Mamici de noiembrie-decembrie 2007 (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Victo, si mie mi se intampla sa ma trezesc noaptea super transpirata in conditiile in care temperatura in dormitor este super ok si sotul meu doarme invelit. E clar ca de la sarcina ni se trage, mai bine spus de la kilogramele acumulate.
Fetelor, eu am mancat branza la greu toata sarcina. Eu nu am mai pus lapte dulce in gura de la 12 ani. Am un fel de intoleranta (numai cand ii simt mirosul dau la boboci). Tot calciul mi-l iau din branza si cascaval: telemea de vaca, oaie, branza feta (preferata mea). Sincer, eu nu am tinut cont daca erau facute cu lapte pasteurizat. vad ca nu am avut nici o problema. Credeti-ma, mananc branza in cantitati industriale.

quote:
Originally posted by Victo

Vasari, branza de vaci spre ex de la napolact e din lapte pasteurizat. la fel si branza de burduf de la aceeasi firma.
fetelor azi dimineata am transpirat ingrozitor ziceai ca am luat aspirina..ati patiti asa ceva?
si eu am dormit aiurea..m-am trezt pe la 6..am mai atipit dupa 8...
eu chiar de ma trezesc nu deschid calcu..ca am toata ziua la dispozitie nu?
phuii..as mai dormi o tura..

31+ piticul Stefanut
AMR 9 SAPT



Roxxy 27+Rares Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

cami mersi, buna informatia cu scutecele new born... n-am stiu ca exista asa ceva!



PUSSI 25+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany2007 spune:

Multumim pt noul capitol.


Dana 25+ Luca-Rares

www.flickr.com/photos/11543857@N07/" target="_blank">Poze cu burtica






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Cami, ce bine ca ati terminat! Imi spun si eu parerea, dar daca deja ai draperia, ma gindesc ca nu ti se pare o ideea buna, mai ales ca nu merg impreuna: mie mi se par foarte frumoase perdelele din organza, poti gasi forte multe modele...mie mi se par super. Din pacate eu nu-mi pot pune, ca am deja in toata casa jaluzele verticale, dar citeodata ma uit cu jind la perdelele alea...


bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin27+ Lucas Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

ellis, ma bucur pentru deznodamantul fericit si imi pare rau ca ai trecut prin atatea.
Victo, napolact sunt producatorii mei preferati. O sa ma uit mai bine data viitoare. De fapt cred ca si cumpar azi!
pussi, canndida se poate face usor in sarcina, mi s-ar parea mai complicat un deficit de calciu... Eu am avut, dar sincer a fost asimptomatica, noroc cu un control - si a trecut imediat, intr-adevar.

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Ellis, primul samponel al lui Sebastian a fost de la Sanosan. Cand il miros, si acum imi aminteste de acele clipe de dupa nastere . Bubchen mi-a adus nasa mea mai tarziu din Germania, si am ramas pentru o perioada la el. Sanosan si Bubchen mi s-au parut asemanatoare -calitate si pret.
Servetele umede mi-au placut de la Nivea si de la Pampers; sincera sa fiu, ca miros am preferat Nivea, nu stiu de ce dar Pampers mi s-au placut mai grele la acest aspect

Camelia, Sebastian si Stefania


lista necesar bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

Camelia parca ma vad in farmacie cumparand 2 bucati Pampers, 2 Libero si 2 Huggies si apoi acasa facand comparatii

Dar lasand gluma la o parte cred ca chiar asa o sa fac

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )


sa faci si ceva in ele, sa vezi daca da pe langa...




Ellis28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

ellis

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna fetelor si multumim de noul capitol, Cami!

Eu sunt la fel, din pacate, poate o idee mai bine, sa vedem... V-am citit ieri, dar neavand nimic de zis si din cauza bolii/oboselii, n-am scris, dar parca nu eram asa singura! :-)

Vad ca scrieti de baita/produse/ sters la poponeata...
Aici inca din spital + pediatrii recomanda sa nu se faca baita mai des de 1 - max.2 ori pe saptamana, fiind rau pentru pielea copilului, ceea ce insa nu se vede acum, ci cand va fi mai mare (ii usuca prea mult pielea, iar ce hidratam cu piele este la suprafata, insa copilul va avea o piele mai sensibila mai tarziu). La fel sa nu se dea cu creme, doar in caz in care intr-adevar este necesr, adica are pielea uscata, de ex. Eu pe Jasmina nu am dat-o cu crema pe corp pana la 1,5 ani, cand a avut prima data pielea putin uscata. Mai ales acum, iarna, trebuie sa avem grija, ca in acest anotimp pielea e de la sine mai uscata.
Nici la poponeata n-am dat-o cu crema/alifie decat daca mi s-a parut necesar. De sters am sters-o numai cu servetele, insa numai Pampers sensitive, care nu au nici un parfum in el, celelalte nefiind asa bune, tocmai ustura. De spalat la fundulet numai cand ar fi trebit. Ea oricum in primele luni facea caca de 10-12 ori pe zi (ceea ce la un copil alaptat exclusiv este inca normal), si cred ca as fi scos-o din orice ritm daca as fi inceput s-o spal de fiecare data la fund. Am spalat-o cand am inceput cu diversificarea mai mult, ca isi schimba consistenta caca...
Ceea ce ar trebui folosit iarna este o crema anume pentru temperaturile mici pentru fata, crema speciala pentru asta, nu hidratanta, ca aia mai mult rau face. Crema de folosit, se intelege, la temperaturi mici si cand iesim afara...
In caz ca-mi va trebui o crema hidratanta, daca are pielea uscata, prefer cea de la Avene speciala pentru bebelusi. Pentru fata la ger am luat de la Bubchen. Pentru fundulet in caz ca mi s-a parut necesar am luat de la farmacie, speciale. Una numai de acoperit, preventiv, am folosit in doi ani de zile aproape un tub, iar cealalta cu continut mare de zinc, in caz ca are putin funduletul rosu, sa nu lase umezeala sa intre, si trece rapid.
N-am avut probleme cu Jasmina cu pielea, a avut de catev ori funduletul rosu, dar a fost de obicei vina mea, ca am mancat ceva ce nu i-a priit (aceste mancaruri iarasi variaza de la mama/copil, nu toti sunt sensibili la aceleasi lucruri). Am mancat de ex. o data sarmale in branza acra, mareeee greseala! Alta data am baut un must, nu i-a convenit...
Ce-am mai facut, la baita i-am pus in apa un strop de ulei de masline si cativa stropi de lapte de la mine.
Si cand are funduletul rosu tot e bun laptele matern, si lasat sa se usuce la aer. In general, cel putin jumatate de ora pe zo ar trebui lasati in pielea goala, sa se zvante popoul... Dar atentie, de obicei fac pishu asa!
Pielea vrand nevrand i-o mai ingrijeam, ca-i faceam des masaj pentru bb, tare le mai place, si foloseam pentru asta ulei de amandine, fiind indicat. Toate produsele folosite le-am ales fara parfumuri sau uleiuri eterice (se cheama asa pe romaneste?), ca nu sunt bune pentru bb-i, mai ales asa mici...

Sunt si in RO Pampers sensitive? As opta numai pentru servetelele astea, ca sunt cele mai bune!

Ce-mi mai aduc aminte, va spun! Dar oricum, oricare bb este altfel, nu?

Adina 24+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

VASARI

CAMI, eu de vreo 4 ani ma tot pregatesc pentru cresterea bebeului dorit si de asta am fost f apropiata de nepotica mea, i-am facut baita(asta acum vreo 3 ani si deja ma gandesc dc voi fi in stare si cu a mea, sau voi avea emotii si mai mari), am schimbat-o, i-am dat sa pape, maca-sa o lasa fara griji cu mine, si de atunci m-am indragostit de mirosul pielii ei si de asta voi incerca si eu sanosan; am invatat multe de la cumnata mea si de la cea mai buna prietena a mea si inca mai invat si prind ce aud, ca oricum imi va fi greu cu propriul meu copil.

Ellis28+

Mergi la inceput