Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini 2

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Valentina..eu cred ca confuzi lucrurile. Spermatozoizii repet..le ia cam 7 ore sa ajunga in trompe.Acolo daca e se produce fecundare.Dupa asta spermatozoizii parcurg un drum.. in care daca ovocitul a fost fecundat , se tot divide.

Tu ai intrebat cat timp le ia spermatozoizilor sa ajunga in uter?Ei trebuie sa ajunga in trompe nu in uter.In uter ajunge doar ouletul fecundat.Inteles?

Nu confunda lucrurile, procesul de implantare , nidatie a ouletului e una..iar partea cealalta , cu tak-pak e alta.faci sex ori inainte cu o zi de ovulatie , ori in ziua ovulatiei si chiar si dupa...dupa care urmeza un alt proces.

De exemplu la 4 zile dupa fecundatie, oul e localizat la intratrea dispre trompa uterina in uter.

Deci, se poate ca cele 7 ore cat le ia spermatozoizilor sa ajunga in trompe(e singurul loc unde se poate produce fecundare, deci sa intalneasca un ovocit), sa fie mai scurta perioada ca ore sau mai lunga.

INTELES?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Crengutalil,cum adica ne-ai suparat?De ce sa-ti ceri scuze?Eu nu inteleg.
Daca vrei un copil,indiferent al catelea ar fi,inseamna ca ai venit foarte bine pe forumul asta.
Cum merge la tine stimularea cu Clostylbegit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Pai ca sa ajunga in trompe nu trec prin uter????
Eu vroiam sa stiu cit timp le ia sa se intilneasca cu ovulul,din momentul ejacularii.
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Valentina....

E invers.adica ca sa ajunga in uter mai intai trec prin trompe.
Am scris , dca ovulatia s-a produs, spermatozoizilor le ia cam 7 ore (plus cateva ore daca sunt mai lenesi, sau minus cateva ore daca sunt f sanatosi).

Uite iti scriu aici ce se intampla in prima saptamana de dupa ovulatie dupa un contact sexual. Sper sa te lamureasca!

Saptamina I

Prima zi de viatã

Sperma depozitata in traiectul reproductiv feminin are nevoie de cca 7 ore pina ce enzimele sale penetreaza peretele extern al ovulului (zona de protectie sau zona pellucida). O data ce un spermatozoid a patruns in ovul nici un altul nu o mai poate face, ovulul creindu-si un scut de protectie. Spermatozoidul isi pierde coada, iar capul incepe sa-si maresca volumul. Dupa penetrare, mai sint necesare cca 12 ore pina ce spermatozoidul, facindu-si loc prin citoplasma, va fuziona cu nucleul haploid al ovulului, formind o singura celula, zigotul unicelular sau celula ou, o individualitate unica din punct de vedere genetic. Fuziunea sau singamia mai dureaza inca 2 ore. Din acest moment, prin aranjamentul unic al materialului genetic (ADN) este determinat sexul si toate celelalte caracteristici ale dezvoltarii somatice (culoarea parului, a ochilor, fizionomia, etc) si apar conditiile pentru mitoza (diviziunea celulara).
Procesul incepe cu o celula dubla, apoi o celula tripla a-cronica, apoi o celula cvadrupla dupa care progreseaza prin multipli de 2 (8, 16, 32, etc) pina va ajunge la cele 30.000.000 de celule ale corpului uman (in perioada adulta).
Prima diviziune are loc la cca 18 ore de la fuziune, fiecare din cele doua celule (si urmatoarele) continind in mod identic si total acelasi mesaj genetic (ADN).

In ziua a patra, embrionul numara cca 12-16 celule, fiind denumit morula (cuvint preluat din latina si care inseamna duda) datorita aranjarii in ciorchine a celulelor). El este localizat la intrarea dinspre trompa uterina in uter. Aici a ajuns prin miscarile contractile ale trompei. In acest stadiu, un lichid secretat de cavitatea tubara se infiltreaza in spatiile intercelulare ale morulei care fuzioneaza pentru a forma o cavitate primitiva, blastocelul. Ca urmare, morula devine blastocist sau blastula. Celulele sale vor forma pe viitor doua grupe: invelisul periferic(trofoblastul) care va da nastere structurilor nutritive, inclusiv placentei, si masa interna, centrala (butonul embrionar sau embrioblastul) care constituie embrionul insusi.

In ziua a cincea embrionul a ajuns deja in cavitatea uterina, si mai rataceste inca 24 de ore, cautindu-si locul ideal de implantare. Sub influenta hormonala, endometrul (peretele intern al uterului) se transforma intr-un adevarat burete imbuibat de elemente nutritive. Implantarea embrionului/oului se face mai frecvent in mucoasa fundului uterin deoarece, la acest nivel, tonusul muscular este mai scazut in saptamina care urmeaza ovulatiei. De indata ce oul se aseaza pe suprafata endometrului, strucura care va determina aparitia viitoarei placente adera la celulele superficiale ale mucoasei uterine.



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Hai ca m-am zapacit de tot.Nu mai inteleg nimic.7 ore,15 minute,5 zile....
Cred ca vorbiti despre chestii diferite.
Eu stiam ca ajung in trompe (unde se presupune ca se afla ovulul eliberat) cam in 8-10 ore si dureaza cateva ore bune pana cand un reuseste sa penetreze peretele ovulului.
E bine sa stai cu picioarele in sus cam 15-20 de minute ca sa le usurezi zgubiliticilor calea spre trompe,adica sa nu se scurga sperma din vagin.
Se pare ca avem informatii diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ori eu m-am timpit ,ori nu ma fac inteleasa!
Cind barbatul ejaculeaza sint in vagin,corect???
de acolo urca prin col,in uter,din uter urca spre trompe,unde se intilneste cu ovocitul,corect???
daca fecundatia s-a produs outul coboara in uter,unde se implinteaza??
corect???
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Jasmine..e ceea cea m scris si eu mai sus....si e exact ceea ce spui si tu...ca le ia cam 7 ore pana sa ajunga la trompe.Eu am scris ce se intampla pana la implantare. Nu sunt informatii diferite de ceea ce stii tu! Citeste cu atentie!





AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Dragele mele
Am lipsit o zi, si iata ca a crescut subiectul cu 3 pagini!

Anis, Jasmine, privitor la analizele de la Cantacuzino, eu m-am dus de fiecare data si i-am spus doctoritei ca vreau sa fac setul complet de analize in vederea sarcinii, si ea a insirat lista cu ce am de facut.Tot "pachetul" m-a costat un milion si ceva, anul trecut, anul asta nu stiu cat mai e. Oricum, vreau sa le repet si eu cat de curand, caci am obiceiul sa ma joc si sa mangai toate matzele de pe strada (nemaivorbind de cel de acasa), si sa vad ce imi mai face CMV-ul.

Vroiam sa va intreb si eu ceva: dupa Clostilbegyt si Pregnyl ati avut cumva starile alea de la efecte secundare? (depresie, anxietate, insomnie? ) Eu am fost acum 2 zile f. irascibila si nervoasa, imi venea sa ma cert cu cineva, am incercat cu barbatu-me dar n-a cooperat, m-am certat de una singura....

Maine ma duc sa vad ce-mi face mega foliculul ala de 30 mm, daca s-a spart sau s-a facut chist...

Voi ce mai faceti?

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Dragele mele,

Apropo de cat stai dupa, mie mi-a spus asistenta care mi-a facut Pregnylurile SA NU MA RIDIC DIN PAT PANA A DOUA ZI!!!!!!!!!!(si eu, care saream din... direct in dush...)Deci, zilele trecute am "prestat" seara tarziu, si acolo am ramas.... nu va spun ca dupa aia trebe pus si Utrogestanul... ce sa mai zic....Asta e, macar sa fie cu folos, as dormi si in cap, numai sa iasa....


Va tin pumnii la toate,

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Bine ai revenit Victoria si bafta la...ce mai deschidere de mesaj

Si eu am avut cateva stari nasoale dupa Pregnyl, irascibilitate , stari de greata..astea de obicei sunt semnele hiperstimularii...si la mine era cazul.

In ceea ce priveste, cu statul dupa..depinde ..la o spermograma normala..trebuie sa stai cam 30 de minute in pat, eventual cu picioarele pe perete.

Dar cum sotul meu are astenospermie cu timp de lichefiere 1 ora..ar trebuii sa stau minim 1-2 ore cu picioarele...eu am incercat luna asta..dar e o nebunie....deja e prea de tot..nu ma mai deranjeaza ca contactele sexuale sunt programatae...dar si sa intepenesc dupa.....
Din cauza asta..luna asta face o noua spermograma ( e devreme....au trecut aproape 2 luni de la ultima) sa vedem cum stam.....dar oricum luna asta dr ne-a zis ca facem inseminare.

Incearca sa fugi de la servici....ca ai treaba

Eu ma duc maine la Cantacuzino..sa-mi i-au rezultatul de la Listeria...o sa intreb si de celelate analize..am mai facut eu cateva..dar sa vad ce mi-a mai ramas de facut.

pupici

AniS

Mergi la inceput