Spitalul Elias - probleme?

Spitalul Elias - probleme? | Autor: kalosalina

Link direct la acest mesaj

Am o problema, o dilema...
Am fost la dr. Parvu de la Elias (dr. care imi urmareste sarcina) si a tinut sa-mi aduca la cunostinta faptul ca maternitatea din Elias a devenit foarte aglomerata in ultimele luni, ajungand astfel in situatia de a inchide maternitatea pt cateva zile la anumite perioade de timp (cand sunt pline toate patuturile). Mi-a mai spus ca au patit-o chiar doua paciente de a lui - au fost nevoite sa nasca in alte spitale (practic unde au apucat si cu cine stie ce doctori).
Ca urmare mi-a sugerat ca as putea naste la maternitatea CMU-Elias cu el, unde sunt si conditii mai bune, in rezerva, bla, bla...dar au niste preturi!! 1950 eur nasterea normala si 2300 eur cezariana, ceea ce nu-mi permit.
In concluzie am iesit din cabinetul lui bulversata, nu stiu cum sa procedez in continuare: sa-mi schimb dr si spitalul ca sa stiu sigur unde nasc si cu cine, sau sa merg in continuare la el si sa am norocul sa nasc cu el sau ghinionul sa nasc unde apuc?
Ce parere aveti? Va rog ajutati-ma cu un sfat!

A venit Bebica!!!

18+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Aoleu!
Si eu o sa nasc tot la Elias, si tot la Parvu sunt. Pana acum nu mi-a spus nimic - e adevarat ca mai am pana nasc.

O sa-l intreb la urmatorul control.

Nu cred ca mi-ar conveni sa fiu asa mutata de colo colo, si sa nasc cu altcineva!


A inceput o mare dragoste

Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

Elias? poahaha eu sunt plina de draci, desi a trecut aproape 1 luna de cand am nascut.
Sa va povestesc: sarcina (cu probleme) mi-a fost monitorizata de un doctor din Elias (foarte bun si amabil dealtfel, nu ii dau nume pentru ca nu vreau sa il amestec in porcaria asta). Cand ma apropiam sa nasc mi-a zis ca ma programeaza la cezariana cand se poate pentru ca nu sunt paturi libere (lucru adus la cunostinta de ceva timp in urma). M-a vazut si marele Vladareanu ca el unsusi a stabilit data cezarianei vineri 17 august. Joi spre vineri pe la ora 1.30 nopatea nu mai puteam suporta contractiile si m-am dus la spital unde dupa ce mi-a facut control si a constatat ca nasterea era inceputa mi-a adus la cunostinta ca sa ma duc unde pot ca ei nu au paturi. Parlamentarile au fost de prisos si nu am ajuns la nici un rezultat, asa ca , desi mi se recomanda cezariana de urgenta, mi-am luat bagajul si am plecat unde am stiut. M-am oprit si eu la Minicipal si am nascut cu cine s-a nimerit si mi-au facut cezariana in 30 min de la internare, au legat trompe, au recoltat celule stem, numai hernia ombilicala nu mi-au rezolvat-o.
Acum, daca o mai vad pe doctorita de garda de la Elias o strang de gat pentru ca in situatia in care eram nu a dat un telefon macar la alte spitale sa ma trimita undeva, sau sa imi puna la dispozitie o salvare ca puteam muri pe drum.
Concluzii sunt 2:
1) pregatiti-va din timp pentru aceasta posibilitate sa nu patiti ca mine
2) Daca nu esti Monica Columbeanu mori cu copilul intre picioare pentru ca "nu sunt paturi". Pam, pam

Mamica de Alex 02.04.2003 si Iris 17.08.2007

-> Album foto <-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Voinea multumesc mult ca mi-ai povestit experienta ta!!!
M-am hotarat: o sa-mi schimb dr. si spitalul. Ceea ce este mai nasol, e ca nu stiu incotro sa o iau. As vrea la Giulesti, si deja am incercat la o doctora care a avut "amabilitatea" sa ma refuze. Nu a vrut sa-mi urmareasca sarcina... Doctori care nu au suflet...

A venit Bebica!!!

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Kalo, vino la Filantropia...pana in ianuarie termina de renovat. Eu sunt la dr. Catalin Haiduc si e ok!

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Buna!

Iti dau si eu un sfat, Kalo...din cate stiu eu dr Vladareanu are la Elias o rezerva privata pentru pacientele dumnealui.
Nu ai putea sa te muti la el?

Toate bune si iti tin pumnii indiferent de decizia luata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Fina mea a nascut luni dimineata la Elias , se pare ca momentan nu mai au aceasta problema cu "cazarea", Am ajuns cu ea la 5.30 dimineata iar la 10 si ceva a nascut fara nici o problema cu medicul de garda fiindca doctorul ei nu era in tara. Nu cunosteam pe nimeni , doar ne-a intrebat la ce medic este si atat , au internat-o pe loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Buna fetelor asta imi mai lipsea mie acum sa stau sa caut un doctor, of naspa mai este acum ce sa zic ar fi cam aiurea sa nu mai aibe locuri chiar cand mi-o veni mie sa nasc, sau uneia dintre voi asa ca sa-r putea sa incerc sa merg pe doua fronturi adica sa caut, asa cica si maternitatea din ploiesti renoveaza dar nu am incredere in iei deloc si stiu ce conditii execrabile sunt acolo


Louiza 21s + 60%
candvine

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze cununie, nunta, luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Deci pana la urma inteleg ca depinde foarte mult de ce noroc avem. Daca nu e inghesuiala la nasteri cand ne vine noua sorocul e foarte bine!



A inceput o mare dragoste

Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Buna, si eu merg tot la un medic de la Elias. Mi-a spus ca deocamdata au depasit perioada foarte aglomerata insa nu mai fac rezrvari din timp pentru rezerve ci se ocupa pe masura sosirii. Asta nu-mi convine deloc pentru ca nu vreau sa stau cu prea multa lume in salon. Primul copil l-am nascut la Filantropia, am fost 3 in rezerva si tot a fost greu, cu musafiri peste musafiri, nu vreau sa-mi inchipui cum ar fi sa fim mai multe plus copii. Mi-a sugerat rezervele CMU care mi se par insa foarte scumpe. Stiti cumva care sunt conditiile de "cazare" de la Elias? Intr-o vreme stiam ca erau niste rezerve cu 50 EUR/zi, mai exista?
Multumesc si sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Vai de mine si de mine!!! Sper sa nu dea peste noi ginionul asta si sa trebuiasca sa caut alt spital, pt ca vreau sa nasc cu doctorita mea!

uffff!!!!! Cand ma duc la control o intreb...

Ioana
16+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput