Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini 2

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia,

Mai citeste ce am scris eu...si la mine astia de la fertility zic ca ovulatia a fost in ziua 12-a..aiurea...la mine s-a intamplat intre ziua a 17-20...daca in ziua 21-a am facut eco.
Deci categoric, daca nu exista corp galben nu exista ovulatie.

Tu cand ai luat utrogestan? Ca suport in faza luteala....sau cand?

Uite azi am cumparat 2 carti scrise de Ancar..am inebunit ..vreau sa invat sa cunosc totul..in fine....ce scrie acolo in carte ,referitor la temperatura e asta : "valoarea predictiva a curbei termice ca unic factor de apreciere a ovulatiei este redusa,chiar foarte redusa"

Pupici si mai citeste inca o data ce am scris eu..inclusiv si la celelate fete

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

quote:
Originally posted by Victoria

Dragele mele,

Si iata am facut azi o noua eco, in ziua a 17-a, dar.....

- endometru 12,7 mm
- folicul restant 30 mm

Drept care dr. mi-a mai " fript" 2 injectii cu Pregnyl, ca sa se sparga foliculul...
Voi ce credeti? Mai avem vreo sansa?

Va pup pe toate, va tin pumnii si va multumesc anticipat pentru incurajari si sfaturi, Doamne ajuta la toata lumea!

V.



Sunt mari sanse....chiar si asa cu 30mm...daca nu ti-a zis ca prezinta foliculul aspect chistic.....da-i bataie!!

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Da, Anis, citisem si aste e si problema mea... ne mai uitam sau nu la graficele acestea?! Hm!!! Utrogestan se ia pentru sustinerea nivelului progesteronului in faza luteala... din ziua 16 pana in 25, iar "semnul" ovulatiei apare in ziua 14 .... ?! .... prin urmare, daca nu a fost ovulatie, pragul acela de temperatura vine de la ... ?!

Te inteleg cand spui ca ai innebunit cu cititul... si eu am intalnit pe net ceva similar... din pacate! Se pare ca eco spune totul... ai idee cat timp este vizibil corpul galben la eco daca nu se produce fecundatia?

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

quote:
Originally posted by meme

Anis,iti stau la dispozitie cu orice fel de informatii vrei(in masura in care stiu sa-ti raspund).Spune-mi ce anume te-ar interesa sa afli.Eu sunt cam suparata dupa acea inseminare.Pe langa faptul ca a reprezentat un esec,iata ca si luna de dupa am probleme:oarecare ameteli,greturi si o usoara sangerare(scurgere)bejulie cand si cand,inca din a 13-a zi a menstruatiei.Astazi ar fi a 21-a zi.Medicul meu este in concediu si nu prea stiu ce se intampla cu mine.Sa aiba legatuta cu tratamentul de luna trecuta?



Imi pare rau pentru "neplacerile pe care le ai"....uff...tu mai faci stimulare si luna asta?
Ce am observat eu, in privinta scurgerilor glerei cervicale, ar fi ca sunt ceva mai abundente....dar la tine zici ca sunt pete maronii..daca nu mai iei tratament luna asta..e posibil sa fie o cauza de luna trecuta..dar oricum cum prinzi medicul fa-i o vizita.

Hai sa te intreb!

1. Tu ai facut ceva analize inainte?Si care ar fi alea!A doua chestiune...cu ce medicament ai facut stimularea? Am citit in cartea lui Ancar ....ca Puregon..are cea mai mare rata de reusita in ceea ce priveste obtinerea ovulatiei ( e cam scump..dar ma gandesc sa-i propun dr sa-mi i-au asta).

2.Tu inainte de inseminare.ai facut si HSG sau laparoscopie?

Eu una ma gandeam sa-i cer dr sa facem injectarea intracitoplasmatica a spermatozoizilor (care e cae mai sigura metoda zic ei, de fertilizare in vitro, existand controlul asupra calitatii spermatozoizilor si asupra fecundatiei propriu-zise.

Nu stiu de ce, dar cu inseminarea..mi se pare , "o mare vrajeala"..adica un fel de loterie...si plus ca ,tu ca pacienta, iti faci mii de sperante..nu cred ca as suporta..in fine..o sa vb cu dr meu.

In concluzie, am sa te las pe tine sa-mi povestesti mai exact ,cum au decurs lucrurile!

Pupici si merci

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia,

Uite eu tocmai, mai puneam ceva date la fertility.asa pur informativ...si vad ca acum nu imi mai apare ca as fi avut ovulatia...daca nu aveam eco...cred ca acum ma dadeam cu capul de pereti..asa ca..

Ce stiu eu e, ca endometru se ingroasa in permanenta pe parcursul ciclului, incepand imediat de dupa menstruatie si incetand cresterea la cca 3-5 zile inaintea urmatoarei menstruatii.
Deci, cam poti face eco, pentru a vedea ce marime are endometrul cu cca 5 zile inainte de urmatoarea menstruatie.

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Victoria,

daca ai facut azi Pregnyl, maine ai program artistic ca trebuie sa-si faca efectul pregnylul... am avut si eu niste folicului asa mari, dr. a spus ca sunt cam mari sa fie buni, la mine a avut dreptate... ce e foarte important acum, sa faci ecografie din 2 in 2 zile sa vezi ce se intampla cu foliculii. poate auzim de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia,

Daca te uiti la mine la fertility..imi apar mai multe zile.desi eu sunt in ziua 28..cum fac sa le scot pe celelalte date ....zile?

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

m-am uitat... ultimul este cel cu aparitia corpului galben la ecografie??? daca da, iti inteleg suspiciunea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Da Tia, ultimul cel de pe 10.06 2003 e cel cu detectarea ovulatiei ecografic , prezenta corpului galben si astia pana ieri imi indicau ziua de 12-a ovulatiei..ceea ce era oricum fals...ovulatia s-a petrecut undeva intre ziua a 17-20 a ciclului....in fine....cei de la fertility acum nu imi mai detecteaza ovulatia....eu nu mai inteleg....daca nu aveam eco..ii credeam.

Cum fac sa scot datele alea in plus de la chart(ultimul)..nu stiu de ce dar imi apar si zile peste data de azi...cum le scot?

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis, nu le poti sterge, ei adauga niste zile pe masura ce treci tu temperaturile... In fine! La mine situatia e invers... graficul arata ovulatie, ecografia nu.... din pacate lunile acestea 2 de stimulare n-am prea avut mucus, spre deosebire de lunile anterioare cand parea sa fie ok...

Mergi la inceput