Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini 2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Lucuta............Sa dea Dumnezeu.....desi sunt tare trista din cauza celor 2 zile....oricum merci frumos pentru urari!Tu ce mai faci,,,ce tratament sau altceva?

Victoria...iti urez bafta si sa nu uiti , ca e pacat sa iei stimulente si sa nu faceti lucrul cel mai esential.......ca stii si tu stimulentele nu le poti lua la infinit.....
Endometrul tau era f bun de 11mm...eu as zice sa-ti mai faci o eco la 7 zile....dupa ce ai aflat ca s-a produs ovulatia.Mi s-a explicat ca,la 7 zile de la ovulatie endometrul ar trebuii sa fie de cel putin 10mm....ca "ouleteul" sa se nideze in condite optime.
Bafta!

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, tu esti online si nu spui nimic? Eu oricum am trecut putin, dar ma bucur ca ai revenit. Vorbim la telefon
pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

quote:
Originally posted by crangutalil

Mai fetelor, eu zic sa va dati doctoratul in medicina, ca sunteti toba de carte.Citesc de doua ore tot ce ati discutat, dar tot nu m-am lamurit si eu.Poate ma ajutati voi, dar sa va spun un pic si povestea mea.Sunt la a treia luna de stimulare cu clostylbegit,prima luna o pastila, a doua cu doua pastile timp in care graficul temperaturii bazale a fost ok dar n-am putut presta nimic deoarece am fost in spital internata cu alte alea,iar acum sunt a treia luna cu 2 pastile.Am facut eco in ziua a 13-a, dar mi-a zis ca pe ovarul stang e un folicul de 2,5-3 cm(cm, nu mm) si ca si pe ovarul drept este un folicul dar n-a mai spus nimic de dimensiuni, nici de endometru.Ca nu s-au spart inca foliculii, ca probabil se vor sparge deci sa trag tare cu sotul zilele astea, dar nu m-a mai chemat la nici un control, eco, nimic.Si cica sa iau si luna viitoare tot 2 pastile si apoi sa intrerup ca nu se mai ia clomifen mai mult.Intrebarea mea este:e normal sa fie folicul asa mare?Sau s-a transformat in chist si nema ovocit?Si de ce nu m-a chemat peste cateva zile sa-mi faca iara eco ca sa vada daca sau spart.Si inca multe alte intrebari as avea.Azi e a 14 zi si a crescut o liniuta doar temp.bazala.Ce+i drept s-ar parea ca in toate ciclurile as fi avut o ovulatie intarziata(daca o fi fost ovulatie)dar temp bazala din a 15 zi a crescut peste 37 si a ramas in jur de 37,2-37,3 14 zile, ce spune dr. ca e bine, ca inseamna ca e corp galben.Si atunci de ce nu e sarcina?Si cand va fi luna asta ovulatia ,ca azi e a 14 zi.S-or fi spart foliculii aia gigant?lamuriti-ma si pe mine, daca ati inteles ce v-am scris.Please....Si anis, sus fruntea si voi toate, ca trebuie sa reusim.La mine e si mai groasa treaba ca eu nu am timp decat pana la toamna, maxim iarna sa raman gravida, dupa aceea o sa trebuiasca sa ma operez si aleluia sarcina.Astept cu nerabdare raspunsul vostru si va tin si voua pumnii.



Eu zic ca nu e asa de mare foliculul..la mine era de 29mm..intr-adevar asta s-a transformat in MPC(micropolichistic) dar celalat s-a spart (22 mm).

Uite ce-ti zic eu....asa cum mi-a zis si Teo......fa-ti daca poti in fiecare zi eco..sau macar la 2 zile..pana afli ca s-au spart foliculii. Eu asa am facut desi in ziua 16-a de imi zice ca bye bye luna asta ca nu am ovulatie....si sa vin dupa ce imi vine mestruatia.Si surpriza..cand m-am dus la eco in ziua 21-a..avusesem ovulatia....eu presupun ca intre 17-20-a zi......si de aia ma oftic ca 2 zile o lasesem si noi m-ai usor(chiar zilele 17 si 18..ca dupa asta am m-ai prestat))....dupa vreo 6 zile la rand...uffff Nu l-am ascultat si m-am dus la eco...si asa am aflat ca am avut ovulatie...inchipuieste-ti ca daca nu ma duceam.....ramaneam la stadiul :fara ovulatie.

Doctorul ti-a zis la ecografie ca ai avut corp galben sau si-a dat asa cu presupusul???Dar daca...ti-a confirmat prin eco....ca ai avut ..10o% ai avut ovulatie....iar de ce nu apare bebe.....la intrebarea asta eu raspund cam asa :FIINDCA II PLACE SA SE LASE ASTEPTAT!

Asa ca eu zic sa-ti faci eco....si sa intrebi si cat e endometru si tot.OK?

PS: Ce operatie trebuie sa faci?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Crinuta.....Tocmai acum ti-am vazut mesajul...nu cred ca mai esti online.....dar in fine..mii de pupici....vezi ca telf e pe silent.
Ma plictiseam si m-am dus la un cafe(am inebunit)...daca imi termin treaba maine ma intorc....Vorbim!

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Meme, daca cumva iti arunci ochii si pe aici , da-mi un semn....am cateva intrebari pentru tine.....eu luna asta ar urma sa fac inseminare.

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Anis,hai sa va lamuresc un pic.Eu am un copil de 4 ani jumate, si mai vreau unul cu disperare.Corp galben si ovulatie stiu ca au fost de la medic care a interpretat temperatura bazala din ultimele luni si el a zis ca e ok, si ovulatie si corp galben si tot.Problema e alta:am o rana pe col, mai exact pe endocol si exocol si cam de-aia se prinde bebe greu, ca ce e acolo da in cap la zgubilitici.Deci de-aia facem stimulare, nu ca n-ar fi ovulatie.Poate de-aia nici nu ma monitorizeaza foarte strict prin eco.Operatia care trebuie s-o fac se numeste conizatie, adica sa taie o bucata din colul uterin, deoarece am acum un papanicolau 3 si daca nu ma operez da in cancer.Am amanat operatia 6 luni tocmai in speranta de a mai face un copil.Deci de-aia ma agit eu.Azi a crescut temperatura de la 36.6 la 36.8 azi fiind a 16 zi deci cred ca ieri a fost ovulatia, v-am zis ca s-ar parea ca la mine e un pic intarziata, asta spun ei tot dupa citirea graficelor temp. bazale.Cam asta ar fi.Va rog spuneti-mi voi unde sa fac maine sau poimaine o ecografie ca lumea sa-mi spuna tot ce trebuie , sac douglas, corp galben si toate alea, si mai ales si cat costa, ca stau cam prost cu finantele.voi ce ati mai facut?Va pup si tinem legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Anis,iti stau la dispozitie cu orice fel de informatii vrei(in masura in care stiu sa-ti raspund).Spune-mi ce anume te-ar interesa sa afli.Eu sunt cam suparata dupa acea inseminare.Pe langa faptul ca a reprezentat un esec,iata ca si luna de dupa am probleme:oarecare ameteli,greturi si o usoara sangerare(scurgere)bejulie cand si cand,inca din a 13-a zi a menstruatiei.Astazi ar fi a 21-a zi.Medicul meu este in concediu si nu prea stiu ce se intampla cu mine.Sa aiba legatuta cu tratamentul de luna trecuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Dragele mele,

Si iata am facut azi o noua eco, in ziua a 17-a, dar.....

- endometru 12,7 mm
- folicul restant 30 mm

Drept care dr. mi-a mai " fript" 2 injectii cu Pregnyl, ca sa se sparga foliculul...
Voi ce credeti? Mai avem vreo sansa?

Va pup pe toate, va tin pumnii si va multumesc anticipat pentru incurajari si sfaturi, Doamne ajuta la toata lumea!

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Pai e tocmai bine!
Daca faci Pregnyl si se sparge foliculul ala baban,inseamna ca e momentul potrivit sa .Ziua 17-18 nu e chiar asa o raritate,se poate intampla sa fie ovulatia mai tarziu.
Hai ca e de bine,capul sus si treci la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

abia acum am citit mesajele de la tine.... da, am luat utrogestan... prin urmare temperatura din momentul administrarii progestativului nu mai are nici o relevanta. ok, am inteles! dar pana atunci? ... fertility line spune ca ovulatia a avut loc in ziua 14... daca ma uit pe ecografii, nici urma de corp galben, deci nici urma de ovulatie... si-atunci? pragul acela de temperatura indica gresit prezenta ovulatiei? eu am inteles ca lipsa ovulatiei se reflecta in forma aplatisata a graficului de temperatura.... nu mai inteleg nimic..... ultima ecografie am facut-o in ziua 20 si ... niste foliculi restanti, 2 formatiuni chistice, si cam atat (din pacate). azi merg iar sa vad ce mai fac dragele mele chisturi... tine-mi pumnii.

te pup

Mergi la inceput