Ajutati-l pe Darius!

Ajutati-l pe Darius! | Autor: ylilimic

Link direct la acest mesaj

partea intai
subiect postat de ylilimic
Imi asum raspunderea pentru campania umanitara si strangerea de fonduri.

Se numeste Mircea Darius, s-a nascut pe 10.10.2006 cu 3,300 kg si 51 cm. Diagnosticul initial a fost sepsis neonatal in contextual unei pneumonii. A fost ventilat, tratat cu antibiotice si dupa 14 zile s-a decis externarea lui.
Dupa numai 1 saptamana a fost reinternat cu semne ale unei pneumonii, insa o echografie cardiaca a reliefat o malformatie la inima.
Pe 30.11.2006 a fost transferat la Sp. M.S. Curie din Bucuresti pentru agravarea problemelor respiratorii. Semnele clinice indicat o pneumonie. S-a considerat necesar un support ventilator pentru o mai buna respiratie, timp de 60 de zile. In aceasta perioada s-a incercat scoaterea lui de pe ventilatie, insa corpul nu a rezistat si au urmat noi investigatii.
S-a diagnosticat Tetralogia Fallot, atrezie coronara si s-a efectuat traheostoma la data de 17.01.2007.
Pe 01.02.2007 a fost acceptat la Sp. de Cardio Chirurgie la Tg.Mures unde a fost dignostigat cu Ventricul drept cu cale dubla de iesire. Operatia de banding pulmonar premergatoare celei corectoare, a fost reusita, pacientul fiind scos de pe ventilator, avand saturatii de 80-90%. De atunci a fost hranit nazo-gastric si a prezentat mai multe episoade de infectie respiratorie. Nu poate fi hranit la biberon, datorita incapacitatii de a inghiti singur.
Pe 08.08.2007 s-a intervenit chirurgical pentru atrezia coronara, si acum are 2 nari disponibile.
Venele au devenit foarte greu accesibile, datorita multor interventii la nivelul vaselor de sange pentru montari de cateter.
Inca mai prezinta episoade de febra; a fost tratat cu antibiotice in functie de de antibiogramele efectuate.
Pe 22.08.2207 s-a efectuat gastrostoma pentru a inlesni hranirea pacientului.

Darius are nevoie de operatia corectoare! Astfel va afla gustul minunat al alimentelor, nu va mai fi chinuit de 100 de ori pe zi pentru aspiratiile care ii tulbura linistea (chiar si cand se joaca secretiile devin abundente si totul se termina cu o aspirare pe canula traheostomei), va putea fi luat in brate si invatat in timp sa isi tina capul, se va putea intoarce acasa, acolo unde nu a stat decat 7 zile.

Pentru cei care vor sa citeasca mai multe despre Darius, va punem la dispozitie www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">site-ul dedicat ajutorarii lui

Pentru donatii sunt deschise urmatoarele conturi:

Titular cont: Mircea Marian
Banca: Raiffeisen Bank Sucursala Mangalia

CONT LEI (RON)
RO29RZBR0000060009517414
__________________
CONT EURO
RO23RZBR0000060009517425 - cu COD SWIFT RZBRROBU
__________________
CONT DOLARI (USD)
RO71RZBR0000060009517434 - cu COD SWIFT RZBRROBU


contul la moneybookers este ramico2004@yahoo.com

Pentru informatii suplimentare puteti trimite e-mail la adresa ylilimic@yahoo.com.

Faceti cunoscut acest caz si sansele lui Darius pentru o viata normala vor creste!
Multumesc tuturor care ne sunt alaturi!






www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Salvati-l pe Darius!

Si ei sunt ai nostrii Darius! / www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> Sonia / Edi



Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete /www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 / www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

Lili draga mea, ii doresc lui Darius multa sanatate, sa de-a Dumnezeu sa fi deschis subiectul intr-un ceas bun. am facut si voi mai face cat pot cunoscut cazul lui Dariusica, prin orice mijloc posibil.
te pup dulce si inca o data vreau sa salut gestul tau extraordinar. Madalina trebuie sa fie mandra cu o asemenea verisoara

P.S. la inceputul saptamanii viitoare, te voi anunta ziua in care reusesc sa ii pun ceva banutzi in cont.

Marybell de Erik (23.12.2006) si Edy (22.06.1994)
www.flickr.com/photos/mamicile_ianfebr2007/713424899/in/set-72157600639165474/" target="_blank">poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anduluca spune:

Cit e de dragut Darius! Am vazut dupa data nasterii ca acusi o sa implineasca un anisor...
Am facut chiar acum o plata in contul de lei pentru Darius, am vrut sa depun niste bani si pentru Edi (ca pentru Sonia am depus deja), dar conturile afisate la cazul lui Edi sint incomplete. Sper sa se repare curind. Ei trei parca ar fi fratiori... de suferinta.
Si Darius merita o viata normala, ca orice alt copil, trebuie sa se poata! Si parintii lui, deasemenea, merita sa se bucure de copilaria lui, nu sa se chinuie. Le doresc din toata inima sa reusesca!
Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

ylilimic,

Cred ca trebuie sa incepem si pt Darius campania de trimitere a povestii lui Darius prin e-mail cunoscutilor.

Eu maine dimineata am s-o trimit tuturor prietenilor, colegilor de servici etc. Asftel reusim sa cream awarness si inafara forumului desprecopii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Multumesc fetelor! asa tarziu in noapte nu ma asteptam sa isi mai arunce cineva un ochi si pe la noi.

gudinde - ca si in alte cazuri confirmarea banilor o voi face periodic. Multumesc totusi de pe acum pentru gest!

noapte buna!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Salvati-l pe Darius!

Si ei sunt ai nostrii Darius! / www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> Sonia / Edi



Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete /www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 / www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Ma bucur ca prin mutarea subiectului aici s-a facut un pas inainte in ajutarea lui Darius sa se faca bine.
Ma rog lui Dumnezeu ca sa sensibilizeze cat mai multe inimi si campania de strangere de fonduri pt sanatatea lui Darius sa aiba succes.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

lili, ma bucur ca ati reusit sa mutati subiectul la umanitare. iti raspund aici.

quote:
Madalina nu s-a minunat de costul cateterizarii, eu am facut ochii ca la melc si sunt inca neimpacata ca aici se poate interveni chirurgical bazandu-se pe "sper sa gasesc asta!". Si e posibil, ca ajunsi in Germania, medici sa considere ca e nevoie de cateterizare a lor, sa fie siguri ca interpreteaza corect ce vad, si atunci asta facuta aici chiar nu ar fi fost utila (ma imbat si eu cu apa rece)...

experienta mea spune ca ei oricum vor vrea, inainte de operatie, sa stie exact cum stau si sa investigheze copilul. cei 2 copilasi care le/au venit din Ro in ultima vreme aveau diagnosticul gresit, asa ca nu stiu daca au incredere in ce li se povesteste.
si e si mai sigur asa. asa ca, daca nu trebuie operat Darius, mai bine nu ii mai fac romanii cateterismul si i-l fac nemtii aici. asta e parerea mea, nu cred deloc ca te imbeti cu apa rece.

quote:
Tocmai, cica inima nu e destul de puternica sa isi sprijine celelate organe in jobul lor, si atunci mucozitati de tot felul (saliva si de cele normale, inghitite de noi) Darius nu le inghite si s-a decis traheostoma pentru a putea fi aspirat usor. Asta voiam si eu sa stiu, daca inima va fi ok, ii vor scoate traheostoma? Vezi tu, daca baiatul face miscare, se agita, se joaca, i se face masaj, ridica picioarele pe sus...atunci secretiile astea, mucozitatile, devin mai multe, si trebuiesc aspirate caci el se cianozeaza repede altfel.
DAR, e timpul sa imi amintesc de rana de pe laringe care ii obtureaza traseul si atunci nu cumva necesita interventie si acolo ca sa poata inghiti? Cum va incepe sa inghita un copil care de 6 luni nu inghite nimic? Despre laringe si nevoia de a fi aspirat mereu nu am vazut sa scrie ceva in scrisoarea medicala facuta de medicul curant, de aia nici neamtul nu o banuieste probabil.

Nu sunt medic si nu ma pricep, dar am un usor semn de intrebare ca inima il face sa nu poata inghiti. Mai e un lucru, cu cat este aspirat mai des (daca se merge pana in plamani), cu atat mucozitatile sunt mai multe. Nici neaspirat nu e bine sa fie lasat pentru ca se sufoca, este foarte delicat. Cel mai bine este sa tuseasca singur. Poate ca aici ar fi o problema, poate ca nu e suficient de puternic pentru asta. Oricum, Darius face terapie cu inhalari? Ajuta extraordinar de mult. Nu stiu daca la Darius se aplica, dar poate fi o indee. Andrei nu ar putea sta detubat fara ele, dar asa uite ca se descurca.
cand i se face fizioterapie nu devin mai multe ci se mobilizeaza si ies din plamani, ceea ce e f bine.
"rana pe laringe" poate fi o problema, de la minora la foarte mare. trebuie vazut exact diagnosticul si comunicat nemtilor neaparat. sunt siguri ca nu "rana pe laringe" ii da o parte din problemele pulmonare? comunica cumva cu traheea? este rana deschisa?
faptul ca nu inghite de 6 luni este o problema, dar nici Andrei nu e invatat sa manance si totusi, cu logoped, sper sa reusim sa il invatam. dar e bine sa se inceapa cat de curand, insa nu cred ca poate acum.

quote:
Totusi traheostoma e o problema

Aici ai dreptate. In locul ei, eu as incerca sa stau cu copilul in strainatate pana e stabil, oricat ar fi asta, dar depinde de multi factori, asa ca nu poti sti ce posibilitati au parintii.

sa ne mai tii la curent.

Happiness is a smile


Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by ylilimic

Multumesc fetelor! asa tarziu in noapte nu ma asteptam sa isi mai arunce cineva un ochi si pe la noi.

gudinde - ca si in alte cazuri confirmarea banilor o voi face periodic. Multumesc totusi de pe acum pentru gest!

noapte buna!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Salvati-l pe Darius!

Si ei sunt ai nostrii Darius! / www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> Sonia / Edi



Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete /www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 / www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2



Lili,

Sunt convinsa ca vei posta periodic extrasul de cont.

In postarea mea ma refeream la faptul ca trebuie sa incercam pe cat posibil sa facem cunoscut cazul si inafara forumului pt ca e vorba de bani multi.

Mi-a mai venit o idee ... s-ar putea sa fie un "long shot" dar ...
Stiu ca multe firme multinationale au programe de social responsability. Unele intradevar au deja o structura bine pusa la punct si destul de rigida in sensul ca au deja o fundatie sau o casa de copii cu care lucreaza, dar ma gandesc ca poate ar merita scrisa o scrisoare si trimisa la dept. de PR-comunicare de la mai multe companii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

gudinde- cu placere as face-o insa da-mi niste link-uri.
eu am mai cautat, insa nu cu prea multe izbande.

ideea cu trimiterea link-ului la cat mai multi oameni este foarte buna. Am prieteni care deja ma sprijina in acest sens, insa oricine o poate face si o va face, e binevenit.



www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Salvati-l pe Darius!

Si ei sunt ai nostri: Darius! / www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> Sonia / Edi



Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete /www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 / www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadiutapm spune:

lilisor, eu mi-am luat inima in dinti si am trimis colegilor mei de servici care au posibilitati mari si sper ca ei la randul lor sa trimita si la altii, am luat cu greu hot asta sa nu cumva sa-i deranjez insa am pus in balanta deranjul si sanatatea lui Darius si suferinta micutului a cantarit fte mult.
Sa-i dea DD multa sanatate si sa fie mereu pe drumul cel bun. Iar tu esti fenomenala.

pupam mamicile si pe cei mai dragi bebici
Nadia de Lidiuta
o nastere cu miros de cafea 08.02.2007 url="http://b1.lilypie.com/40Lkp3.pngcum cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Cu posibilitati sau nu, este bine sa dati link-ul la cat mai multi oameni. Din experienta am vazut ca sar in ajutor mult mai multi oameni obisnuiti, cu posibilitati mai limitate...



www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Salvati-l pe Darius!

Si ei sunt ai nostri: Darius! / www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> Sonia / Edi



Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete /www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 / www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput