Lapte de capra: pro sau contra?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

asa cum am mai spus, capra nu facce tuberculoza;fiind mai rezistenta riscul de infectii grave este scazut,dar de la tata caprei si pana la cana cu lapte sau iaurt se poate intampla orice.
probabil ca iaurtul se face cu lapte insuficient sau de loc fiert;nu cred ca este bine sa se dea la copii si deasemenea laptele nefiert.
asta nu inseamna ca trebuie sa se renunte la laptele de capra daca ai posibilitatea sa-l procuri de la sursa de incredere;s-au spus multe despre virtutile lui.
trebuie precizat ca acest lapte NU DA ANEMIE;se face referire la situatia in care sugarii care pot face anemie in cazul in care consuma exclusiv lapte de capra care are ac.folic si fier in cantitati mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

pe la 1 an i s-a descoperit lui Marc o usoara alergie la pui,oua si lapte de vaca si ni s-a recomandat cel de capra. A baut vreo jumatate de an cred ca i-a prins bine,in nici un caz nu a avut efecte negative.
Eu zic ca la 1 an si 9 luni nu are ce rau sa-i faca.
Acum baiatul meu are aproape 5 ani si bea lapte de vaca (cand si cand,cu cereale sau cu cacao) si la ultimul test antialergic (acum vreo 2 ani) nu a mai iesit nimic.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

Si eu i-am dat baietelului meu lapte de capra de cand avea 7 luni (cand nu am mai putut sa-l alaptez ), deoarece refuza orice fel de lapte praf. Pediatra ne-a recomandat ca fiind cel mai bun si cel mai apropiat de laptele de mama.da-i cu incredere !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de alycia


Buna fetelor, am un baietel de 4 ani jumate si sta prost cu imnunitatea...face raceli dese si se vindeca destul de greu de ele. Am auzit ca laptele de capra creste imunitatea...oare se poate da nefiert...caci prin fierbere eu stiu ca se distrug toate enzimele care l-ar ajuta la cresterea imnunitatii...voi ati auzit ceva de genul asta?

Alycia si cei doi flacaiasi!
daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

si eu sunt de acord cu laptele de caprita, lui Teo(1,8 ani) ii dau si acum branza de capra...si ii place la nebunie..insa clar nu i-as da lapte NEFIERT, indiferent de ce "animal" este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryta spune:

laptele de capra este foarte sanatos.Eu am crescut cu lapte de capra.Daca ai de unde procura da la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Sursa mea de lapte de capra e foarte sigura....bunicii mei. Dar cum au doar o capra...din nefericire papam doar o data la cateva zile. Si Daria de 1 an si 4 luni si Rares de 5 ani l-au primit foarte bine.
Daca e muls in ziua respectiva eu il dau nefiert...prefer asa....dar daca e deja de o zi il fierb. Lui Rares i-l dau cu cereale in castronel si nici nu si-a dat seama de diferenta.


Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)
www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
www.flickr.com/photos/47782891@N00/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi_p13 spune:

si eu am o parere foarte buna despre laptele de capra dar totusi nu cre ca-i indicat sa-l dai baietelului tau nefiert

Mergi la inceput