu cat mai e la Polizu, dar la Giulesti e tot 10). In rezerva ai frigider, aer conditionat (la mine a contat enorm, ca am nascut vara) si baie proprie. Rezerva se obtine vorbind cu dr si cu asistenta sefa. Mancarea e destul de buna, eu am mancat foarte putin de acasa, in rest, mancam de la ei.

Cotizatiile: 300 euro dr (cezariana), la moasa, mana a doua la operatie nu mai tin minte, la asistente stiu ca dadeam 5-10 ron la toaletare si 10 ron la asistentele de la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Am nascut la Giulesti, prin cezariana, luna aceasta. Una peste alta nu a fost asa de rau cum mi-am imaginat. Asistentele sunt tinere si dragutze, si la copii si la lauze, isi fac treaba fie ca le dai fie ca nu. Bebeii sunt bine ingrijiti, iti arata cum sa-i pui la san totusi nu iti explica si verbal, asa ca daca te prinzi de faza bine, daca nu vai de sanii tai.Asistenta sefa de la lauze, o doamna cu un comportament de nazista, mi-a facut o impresie foarte proasta. A vociferat initial ca de ce am nascut la Giulesti, daca sunt din provincie, dupa ce i-am dat 10 lei ma ajuta sa-mi pun halatul pe mine. Puah!
Saloanele sunt relativ curate, in baie nu se curata, deci depinzi de bunul simt al colegelor de salon. Atentie la lucrurile pe care le lasati nesupravegheate. Nu mi s-a furat nimic dar mi s-a inlocuit un tub de Garmastan cu unul gol. Poate a fost vina mea ca l-am lasat la vedere.
Organizarea spitalului e execrabila, in schimb. N-am inteles de ce exista antrenamentul de exterminare pentru cezariene. Bebelushii sunt cu un etaj mai sus si la o zi dupa operatie trebuie sa urci pe scari pentru a merge la alaptat. La externare astepti jos in hol, iar bebelushii sunt adusi cate 3, inveliti intr-o paturica, prin frig, pana la o camera unde sunt imbracati cu lucrusoarele aduse de acasa. S-ar fi putut sta foarte frumos in salon, te chemau cand erau gata si iti inmanau bebelushul gata imbracat.
Ce mi-a fost foarte util:
-un player mp3, care anihila zgomotele din salon si ma ajuta sa dorm cateva ore
- camasile de noapte de acasa (daca stiam ca se poate si cu pijamale.....)
- baneocin pudra, sanosan ulei, servetele umede si pampersi (altceva nu aveti nevoie pentru bebelusi)
- bani de 5 si 10 lei (5lei la toaletarea zilnica, 10 lei la bebelusi)
- Garmastan pt sani
- algocalmin (la un moment dat am cerut un calmant si mi s-a adus algocalmin asa ca m-am simtit libera sa iau din rezerva proprie, fara sa mai alerg dupa asistenta)
- vata infasurata in tifon de acasa

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Carmen - eu am nascut anul trecut si nu am reusit sa fac rost de rezerva. Nici dr mea nu a putut interveni. Se pare ca e in ordinea "prioritatilor". Tu cum ai procedat?

Roxana 27 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

quote:
Originally posted by adra_bell
Asistenta sefa de la lauze, o doamna cu un comportament de nazista, mi-a facut o impresie foarte proasta. A vociferat initial ca de ce am nascut la Giulesti, daca sunt din provincie, dupa ce i-am dat 10 lei ma ajuta sa-mi pun halatul pe mine. Puah!

La externare astepti jos in hol, iar bebelushii sunt adusi cate 3, inveliti intr-o paturica, prin frig, pana la o camera unde sunt imbracati cu lucrusoarele aduse de acasa. S-ar fi putut sta foarte frumos in salon, te chemau cand erau gata si iti inmanau bebelushul gata imbracat.


Asistenta nazista era cumva una cu parul rosu? Taaaare draguta mai era si aia...
Cum adica la externare aduceau bebelusii jos? De la etajul doi? Eu cand am nascut, am venit cu hainutele sus si i-am imbracat acolo, la salonul de bebelusi, s-a schimbat regula?

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Da, simpatica foc, si cu o privire care spunea: "Acu' pun dobermanu' pe voi"...Rodica Molnar, cred ca o chema.
Exact, aduceau bebelushii cu liftul, cate 3 intr-o paturica.....

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Buna, fetelor!

Spune-ti-mi si mie, va rog ce ati luat pentru bebe la Giulesti?

Hainute ma pun sa le pun pe ale lor, sau ma lasa cu ale mele de acasa?
Daca da, cam ce hainute mi-ar trebui? Cate?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Cand am nascut eu in iunie nu-ti dadeau voie decat cu hainele lor . Petru bebe poti sa iei Pampers(1 bax) din timp pe care sa-l ai la tine in salon , iar la bebe duci doar cate 2,3 bucati cand te duci sa-l alaptezi.Iti mai trebuiesc :servetele umede, ulei , baneocin, eventual o crema pentru fundulet. Poti sa mai cumperi si de acolo , dar sunt mai scumpe.

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Koky, multumesc mult pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pemagda spune:

Dragele mele,
vreau sa va felicit pe toate cele care ati trecut deja prin aceasta superba experienta de viata. Eu am doar 3 luni de sarcina, sunt inca o mica nestiutoare in domeniu, insa tot ce scrieti voi aici ma ajuta enorm in fiecare zi.
Eu voi naste tot la Giulesti in iunie 2008 cu o doctorita super, Marilena Hodovanu. Am optat pentru cezariana, de aceea v-as ruga tare mult, asa cum ati povestit despre nasterea normala, sa-mi povestiti si mie, pas cu pas, cu tot cu sumele de bani aferente, experienta voastra.


Merci mult, va pup si sa aveti un super an!!

Mergi la inceput