Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Akella, nuuu, am grija de acvariu cu mare drag si spor. Eu raportez ca mi au murit cei 2 tetrazona alb/portocalii, cauze necunoscute. Restu` papa precum purceii. Am tras si o sperietura ... din cauza unei inundatii de toata jalea, am lasat gemurile deschide 2 zile non stop. Si am gasit pestii amoriti. Erau printre frunze. Am crezut k innebunesc. In nebunia mea temporara am ridicat gradele in termostat si le-am dat o cana de apa firbinte. NU radeti, eram disperata k mi a murit de tot ghibicepsul ... dar acum sunt voiosi cu totii.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Daria, preventiv, pe langa ridicarea temperaturii apei in acvariu, mai poti pune si o lingura de sare grunjoasa la 10 litri de apa, sa eviti aparitia grisului (datorata racirii apei). Tetra au intrat pur si simplu in parcul rece? Au avut niscaiva simptome?
Belly a mea vad ca e mai bine, i-a disparut sangerarea, acum astept sa-i creasca inapoi solzii pe unde i-a pierdut. S-o vezi cum se zgaieste la ceilalti pesti, ramasi in acvariul mare... (borcanul-infirmierie e lipit de acvariu)...
P.S. Ma bucur ca mai esti prin zona!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Daria, vezi ca ti-am pus poze cu jungla Si nu rid, ca si eu le-am pus apa fierbinte cind am avut probleme cu caldura.
akella, multa sanatate. Auzi, da' nu le dauneaza la plante sarea?
validede cred ca stiu ce face - bine, da?
alot, pina la urma nu ne-ai zis daca aveai betta sau nu si daca se simte mai bine pestucul!

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Parpalak, mi-au placut pozeleee, deci betta astia sunt superbi !!!
Akella, voi cum sunteti, ashe, cu totii ???



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Iaca si noi bine mersi pe aici (vorbesc la plural pentru ca sunt 2 intr-unul, la super-oferta )... Inclusiv Belly, care bag sama ca i-au crescut solzii pe o parte, mai are pe partea cealalta... maine ii mai bag o doza de tratament si ei, si porcilor ramasi in acvariul mare...
Sarea nu dauneaza plantelor, daca nu depasesti doza indicata (adik 1 lingura sare grunjoasa la 10 l de apa); eu am anubias nana in acvariul mare si n-are nici pe...
Cum mai merge cu prasitul bettanilor? Io de aia nu m-am bagat, ca stiam ca e complicat cu crescutul puilor... Am un mascul superb si 3 femele frumusele, dar nu m-am incumetat inca sa-i pun la icrat... Ma mai gandez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Apropos de solzi, am asistat azi la o secventa de urmarire ca-n filmele politiste. Ma holbam cu maxima atentie in alt colt de acvariu si numa ce vad niste fulgere - nu m-am prins cine cu cine ca intre timp se bagasera printre plante, dar au lasat doi solzi plutitori portocalii care se duceau incetisor la fund...
akella... varianta scurta e ca am urmasi de la 3 din cele 10 incercari.. varianta cu smuls de par si dat cu capul de pereti si ros unghii ia-o din link, pe engleza - mi-am zis ca daca m-apuc sa scriu chestiile astea imi mai trece din of, dar nu prea...
De pus poti sa-i pui linistita, pina mai au virsta la care misca in front.. cica de pe la 12-14 luni nu le mai arde de prasit.. De ce ziceam ca poti sa-i pui linistita... chiar daca te faci toba de carte, poti sa dai de-un comportament de care inca n-ai citit.. si ai tai sa faca cum n-au facut nici unii despre care ai citit.. alt motiv pentru care scriu de-ai mei e ca sa nu uit EXACT ce s-a intimplat si care amanunt n-a fost "ca la carte"..

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:


de citit, va citesc, dar nu am nici timp sa scriu, nu am nici noutati. Cine mai are timp de acvarii? ma duc la ele doar cand printesa are chef de plimbare prin casa, in brate, of corz, si o duc sa se zgaiasca la pisici si pestici. abia astept sa creasca, sa stea in fundulet, sa o pun la acvarii ca la tv
La mine in casa pestilor e mare veselie: plante mai ceva ca la tropice, pesti de mai multe generatii, unii fata, se halesc intre ei, ma mai trezesc cu cate doi-trei pui noi. Asta la guppy, am vreo trei-patru randuri de pui, dar scapa doar cativa. Xipho abia acum au scapat 2 puiuti nehaliti.
o sa radeti, dar am observat o chestie: de cand nu mai am timp de ei, nu-i mai cocolosesc ca inainte, nu mai au astia nici pe dracu...sunt grasi ca porcii, vioi si jucausi de zici ca mereu dau chef

Hai, va pupic, nu ma dati disparuta...sunt prin preajma

PS:Akella, cum te simti?Cat are burtica ta acum, cam 3-4 luni, nu? Mai ai greturi?

Scuze de off-topic

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alot spune:

buna fetelor,
A trecut ceva timp, nu am avut internet si nu-mi vedeam capul de treaba.
Boris e bine, chiar foarte bine. I-am luat vitamine si am facut o curatenie generala in bol ( pietricele, broscute de plastic, toate trecute prin apa fierbinte). A avut o zi doua dupa ce am inceput vitaminele in care era aproape transparent, credeam ca nu o sa reziste. Dar s-a facut iar rosior si e vesel. La capitolul mancare nu am facut mari schimbari pt ca a inceput sa manance granule.Incerc doar sa alternez cat de cat cu fulgi.
Multumesc tuturor pentru sfaturi, sunt doar la inceput dar o sa ma documentez cat pot in week end ca sa fie Boriselu cat mai linistit si sanatos.
V-am pupat, o sa mai trec sa va zic cum ii merge


Ana

Talia
calatorii
www.flickr.com/photos/11072826@N02/1037562319/" target="_blank">tot Taliuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamold spune:

Buna, imi pare tare bine ca v-am gasit, pt ca am primit si eu un acvariu cu trei pestisori, dar nu sunt sigura de care sunt.Pe hartia cu care au venit scrie Assorted Oranda, dar, nu sunt la fel, 2 cred ca sunt Oranda Goldfish, iar al treilea este Ryukin, pt ca nu are pe cap nimic. Vreau sa va intreb dc e bine ca stau impreuna, deoarece azi am vazut ca unul(cel mic)Oranda s-a luat de Ryukin (poate le era foame).O alta problema ar fi ca ieri s-a tulburat apa, de fapt s-a albit, si nu stiu de ce pt ca petii i-am pus vineri deci n-ar fi trebuit. E drept ca am folosit mancare din kit-ul cu care a venit acvariul, sa fie asta problema? Ar trebui sa schimb mancarea? In prima faza am crezut ca e de la piatra oceanica ce am pus-o in acvariu, dar am scos-o, si am schimbat jumatate din apa si tot nimic.
Va rog sa ma ajutati ca nu vreau sa fac ceva gresit si sa-i omor. Va multumesc foarte mult. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Bine ai venit, Mihaela! Ai nimerit unde trebuie, si eu am carasi, chiar Oranda si Ryukin. In privinta stabilirii varietatii, cred ca mai edificatoare ar fi niste poze... Orandezii mei sunt mari deja, bascosi, in vreme ce Ryukinii sunt mititei (nici nu vor creste la dimensiunea unui caras de Oranda) si intra-devar n-au caciulita si nici favoriti...
Apa... Ai ciclat acvariul inainte sau ai folosit stabilizatori? Sunt mai multe cauze ale tulburarii apei: 1. acvariul e neciclat - dureaza pana se limpezeste apa de una singura; 2. temperatura e prea mare - carasii sunt pesti de apa rece si pierd mucusul ce le protejeaza solzii, tulburand astfel apa; 3. exemplarele sunt mature si dimineata (pe la 5:00-6:00) masculul alearga femela s-o convinga sa depuna icre - ceata laptoasa poate fii generata de lapti (carasii sunt si mari mancai de icre, asa ca daca nu-i pui la icrat in anumite conditii, n-ai sanse sa vezi vreo icra sau vreun pui de la ei...)
Ca sa iti pot raspunde la obiect, te rog frumos sa dai mai multe detalii despre acvariul tau: capacitate, decorare, instalare (inclusiv locul unde l-ai pus - unele fete au avut probleme cu algele), timp/substante de ciclare, hrana etc. Impreuna vom depista problema din acvariul tau, o vom indrepta si te vei putea bucura de pestisorii tai cat mai multa vreme (carasii sunt printre cele mai longevive specii ).

Mergi la inceput