Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

azi sau maine as vrea sa merg sa verific chisturile si ultimii 2 foliculi... Initial nu am vrut sa mai merg pana dupa menstruatie, dar trebuie sa recunosc ca nu rezist pana atunci, vreau sa stiu ce se intampla. Tu ai mai fost la eco? Sa imi spui si mie cum evolueaza.....

Te pup si o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis, am gasit ceva pe net despre corpul galben, cred ca raspunde la una din intrebarile tale din topic...
http://www.seximus.ro/intr_110.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetelor....

In sfarsit am reusit sa prind unul din cei doi dr la telf.....si am aflat ca tot ce scria in rezultatul ecografiei din ziua 21-a..adica lichid in sacul Douglas si corp galben hemoragic(adica secretor....se numeste asa daca nu ai sarcina....daca e sarcina se cheama corp galben gestatic, care ulterior se transforma in placenta) inseamna ca am AVUT OVULATIE.....
SI ca nu mai e necesar sa fac operatia laparoscopica si luna asta...daca imi vine menstruatia sunt programata pentru inseminare.....

Blondy..merci frumos pentru incurajari.....si du-te la eco ....chiar daca nu iti zice dr.oana afli exact ce s-a intamplat cu foliculii..s-au spart sau nu...s-au format chisturi etc....e bine sa stii!

Tia
...eu zic sa te duci la eco..sa vezi ce se intampla.....

Nu stiu de ce ....dar acum sunt fericita...e mai bine asa.adica mai bine cu "raul asta" decat mai rau.

Vitamina E favorizeaza retentia de lichide?

Va pupic si merci pentru ca ati fost alaturi de mine si sunteti!

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis, ce ma bucur pentru tine..... asteptam cu interes continuarea

Vreau sa te intreb o chestie, ca nu sunt pe deplin lamurita... de unde a venit certitudinea existentei ovulatiei??? .... din lichidul din sacul Douglas? sau din corpul galben? sau din amandoua?

si eu am avut lichid in sacul Douglas... dar corpul galben ioc...

pupici si sa auzim numai de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Asa e Tia..

..va ramasesem datoare cu niste explicatii...care pot fi foarte folositoare...

Toate explicatiile de mai jos mi-au fost date intr-o discutie cu Teo alias arian alias nimeni...colaborate si cu explicatiile date de dr meu.. pe care, am reusit printr-o minune sa-l prind azi

Hai sa le i-au pe rand :

1.lichidul din sacul Douglas.....este un fel de "cos de gunoi" in care se depoziteaza lichidul rezultat din spargerea unui folicul....dar asta nu si inseamna ca ai ovulatie....deci repet...prezenta lichidului in sacul Douglas arata ca s-a spart un folicul sau mai multi..ok? Hai ca ma pregatesc sa dau la facultate

2.corpul galben....ARATA CA PRIN SPARGEREA FOLICULUI..ACESTA S-A transformat in corp galben, in sensul ca a eliberat un ovocit , deci implicit a avut loc ovulatia.Nu exista ovulatie fara corp galben!
Altceva ,corp galben hemoragic inseamna, ca la spargerea folicului a mai avut loc si o "ruptura de vase de sange" din cauza hiperstimularii ( de la Ova-Mit) care s-au amestecat cu corpul galben fara sa-i afecteze functionalitatea.ok?

Parca mi-am luat o piatra de pe inima..afland toate astea..si ma bucur ca am scapat de operatia aia...si luna asta mai mult ca sigur am sa fac inseminarea.

Normal ca am intrebat si care sunt sansele de luna asta....(noi am ratat 2 zile...in rest am facut cred 8 zile ...ni s-a zis in fiecare zi sa ,datorita astenospermie sotului..dar fiind avantajat de nr mare de spermatozoizi....mai rau e ca alea 2 zile erau importante.....dar cand dr ti-a zis ca bye bye luna asta ..offfff....o iei mai usor.........sa nu va zic ce ne mai ofticam cu alea 2 zile.....Se pare ca ovulatia a avut loc intre ziua 17-20 a ciclului ...noi am ratat a 17 -a si a 18-a zi ).

Ok....in concluzie...m-am mai linistit.....si ni s-a propus sa facem inseminare ca..sansele de a ramane sunt mai mici..din cauza astenospermiei..adica ca ne marim sansele....SA DEA DUMNEZEU la toata lumea!

Tia....daca mai ai intrebari, astept....ca am aflat destule ,dupa cum vezi!

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

multumesc... am inteles!
Din pacate la cate ecografii am fost, nu mi s-a precizat niciodata prezenta corpului galben, doar lichid in sacul Douglas ...
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

poti sa te uiti putin la graficele mele? Mai exact la ultimele 2, cand am facut si stimulare... Eu am crezut ca am avut ovulatie, dar pe ecografie n-a aparut corpul galben... Tu ce parere ai? Sa nu fi fost totusi ovulatie???

te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Dragele mele,

Ma bag si eu in vorba, avand aceleasi sperante si nelamuriri ca si voi..
Deci, sunt la a 2-a " tura" de Clostilbegyt, si azi, in ziua a 14-a iata ce mi-a scris :
Endometru gr. 11 mm ( e mult? e putin?)
OD: folicul 21mm
OS: folicul aplatizat (ce inseamna asta???) 13 mm.

Daca stie/poate/are kef cineva sa ma lumineze si pe mine, sarumana mult.

Va pup pe toate, aspiranta la titlul de mamica,

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Victoria,endometrul de 11 mm e OK.
La fel si foliculul de 21 mm,e perfect.
Nu stiu ce vrea sa zica "folicul aplatizat",dar normal e sa fie un singur folicul dezvoltat pe unul din ovare.
Mie mi se pare ca e totul OK.
Ai prestat zilele astea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Victoria, acum e momentul Bafta!

Mergi la inceput